IN4S

IN4S portal

Bregzit bi mogao da bude odložen za 2021.

Britanci koji ne odustaju od EU i dalje protestuju (Foto EPA-EFE/Andy Rain)

Kako stvari stoje, Britanci sada više veruju da će Deda Mraz zaista doći pre nego što će novogodišnjim vatrometom ispratiti mukotrpni razlaz od EU na koji treba da stave tačku do 31. decembra. Pre svega jer Evropski parlament o eventualnom trgovinskom sporazumu s Londonom verovatno neće glasati pre 28. decembra, što je svega tri dana pre kraja razvoda. Stoga je gotovo nemoguće i da britanski i evropski parlamenti na vreme ratifikuju sporazum, koji treba i da bude preveden na 23 službena jezika. Takođe se šuška da bi zbog prolongiranja dogovora (osim što bi Ostrvo iz bloka moglo da izađe bez privilegija, uz carinske namete u trgovini), bregzit nakon tranzicionog perioda, koji ističe 31. decembra, na neki način mogao biti produžen za bar pola godine. To su želje i zahtevi britanskih privrednika i biznismena, koji kažu da je, sve i da dve strane utanače neki od trgovinskih modela, nužan period od nekoliko meseci da se postepeno uvedu promene na graničnim prelazima.

Smatraju da EU mora bezbolno da uvodi nova pravila kojima će se ubuduće služiti u odnosima s bivšom članicom unije, poput provere robe. U Konfederaciji britanske industrije kažu da je ovaj zahtev razuman, jer bi se izbegli zastoji u lukama koji će se u suprotnom desiti odmah početkom sledeće godine.

Velika Britanija od 1. januara neće biti deo jedinstvenog evropskog tržišta i carinske unije, a kompanije će uroniti u svet papirologije neophodne da roba i usluge nesmetano cirkulišu između dva bivša saveznika. Poslovni lobi kaže da nije bitno da li će političari ovo vreme adaptacije zvati produženim bregzitom, vremenom prilagođavanja, tranzicijom tranzicije ili ružičastim dobom, sve dok postoji operativni model koji će im omogućiti da funkcionišu bez stvaranja haosa.

Ovaj „ustupak” opravdan je preduzećima s obe strane Lamanša, jer su pripreme za buduće poslovanje ometene kako činjenicom da Brisel i London ne uspevaju da nađu zajednički jezik, tako i uticajem pandemije virusa korona. Iako je ostalo svega šest sedmica do kraja bregzita, trenutno makar deluje da postoje male šanse da će EU podržati ideju o tranzicionom periodu nakon tranzicije, jer u Briselu postoji uverenje da je bilo dovoljno vremena da se svi akteri pripreme za nove procedure. Oni su navodno odlučni da se Ujedinjeno Kraljevstvo ne tretira kao poseban slučaj zbog straha da ne uznemire druge trgovinske partnere. Ali, istovremeno se suočavaju s još jednom preprekom – vremenskim pritiskom. Već je trebalo da odluče da li će veze graditi uz carine ili privilegije, kako bi britanski i evropski parlamenti mogli da ratifikuju sporazum. Postoje i tehničke prepreke koje sprečavaju EU da prevedu dokumenta na 23 službena jezika u slučaju da se dogovor ne postigne do 23. novembra. Zvaničnici su predviđali da je za proces ratifikacije do 31. decembra potrebno da se dogovor postigne u oktobru. Reč je o roku koji je propušten zbog kontinuiranog neslaganja dve strane. Sada je, s tehničke tačke gledišta, pitanje da li su na evropskom nivou spremni da u postupku validacije sporazuma rade isključivo na osnovu dokumenata na engleskom jeziku. U slučaju da prihvate ovu opciju, krajnji rok za dogovor mogao bi, umesto do 23. novembra, da bude pomeren na nekoliko nedelja.

Međutim, ovaj slučaj ugroziće glasanje Evropskog parlamenta o sporazumu zakazanom za 16. decembar, koje će verovatno biti pomereno za 28. decembar. Ako se ne desi ogroman napredak u postizanju trgovinskog sporazuma u narednih deset dana, onda će fokus biti usmeren na razlaz bez dogovora.

Britanska vlada odlično razume šta je potrebno da učini da bi se u narednim danima napokon okončala ova besomučna saga, samo je pitanje da li za to postoje politički apetiti. Izvor iz Evropskog parlamenta rekao je „Gardijanu” da veruje da će se dve strane dogovoriti, ali da neće biti šokiran ako se sve raspadne.

I dalje su nerešena glavna pitanja o pristupu evropskih ribarskih flota britanskim vodama, o pravilima poštene konkurencije za preduzeća i mehanizmima za rešavanje budućih sporova. Do sada se, kad je reč o ovim pitanjima, nijedna strana, osim što je bilo sitnih ustupaka, nije ni pedalj povukla sa svoje pozicije.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *