IN4S

IN4S portal

Briselska izbjeglička laboratorija u Nigeru

1 min read

Piše: Tanja Vujić

Ve­li­ka dža­mi­ja od pe­če­ne gli­ne iz 16. ve­ka sa 27 me­ta­ra vi­so­kim mi­na­re­tom, kri­vu­da­ve pra­šnja­ve uli­či­ce va­ro­ši 35.000 sta­nov­ni­ka i če­ti­ri odvo­je­ne gru­pe stra­na­ca, kon­cen­tri­sa­nih na obo­di­ma me­sta u sr­cu Sa­ha­re.

To je Aga­dez – naj­ve­ći i po­sled­nji sa­bir­ni cen­tar mi­gra­na­ta iz Sa­he­la i Za­pad­ne Afri­ke pred 270 mi­lja du­gi put ka gra­ni­ci Li­bi­je i oba­li Sre­do­ze­mlja.

Sred­njo­ve­kov­ni cen­tar tr­go­vi­ne so­lju, zla­tom i ro­bo­vi­ma, Aga­dez je da­nas pu­stinj­sko ste­ci­šte me­đu­na­rod­nih kri­jum­ča­ra lju­di, svra­ti­šte naj­ma­nje 18 ra­di­kal­nih islam­skih gru­pa ko­je kr­sta­re od Su­da­na do Ma­u­ri­ta­ni­je, adre­sa no­ve ba­ze dro­no­va voj­ske SAD (mo­der­ni­jih od onih in­sta­li­ra­nih u Dži­bu­ti­ju), a tu su od­sko­ra is­po­sta­va Me­đu­na­rod­ne or­ga­ni­za­ci­je za mi­gra­ci­je (IOM) i stal­na kan­ce­la­ri­ja Evrop­ske uni­je za bez­bed­nost. Ko­li­ko ove go­di­ne, kao i ne­ko­li­ko pret­hod­nih, pre­ko 100.000 afrič­kih mi­gra­na­ta, po­naj­vi­še iz dr­ža­va na obo­du Sa­ha­re, pro­šlo je kroz ni­ger­ski Aga­dez na pu­tu ka Me­di­te­ra­nu.

U me­đu­vre­me­nu, vi­še od 360.000 muškaraca, že­na i de­ce ove go­di­ne je ne­ka­ko pre­plo­vi­lo Sre­do­zem­no mo­re iz prav­ca Li­bi­je i is­kr­ca­lo se na oba­le Ita­li­je (5.000 se u me­đu­vre­me­nu na toj ru­ti uda­vi­lo).

Tim po­vo­dom, Bri­sel je od pro­le­tos na no­voj mu­ci, na­iz­gled ma­njoj od lanj­ske, ka­da je pre­ko mi­li­on do­šlja­ka sti­glo iz prav­ca Si­ri­je, Av­ga­ni­sta­na, So­ma­li­je, Eri­tre­je, Su­da­na, Gam­bi­je, Ni­ge­ri­je…

Na­i­me, ka­ko „bri­sel­ska fa­mi­li­ja” da za­u­sta­vi pli­mu afrič­kih mi­gra­na­ta i iz­be­gli­ca, ko­ja bi pre­ma na­ja­va­ma UN – zbog de­mo­graf­ske eks­plo­zi­je u is­po­šće­nim zo­na­ma Afri­ke, sle­de­ćih go­di­na i de­ce­ni­ja mo­gla da po­sta­ne sa­mo još ve­ća? Či­me sa­da Bri­sel da ob­u­zda ma­sov­ne mi­gra­ci­je Afri­ka­na­ca?

Da is­pu­ni tu svo­ju že­lju, Bri­sel je u ju­nu ra­za­stro ve­li­ku ma­pu Cr­nog kon­ti­nen­ta i mar­ki­rao pet dr­ža­va (Ni­ger, Ma­li, Ni­ge­ri­ja, Se­ne­gal i Eti­o­pi­ja) ko­je sma­tra naj­ve­ćim iz­vo­ri­štem se­o­ba mi­gra­na­ta i cen­ta­ra tran­zi­ta.

Na toj no­voj evro­a­frič­koj kar­ti, Bri­sel je Aga­dez u cen­tral­nom Ni­ge­ru ozna­čio kao „ključ­no ras­kr­šće de­se­ti­na hi­lja­da ne­re­gu­lar­nih mi­gra­na­ta ko­ji na­sto­je da se do­mog­nu Me­di­te­ra­na i Evro­pe, ma­hom pre­ko Li­bi­je”, na­vo­di se u iz­ve­šta­ju EU.

Upa­dlji­vo, EU je iz svo­jih pla­no­va za bor­bu pro­tiv afrič­kih mi­gra­na­ta u ovoj fa­zi is­klju­čio Li­bi­ju – ključ­no po­la­zi­šte mi­gra­na­ta na Evro­pu, jer je sma­tra isu­vi­še ne­be­zbed­nom i uru­še­nom dr­ža­vom.

Evrop­ski esta­bli­šment u Bri­se­lu za­tim je osmi­slio 24 raz­voj­na pro­gra­ma za kvin­tet afrič­kih dr­ža­va, ukup­ne vred­no­sti 425 mi­li­o­na evra sa pr­ven­stve­nim ci­ljem da za­dr­ža­va­nja mi­gra­na­ta, za­tim jed­nog da­na i za bor­bu pro­tiv te­melj­nih raz­lo­ga se­o­ba, na pri­mer si­ro­ma­štva i raz­vo­ja do­ma­će pri­vre­de.

Po­tom su evrop­ski li­de­ri kre­nu­li u ob­no­vu ve­za sa dr­ža­va­ma Sa­ha­re, Sa­he­la, is­toč­ne i za­pad­ne Afri­ke.

Aga­dez – test slu­čaj

Na ru­ti vo­de­ćih evrop­skih zva­nič­ni­ka, Aga­dez je ina­če ozna­čen kao „vr­lo va­žna la­bo­ra­to­ri­ja, test slu­čaj za mo­gu­će ko­pi­ra­nje u dru­gim kra­je­vi­ma”, po­ru­ču­je ne­i­me­no­va­ni zva­nič­nik EU.

Evrop­ski an­ti­i­mi­grant­ski plan je jed­no­sta­van: no­vac iz na­men­skog Fon­da za hit­ne slu­ča­je­ve u Afri­ci (stvo­ren 2015) tre­ba da bu­de usme­ren za za­u­sta­vlja­nje ne­re­gu­lar­nih mi­gra­ci­ja, pod­sti­caj eko­nom­skom raz­vo­ju i za ja­ča­nje bez­bed­njač­kih me­ra i kon­tro­lu gra­ni­ca.

Tim po­vo­dom Evro­pa je za Ni­ger spre­mi­la oko 615 mi­li­o­na evra, za Ma­li oko 160 mi­li­o­na, dok je sa Ni­ge­ri­jom već po­sti­gla do­go­vor o re­pa­tri­ja­ci­ji mi­gra­na­ta pri­sti­glih u Evro­pu za ko­je se utvr­di da ne­ma­ju šta da tra­že u EU, ba­rem po pro­ce­ni do­ma­ćih vla­sti.

Što se Ne­mač­ke ti­če, Ber­lin je Ni­ge­ru već spre­mio 17 mi­li­o­na evra raz­voj­ne po­mo­ći i 10 mi­li­o­na evra za opre­mu voj­ske jed­ne od naj­si­ro­ma­šni­jih ze­ma­lja na sve­tu, ina­če pre­bo­ga­te ura­ni­ju­mom.

Ne­mač­ka je isto­vre­me­no na­ja­vi­la da će u Ma­li­ju po­di­ći voj­nu ba­zu le­đa uz le­đa sa po­sto­je­ćim cen­trom mi­rov­nih sna­ga UN.

Spi­sak evrop­ske opre­me ko­ja se na­ja­vlju­je kao po­moć Ni­ge­ru i Ma­li­ju –ze­mlja­ma na uda­ru za­stra­šu­ju­ćih kli­mat­skih pro­me­na i pli­me mi­gra­na­ta iz re­gi­o­na – za­ni­mljiv je, po­seb­no onaj deo ko­ji se ša­lje za Aga­dez, is­ti­če is­tra­ži­va­nje ne­mač­kog dnev­ni­ka „Tac”.

Na­i­me, stal­na kan­ce­la­ri­ja EU u Aga­de­zu do­bi­će me­đu pr­vi­ma u Afri­ci spe­ci­jal­nu opre­mu za bi­o­me­trij­sku re­gi­stra­ci­ju mi­gra­na­ta, dok će isto­vre­me­no do­bi­ti ljud­sko po­ja­ča­nje ra­di obu­ke voj­ske za kon­tro­lu gra­ni­ca i even­tu­al­no po­sta­vlja­nje elek­trič­nih ogra­da.

„Bi­o­me­trij­ski po­da­ci bi­će po­ve­za­ni sa kre­dit­nim kar­ti­ca­ma ko­je će se iz­da­va­ti mi­gran­ti­ma. Sva­ko pu­to­va­nje mi­gran­ta do ma­ši­ne za keš, ot­kri­će iden­ti­tet ko­ri­sni­ka ne sa­mo fi­nan­sij­skim in­sti­tu­ci­ja­ma već i nad­le­žnim dr­žav­nim or­ga­ni­ma. Pla­ni­ra­ni nad­zor Afri­ke bi­će mno­go pro­dor­ni­ji ne­go bi­lo šta što se mo­že za­mi­sli­ti u Evro­pi, ba­rem kad je reč o za­šti­ti pri­vat­no­sti ko­ri­sni­ka”, tvr­di Ju­ta Šveng­sbi­er no­vi­nar­ka li­sta „Tac”, iz­ve­stio je „Doj­če ve­le”.

Ne­mač­ke kom­pa­ni­je spe­ci­ja­li­zo­va­ne za bi­o­me­tri­ju i en­krip­ci­ju, već su obez­be­di­le po­slo­ve od Al­ži­ra od Ju­žno­a­frič­ke Re­pu­bli­ke, pre­no­si Doj­če ve­le.

Ve­li­ki bi­znis opa­sa­va­nja afrič­kih mi­gra­na­ta bi­o­me­trij­skim do­ku­men­ti­ma i elek­trič­nim ogra­da­ma, de­lu­je or­ve­lov­ski. Ipak, mo­žda je i re­al­nost: zva­nič­ni Naj­ro­bi na­ja­vio je ovih da­na da raz­ma­tra po­di­za­nje elek­trič­ne ogra­de na gra­ni­ci sa So­ma­li­jom, u ne­po­sred­noj bli­zi­ni Da­da­a­ba, naj­ve­ćeg iz­be­glič­kog lo­go­ra na sve­tu.

Slu­te­ći no­ve ne­vo­lje sa ne­dru­že­lju­bi­vim Evro­plja­ni­ma, mi­gran­ti ko­ji se ovih da­na kre­ću ka sre­di­štu Sa­ha­re, u upa­dlji­vom lu­ku za­o­bi­la­ze Aga­dez, kre­ću­ći se pu­stinj­skim bes­pu­ćem ka ne­pri­stu­pač­ni­jem Ma­li­ju.

Ni­ger je na­i­me pot­pi­sao spo­ra­zum o „mi­grant­sko-raz­voj­noj” sa­rad­nji sa EU. Su­sed­ni Ma­li još ni­je.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *