Brisel kritikuje Erdogana
1 min readSve su snažnije kritike Evropske unije turskoj vladi Redžepa Erdogana zbog kršenja demokratskih institucija i autoritarnog postupanja stižu u času kad Erdogan za desetak dana treba u Briselu da se sastane s čelnicima EU.
Turska koja je kandidat za članstvo u EU potrebna je Evropi kao stabilna i demokratski usmjerena, zbog bezbjednosti evropskih granica, isto kao i sigurnosti snabdevanja gasom i naftom, jer mnogi gasovodi i naftovodi u Evropu stižu preko Turske, mišljenje je mnogih izvora u EU.
Turska da bude uzor uzburkanom Balkanu
Erdoganova ,,islamsko-konzervativna“ vlada, kako se sad uobičajeno kaže, je više godina imala podršku Zapada, zahvaljujući ekonomskom napretku i izmiještanju vojske izvan bitnog političkog upliva, uz poruke Ankare da je vladajuća AKP stranka ,,demoislamska“, da želi da pomiri ,,otomanski“ islam i demokratiju i bude uzor zemljama na uzburkanom susednom Bliskom i Srednjem istoku i oblasti Kavkaza.
Iz EU i SAD-a smatraju da turska „neo-otomanska“ spoljna politika s ambicijom da igra bitnu ulogu i na Balkanu može biti brana prodoru ekstremističkih islamskih snaga, naročito u Bosnu, a sada iste te zemlje smatraju da je ,,neootomanska“ politika doživjela neuspjeh.
U krugovima EU je agenciji Beta preneseno i veliko iznenađenje i nerazumevanje nedavne Erdoganove izjave u Prizrenu da je ,,Kosovo Turska, a Turska Kosovo„, što je izazvalo vidno nezadovoljstvo u Beogradu.
Srpski čelnici su poručili da se sad vide ,,pravi ciljevi“ turske vlade na Balkanu, što se nadovezalo i na ranije nerazumijevanje i sumnje oko snažne podrške šefa turske diplomatije Ahmeda Davutoglua islamskoj ideologiji i geopolitici pokojnog Alije Izetbegovića u Bosni.
Svađa sa Zapadom
Erdogan se sad posvađao ne samo s Evropom, već i Amerikom, prijetio je da će protjerati američkog ambasadora u Ankari, koja je nazivao ,,provokatorom“ i optuživao SAD i Izrael da stoje iza ,,zavjere“ i otkrivanja korupcije u redovima njegove vlade.
I evropski američki komentatori smatraju da je vlast Erdogana i AKP uzdrmana i da bi to možda mogao biti i početak neke promene, iako se ukazuje i na to da je opozicija nedovoljno organizovana i zasad ne pokazuje sposobnost da politički usmeri veliko nezadovoljstvo one turske srednje klase koja ponovo izašla na ulice.
Ali ni Erdogan ne sjedi skrštenih ruku i, uz očigledno nastojanje da pravosuđe stavi pod svoj nadzor, čak i ljutom neprijatelju, turskoj vojsci, inače najjačem čuvaru Ataturkove laiče države, nudi da se izvrši revizija ranijih presuda kojima su na stotine generala i visokih oficira osuđeni na zatvor pod, u EU i SAD smatraju u mnogome isfabrikovane optužbe, za pokušaj državnog udara, prenosi B92.