ИН4С

ИН4С портал

Брисел љут на Хрватску

eu_hrvatskaЕвропска комисија није примила одговор хрватског Министарства правосуђа у вези са законом о европском налогу за хапшење, упркос томе што је у петак истекао рок за слање одговора у Брисел.

Како је у телефонској изјави за агенцију Хина рекла портпаролка ЕК Мина Андрејева, због тога ће бити и предузете мере против Хрватске.

„По мојим сазнањима нисмо добили одговор. Европска комисија дубоко жали због тога што Хрватска није одговорила на тај хитан позив и због чињенице да се хрватско национално законодавство променило само неколико дана пре приступања ЕУ и у супротности је са законом ЕУ о европском налогу за хапшење, а то није неважно питање“, истакла је Андрејева.

Како је подсетила, и потпредседница ЕК и повереница за правосуђе Вивиан Рединг је на то јасно указала у неколико наврата.

„Потез Хрватске значи да се неколико криминалаца осумњичених за убиства хрватских емиграната у другој европској земљи током комунистичког режима може и даље скривати иза хрватских граница. Због тога ће потпредседница Рединг упознати целу Комисију с тим питањем идуће недеље и предложити акције у складу с чланом 39 хрватског приступног уговора“, најавила је Андрејева.

Члан 39 предвиђа „одговарајуће мере“ од којих би једна могла бити и ускраћивање новца из фондова ЕУ.

ЕК је дала Хрватској рок до 23. августа да одговори на питање када планира да усклади хрватски закон о европском налогу за хапшење с европским законодавством.

Хрватска је крајем јуна, непосредно пред улазак у ЕУ, донела закон, колоквијално назван „Лекс Перковић“ којим примену европског налога ограничава на злочине почињене после августа 2002.

Премијер Зоран Милановић рекао је у петак да хрватска влада о „Лекс Перковић“ сигурно неће одлучивати још неколико недеља.

Претходно је прва потпредседница хрватске владе и министарка спољних и европских послова Весна Пусић рекла да ће влада одговорити Европској комисији до 23. августа, када истиче рок за изјашњавање о промени закона, али да дефинитивни потези неће бити готови сигурно до тада.

Законским изменама онемогућено је и изручење Јосипа Перковића, некадашњег високорангираног званичника југословенске Службе државне безбедности која је организовала и убиство одбеглог хрватског предузетника Стјепана Ђурековића у Горњој Баварској 1983. године, а за којим је немачко правосуђе расписало међународну потерницу још 2009. године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy