ИН4С

ИН4С портал

Божовић: УЦГ годишње фали до пет милиона евра из буџета, Влади предлажемо упис и самофинансирајућих студената

1 min read

Ректор Универзитета Црне Горе (УЦГ) проф. др Владимир Божовић казао је за WEB TV „DAN“ да УЦГ има сет својих предлога, односно рјешења која тражи да се нађу у новом закону о високом образовању, од којих је и тај да им се омогући да уписују самофинансирајуће студенте у складу са бројем предвиђеним лиценцом.

Ректор Божовић је истакао да државни буџет није довољан за функционисање УЦГ, због чега им годишње фали четири или пет милиона евра, које сада надомјештају из сопствених средстава, односно пројеката за тржиште.

Закон је претходних година имао такву судбину да су прављени нацрти, више њих, али стицањем одређених политичких околности, враћали смо се уназад и колико сада разумијем, формирана је нова радна група у Министарству просвјете, науке и иновација. Ми смо делегирали своје представнике и имамо сет предлога. УЦГ се, између осталог, залаже за одређену методологију, којом ћемо утврдити цијену коштања студија на појединим студијским програмима, која је различита и зависи од њихових специфичности. Након што утврдимо једну такву методологију, ми ћемо врло јасно знати, по опредјељивању буџета, колико држава заиста жели да финансира студената. Наравно, то је лимитирано бројем који је утврђен лиценцом. Шта је наш захтјев? Уколико се држава опредијели, примјера ради, да од 100 могућих уписаних студената финансира 80, да се УЦГ дозволи могућност да од те бројке, до горњег лимита датог по лиценци, може да упише одређени број суфинансирајућих студената. Мислим да тиме не нарушавамо ниједан темељни принцип када је у питању квалитет, али и вођење рачуна о социјалној политици и достигнутим стандардима, а сматрамо да на тај начин можемо битно поправити ове финансијске билансе. Од тога зависе многи елементи живота Универзитета, истакао је Божовић.

На питање о висини издвајања средстава из државног буџета, истакао је да ће се тешко наћи неки буџетски корисник који је задовољан.

Примјера ради, Универзитет у Љубљани је по броју студената два пута већи, а њихов годишњи буџет је 350 милиона евра, а наш 34,8. Наравно, уважавам све могуће околности економског и привредног система и тако даље, међутим, сама та чињеница довољно говори по питању реалних потреба Универзитета Црне Горе. Наравно, разумијем и ситуацију у којој се налази цијела земља. Што се тиче издвајања, мислим да треба постепено појачавати ниво издвајања, првенствено за научноистраживачки рад. За остале сегменте рада и живота УЦГ, ми углавном можемо да покријемо постојећим средствима, али научноистраживачки рад захтијева мало већа улагања. Ако се вратимо корак уназад, на питање извора финансирања УЦГ, ми се у највећем проценту ослањамо на буџет, а један од разлога је тај што је реформом 2017. године, односно тадашњим Законом о високом образовању, УЦГ онемогућен да уписује један број суфинансирајућих студената, истакао је Божовић.

На свим факултетима фали 10 одсто кадра

На питање да ли УЦГ фали кадар, ректор Владимир Божовић је саопштио да имају 500 запослених у академским звањима, а да су, по броју студената, релативно велики Универзитет. Број студената, како је додао, варира и креће од 17.000 до 20.000, а на свим универзитетским јединицама фали 10 одсто кадра, према прелиминарним процјенама.

Имамо потребу за кадром на свим универзитетским јединицама, али то је питање скопчано са буџетом, односно са тим колико ми можемо да приуштимо нових људи. То би подразумијевало и одређене системске промјене, као што је промјена колективног уговора и измјена одређених ставки, као што је норма часова, додао је Божовић.

Упитан поводом навода се са УЦГ не може чути критика друштвених појава и прилика, Божовић је поручио да УЦГ, као јавна институција, мора да трпи одређене врсте критика, што у одређеним сегментима сматрају подстицајним.

– Ми смо се опредијелили и чини ми се да смо то радили врло досљедно систематично, посљедњих три године, да кроз систем јавних трибина, на којима би врло компетентно и одговорно, сходно одређеним академским стандардима, али и размишљања и понашања, третирали одређене теме и са тих округлих столова и трибина слали неке поруке које би биле интересантне цјелокупној јавности и доносиоцима одлука, казао је Божовић, додајући да је интересовање медија било минимално.

Универзитет Црне Горе промијенио друштвену парадигму Црне Горе

Он је оцијенио да „такав начин обраћања у себи можда не садржи оне елементе који су медијски потпуно атрактивни“.

– Али, то је просто дио нечег што имамо на универзитетима генерално. Ми морамо да се држимо одређеног стандарда обраћања и третирања одређених појава у друштву, додао је Божовић. Најавио је организовање низ округлих столова, на којима ће доносиоцима одлука предложити стратешке правце развоја у појединим областима.

За провјеру плагијата, извршити конверзију из ћирилице у латиницу

На питање поводом критика из НВО сектора, а након што је саопштена информација да на УЦГ не постоје техничке могућности за провјеру аутентичности радова за које се сумња да су плагирани, ректор Владимир Божовић је казао да се на основу онога о чему су га информисале колеге, ради о „техничком питању“.

– Софтвер заиста провјерава радове на латиници. Колеге су нагласиле да није проблем, и ја сам знам да није проблем, да се на УЦГ изврши конверзија из ћирилице у латиницу. Међутим, суочавали смо се и са примједбама оних чији се рад провјерава на плагијат, да је у том процесу конверзије, извршена одређена супстанцијална промјена која утиче на квалитет самог извјештаја на крају. И само из тог разлога, наша је препорука да ако било који субјект жели да изврши провјеру да ли је плагијат, да се доставља на латичном писму, поручио је Божовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Божовић: УЦГ годишње фали до пет милиона евра из буџета, Влади предлажемо упис и самофинансирајућих студената

  1. Što se tiče provere plagijata, treba početi od predsednice UOCG. Ona je prva uvela softer za latinicu i proizvela Čirgu, pa je proveru prođe prva.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net