Бржа имунизација: Од сјутра дају и Синофармове вакцине
1 min readДо недјеље је у Црној Гори вакцинисано 5.021 особа против корона вируса, што је око пет одсто од 110.000 људи који спадају у првих пет приоритетних група.
То су особе старије од 80 година, штићеници и запослени у старачким домовима, здравствени радници на првој линији борбе против ковида-19 и старосне групе од 70 до 74; друга од 75 до 79 и трећа група од 65 до 69 година, пише Побједа.
Вакцинација је почела 20. фебруара, а прва особа која је примила руску вакцину Спутњик В је корисник Дома за старе у Рисну. У нашу земљу до тада је стигло 44.000 доза вакцина (30.000 Синофарм и 14.000 Спутњик В).
На питање Побједе због чега процес имунизације тече споро, државни секретар у Министарству здравља др Борко Бајић је казао да „са количином којом су располагали и поштовањем приоритетних група и епидемиолошких мјера није могло брже“.
Бајић је објаснио да се са 14.000 доза Спутњик В вакцине имунизује 7.000 људи јер су за једну особу потребне двије дозе. Он је казао да су јуче након завршене провјере одобрили употребу за 30.000 Синофармових кинеских вакцина којим ће се имунизовати 15.000 људи.
Он је Побједи казао да од сриједе очекују много бржи процес вакцинације, управо због већег броја вакцина.
Провјера
На питање зашто је толико трајала провјера кинеских вакцина, Бајић је одговорио да то одређује лабораторија, као и да Институт за јавно здравље има склопљен уговор са Торлаком.
„Вакцина се купи или буде донирана, складишти се и не може да се крене даље до окончања провјере. У принципу могли смо, али нијесмо хтјели да кршимо процедуре нарочито након приче која се сада дешава са серијом Астра-Зенеке“, рекао је Бајић, нагласивши да је Синофарм безбједна и за популацију старију од 60 година.
Он је казао да се процес вакцинације обавља према националној стратегији и да иде према приоритетним групама. У сваки град Црне Горе је послата иста количина вакцина, што је донекле успорило процес имунизације, имајући у виду да све општине немају исти број становника, те да је највећа заинтересованост у Подгорици, док у неким градовима готово да није било заинтересованих, када је ријеч о групи старијих од 80 година.
Приоритети
„Кренули смо са штићеницима домова за старе и са особама са поремећајем развоја и људима који брину о њима. Урађени су детаљни прегледи. Затим су вакцинисани здравствени радници њих око 3.000 па смо кренули са најстаријом популацијом старијих од 80 година. Због мале заинтересованости у недјељу смо кренули са вакцинацијом те старосне групе у Никшићу, а сада крећемо и у осталим градовима“, рекао је Бајић.
Он је казао да је процес вакцинације у Црној Гори знатно спорији него у Србији управо из разлога што Министарство здравља није жељело да се стварају гужве, јер су управо из искуства те државе научили да се људи заразе чекајући у реду за вакцину.
Бајић је нагласио да је циљ да се вакцинишу најугроженије групе становништва, а то су они од 65 година па навише.
Објаснио је да ће са Синофармовом вакцином ићи лакше и брже, посебно када је у питању вакцинација непокретних особа јер је лакша за примјену с обзиром на то да се чува на температури од два до осам степени.
На питање зашто до сада није покренута кампања којом би се мотивисали грађани да приме вакцину, Бајић је истакао да ће то урадити онда када буду имали довољно вакцина да позову сваког заинтересованог.
„Када крене масовна вакцинација, тада ће се кренути са кампањом“, рекао је он.
Грађани за вакцину могу да се пријаве преко сајта цовидодговор.ме и путем кол центра 1717. До сада је то интересовање исказало више од 40.000 грађана.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: