Budva: Budžet usvojen, opstala vladajuća koalicija
1 min readSkupština opštine Budva je danas, dan prije isteka 2017. i roka koji je zakonom dat, glasovima vladajuće koalicije koju čine Demokratska Crna Gora , Demokratski front (DF), Socijalistička narodna partija (SNP), Demos, Građanski pokret URA, Socijaldemokratska partija (SDP), Liberalna partija (LP) i nezavisni odbornik Stevan Džaković, usvojila budžet za narednu godinu. Time je, uprkos nadanjima DPS-a, opstala koalicija na vlasti i stavljena tačka na krizu koja je poslednjih mjeseci uzdrmala Budvu.
U skupštinskoj sali su se, kako prenose agencije, danas pojavili i nezavisni odbornik Stevan Džaković, kao i odbornik SNP Goran Pejović, čime je poslata poruka, da su zahtjevi, koje su obje strane ispostavile svojim koalicionim partnerima ispoštovani, a koalicija može da nastavi da upravlja gradom.
Protiv budžeta glasali su odbornici opozicije iz redova Demokratske partije socijalista (DPS), Socijaldemokrata (SD) i Crnogorske partije.
Kako su naveli iz Opštine Budva, ušteđeno je čak tri miliona evra koji se prelivaju u budžet za narednu godinu.
„Budžet je dijelom sanacioni, a dijelom razvojni“, pojasnio je sekretar za finansije Petar Odžić, „projektovan je na realnim prihodima. Jedina potencijalna opasnost je obaveza prema njemačkoj kompaniji WTE koja upravlja postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda.
Budžet za 2018. iznosi 40,45 miliona evra, tri miliona više nego je iznosio ove godine. To je prije svega zbog novca koji smo uštedjeli i prenosimo u narednu godinu. Najviši priliv novca očekuje se od naplate poreza 16 miliona, a devet miliona od naknada. Kapitalni budžet je projektovan na 16,4 miliona evra, od kojih 200 hiljada za nabavku novih vozila za vatrogasce, 150 hiljada evra za video nadzor u gradu za potrebe MUP-a. Opredijelili smo i novac za ono što nije u našoj nadležnosti, tako za obrazovanje biće utrošeno 150 hiljada za nabavku knjiga osnovcima, 70 hiljada za zdravstvo, za jednokratne socijalne pomoći 90 hiljada od čega polovina za svaku novorođenu bebu, za NVO sektor 70 hiljada evra, a 50 hiljada evra biće utrošeno za zakup nekog kupališta, koje bi oslobodili mobilijara i dali građanima na slobodnu upotrebu“.
Odgovarajući na zamjerke opozicionog DPS-a da je novac korišćen na partijsko zapošljavanje, predsjednik Opštine Budva Dragan Krapović je kazao:
„Tačno je da ima zaposlenja. Lično sam u svom kabinetu zaposlio pet ljudi, jer je to bilo neophodno kako bi se odgovorilo na ogroman broj zahtjeva , žalbi građana, što prethodna vlast nije radila.
Zatekli smo katastrofalno stanje , ogroman broj politički zaposlenih ljudi, koji, ili opstruiraju vlast, ili neće da rade. Radije ću nekome dati otpremninu, nego ga ostaviti na posao da svojim neradom napravi veću štetu Opštini“.
Prema njegovim riječima kako radi gradska uprava najbolje je kazalo Ministarstvo finansija, koje je dalo sve saglasnosti na budžet.
Božena Jelušić (URA) je ocijenila da je budžet u mjeri dobar i da se njima „peglaju“ mnogi problemi koji su naslijeđeni, dok je Đorđe Zenović (Demokrate) istakao da je racionalno planiran i da je obuhvaćen kompletan prostor Budve.
„Ja sam zadovoljan zbog toga“, naglasio je Džaković i dodao da se u Crnoj Gori trguje sa radnim mjestima, ali da je prioritet sloboda građana i pravo glasa.