IN4S

IN4S portal

Broj suicida u poslednje četiri godine manji za 12 odsto

Ilustracija

Povodom obeležavanja Svetskog dana prevencije samoubistva 10. septembra, Klinika za psihijatrijske bolesti „Laza Lazarević” u saradnji sa studentima Univerziteta u Beogradu, juče je promovisala mobilnu aplikaciju „Uvek uz tebe” pod sloganom „Pružite nadu kroz akciju”.

Direktorka klinike „Laza Lazarević” Ivana Stašević Karličić je za Tanjug istakla da Srbija ovaj dan dočekuje sa dobrim vestima da pandemija kovida 19 nije značajno uticala na porast stope mentalnih poremećaja, a da je broj suicida u poslednje četiri godine manji za 12 odsto.

„To pokazuje studija koju je radio Institut za mentalno zdravlje Srbije. Statistika pokazuje više slučajeva depresije za 2,2 odsto, generalizovanog anksioznog poremećaja za 1,9, a paničnog poremećaja za 0,4 odsto”, rekla je Stašević Karličić.

Ona je naglasila da je prevencija izuzetno važna, i da je aplikacija „Uvek uz tebe” koju su razvili u saradnji sa Ministarstvom zdravlja jedan od načina preventivnog delovanja iz više razloga.

Kako je objasnila, kroz aplikaciju građani mogu da pristupe proverenom i tačnom edukativnom sadržaju, ali i da urade skrining test. Znanja i informacije koje građani dobiju u aplikaciji, mogu da pomognu za prepoznavanje ličnih problema, ali i onih kod nekoga u svojoj okolini.

Takođe, ukoliko rezultat testa na aplikaciji naznači određene simptome kao ozbiljne, građani mogu da pozovu besplatni telefonski servis

0800 309 309 i razgovaraju sa stručnim licem klinike „Laza Lazarević” koji će ih uputiti na dalje korake.

Stašević Karličić je dodala da do suicida dolazi najčešće zbog mentalnih poremećaja koji su nelečeni tokom dužeg perioda, odnosno nisu lečeni pravovremeno, te da je za sve prevencija važna, a jedna od preventivnih mera je pravovremeno prepoznavanje simptoma.

Posebno je naglasila da za prevenciju suicida nikada nije kasno i da postoji veliki broj slučajeva da su životi spaseni i u stanjima pred sam pokušaj suicida, uz pomoć stručnjaka na telefonskoj liniji.

„ Nikada nije kasno, našoj liniji za prevenciju suicida javljaju se ljudi koji su već pred tim događajem i mi uspevamo da im spasimo život. Operateri koji rade na našoj liniji spasli su na taj način do sada nemali broj života. Postoji prostor i postoji vreme koje nam daje za pravo da kažemo da suicid jeste preventibilan i mi svakog dana radimo na tome”, zaključila je ona.

Luka Marošanin, sa Farmaceutskog fakulteta, član studentskog parlamenta Univerziteta u Beogradu ispred medicinske grupacije studenata, naglašava da je aplikacija „Uvek uz tebe” višestruko značajna i smatra da će je mladi koristiti.

„U sadašnjem životu mladi prolaze situacije anksioznosti i brojnih drugih psihijatrijskih poremećaja nažalost češće nego što je to bilo nekad”, rekao je Marošanin za Tanjug.

On je dodao da je Studentska poliklinika jedna od prvih ustanova kojoj se studenti obraćaju kada imaju bilo koji problem, i da od klinike imaju uvek izuzetnu podršku. Marošanin je istakao i da je anonimnost koju aplikacija obezbeđuje izuzetno važna.

Pročitajte još:

Ruski ambasador upozorio Njemačku: Prešli ste „crvenu liniju“!

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *