Брнабић: Србија чува податке својих грађана
1 min readОбраћајући се онлајн на Минхенској безбједносној конференцији, Брнабићева је напоменула да су у Србији зато развијена два државна „дата центра“, која чувају најважније регистре.
– Србија сматра заштиту података веома важном и зато тражимо да подаци грађана буду складиштени у нашој земљи, гдје можемо обезбједити високе стандарде безбједности – рекла је она.
Брнабићева је истакла да Србија непрестано обучава особље како би уочило пријетње и на њих адекватно одговорило, те додала да је Србија препознала бенефите дигитализације, али и да је свјесна и проблема и изазова који је прате јер је сајбер безбједност изложена потенцијално великој пријетњи.
Говорећи о теми „Ново разматрање сајбер стратегија у турбулентним временима“, Брнабићева је навела да је Србија брзо напредовала у обезбјеђивању критичне сабјер инфраструктуре.
У том смислу, истакла је она, детаљно је израђена сајбер стратегија и усвојени закони, основан национални центар за превенцију безбједносних ризика ИТ система, који прибавља све податке о потенцијалним ризицима и упозорава на пријетње.
– Разумијемо да је кључна међународна сарадња у борби против сајбер криминала. Зато смо опредјељени да повећамо комуникацију, дјелећи најбољу праксу и поуке, и учествујемо у међународним процесима сајбер безбједности – нагласила је Брнабићева.
Она је посјетила да су њени циљеви као премијера трансформација српске економије у технолошки модерну и дигитализовану економију, оријентисану ка истраживањима и иновацијама, пренио је Тањуг.
Брнабићева је подсјетила да је у Србији почела трансформација образовања и јавне администрације, да се у школама уводе основе вјештачке интелигенције, да се школе повезују са брзим интернетом и уводе дигиталне књиге и учионице.
Осим тога, додала је она, Србија је инвестирала снажно у високотехнолошку инфраструктуру, у научнотехнолошке паркове, истраживачке институте, а јавној администрацији је постављено као приоритет електронска управа /е-управа/ како би се добиле транспарентне и ефикасне услуге доступне грађанима и привреди у свако доба.
Брнабићева је истакла да су већ уочени јасни бенефити тих промјена, посебно током пандемије вируса копрона, прије свега у процесу вакцинације, када су захваљујући е-управи грађани могли лако да се региструју и бирају вакцине.
Данас, други дан дводневне конференције, која је почела јуче, осим премијера Србије Ане Брнабић, излагања су имали и генерални секретар ОЕБС-а Хелга Шмит, бивши државни секретар САД Медлин Олбрајт, те предсједник Минхенске безбједносне конференције Волфганг Ишингер.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: