Budućnost zasnovana na razumevanju i pravdi
1 min readMetropola svetskog filma Los Anđeles, u toku marta meseca, posle sto godina svog zavidnog postojanja, doživeo je svoja najveća dva osećanja sreće i ponosa što su njegova dva festivala osvojila najveće nagrade stoleća kao što su „Zlatni Globus” – festival stranih novinara Holivuda i festival Muzičke akademije koji je osnovan posle Prvog svetskog rata. Međutim, takoreći istih dana korona virus napušta lukavo svoju zemlju Kinu i ubija nevine građane Amerike i drugih zemalja sveta. Puste ulice Los Anđelesa, uplašeno stanovništvo sa maskama na licu i na sa dva metra udaljenosti jedni od drugih, tužna je slika koju ovih dana gledamo.
Radi svega ovog, pokušaću da u razgovoru sa Hju Džekmanom, glavnim protagonistom drame „Loše vaspitanje” (Bad education) čitaocima Politikine„TV revije” objasnim šta se sve tražilo od filmskih radnika da rade da bi sačuvali ugled svojih studija i filmskih projekata. Evo zašto režiser Kori Vinski ovo kaže:
– Ne treba da se zaboravi da je u toku svoje stogodišnje egzistencije Los Anđeles nekoliko puta morao da se grčevito bori za svoj opstanak i da će iz tog razloga, kako Hju čvrsto veruje, njegov način prilagođavanja svakodnevnim društvenim promenama učiniti da i danas Los Anđeles ostane nepobediva metropola svetskog filma.
I scenaristi filma „Bad education” Majk Makovski i Peter Kolker uklapaju se u filmske potrebe današnjice kada u filmu kritikuju prosvetne radnike jedne vrhunske škole koje više interesuje nepošteno zarađen novac nego obrazovanje dece.
Majk Makovski kaže:
– Sa velikim zadovoljstvom sam pisao ovu dramu. Film je kazao sve što je trebalo da se kaže u ime naše dece.
Da podsetimo, crna komedija s Hjuom Džekmenom i Alison Dženi, zasnovana na istinitoj priči o najvećoj finansijskoj prevari u državnom školstvu u američkoj istoriji, „Loše obrazovanje“imala je premijeru 10. maja in a HBO kanalu. Nadzornik škole na Long Ajlendu, Frenk Tason (Hju Džekmen), i njegova asistentkinja za poslovanje, Pem Glakin (Alison Dženi), zaslužni su za prestižan status školskog okruga Rozlin. Frenk, uvek pedantno sređen i doteran, majstor je širenja pozitivne energije, kako pred grupom istaknutih članova zajednice, tako i u kancelariji sa zabrinutim učenikom ili roditeljem. Ukratko, reklo bi se da Frenk ne može da pogreši. Zapravo, sve dok odvažna učenica koja se bavi novinarstvom (Džeraldin Višvanatan) ne počne da istražuje izveštaje o troškovima i otkrije finansijsku prevaru epskih razmera, što podstakne Frenka da osmisli detaljan plan i zataška prevaru – po svaku cenu.
Reditelj ovog HBO filma je Kori Finli, a scenarista je Majk Makovski, koji je odrastao u Rozlinu i vratio se u svoj rodni grad da istraži prevaru koja se odigrala u srednjoj školi koju je pohađao. Priča je zasnovana i na članku Roberta Kolkera objavljenog u „Njujork magazinu”. Uz dobitnika Zlatnog globusa” Hjua Džekmena i dobitnicu Oskara, „Emija” i „Zlatnog globusa” Alison Dženi, u filmu glume i Rej Romano, Džeraldin Višvanatan, Aleks Volf, Rafael Kasal i Anali Ešford.
Uglavnom, tek krajem februara ove godine Amerika počinje da se seriozno prilagođava političkim i društvenim promenama u svetu i preko noći sastavlja nov plan koji će da pomogne domaćim i stranim filmskim novinarima kako da se pripreme za konferencije – niko ne sme da bude u istoj sobi, intervjui se obavljaju telefonskim razgovorom, nikakve večere, ručkovi, nikakva slikanja sa glumcima itd. Uglavnom, to je bio uslov da se već 7. marta ove godine sa Hju Džekmanom sastanemo na drugačiji, novi način – veoma neobično ali za sada u redu jer smo već sa njim dvadeset i pet puta u raskošnijim uslovima razgovarali. Upitan u toku konferencije zašto je baš on među prvim glumcima sa kojim pod novim uslovima razgovaramo, Hju je odgovorio:
– Ne znam, ali možda sam uvek uživao da tumačim uloge raznih žanrova, mozda i što sam radi opstanka radio i za televiziju. Da, sreća me je uvek pratila – divna porodica, supruga, dvoje dece, odani prijatelji…
Pri kraju ove konferencije Džekman je još jednom hteo da ponovi ono što je u filmu rečeno.
– Proveo sam mnoge sate misleći o jednom jednostavnom filmu koji otvara vrata vrhunskoj budućnosti, budućnosti zasnovanoj na razumevanju i pravdi. Nadam se!
Politika