Будва: Отворена изложба „Веронези и море“
1 min readСиноћ, 2. августа, с почетком у 21 час, у Модерној галерији у Будви (ЈУ Музеји и галерије Будве) отворена изложба „Веронези & море“, саопштила је директорица установе мр Луција Ђурашковић.
Синоћњи догађај отпочео је обраћањем Душана Медина, који је, у име ЈУ Музеји и галерије Будве, поздравио присутне, ближе их упознао са изложбом иводио програм током цијеле вечери.
Директорица Установе, мр Луцију Ђурашковић, историчарка умјетности, обратила се сљедећим ријечима:
„У име ЈУ Музеји и галерије Будве, желим Вам добродошлицу у нашу Модерну галерију на свечано отварање изложбе „Веронези & море“, коју чине дјела умјетника из Италије, настала у судбоносном историјском тренутку, током четврте деценије XX вијека.
Изложба је реализована захваљујући доброј сарадњи наше Установе са Галеријом „Еспас ла Станца“ из Болцана (регија Алто Адиђе), прије свега са госпођом Вирџинијом Ђермози и господином Пјетром Марангони, директором Галерије, а уз свесрдну подршку госпође Асје Зец, археолога из Падове, иначе, поријеклом из Будве.
Кустоскиња изложбе „Веронези & море“ је наша колегиница Јелена Ђаконовић, историчарка умјетности, организаторка Модерне галерије“.
Планирано је било да се на отварању изложбе обрати потпредсједник Општине Будва, господин Веселин Марковић, који је, нажалост, морао да откаже учешће због здравствених разлога, па је његов говор прочитао Душан Медин:
„Вечерас је права привилегија бити у Будви, у Модерној галерији, на програму посвећеном умјетности и умјетницима из Италије.
Италија је нама пријатељска земља и блиска нам је, са њом смо дијелили и са њом дијелимо, осим заједничког мора, многе вриједности, посебно оне у домену културе и умјетности. Још од времена Римског царства, простор источне обале Јадрана, Далмације, Боке Которске и Будве, био је у истој држави и дијелио слична историјска искуства као Апенинско полуострво и ‘вјечни град’ – Рим, па је зато и наш Музеј града Будве богат пребогат античким римским налазима.
Култура и управа током млетачке владавине Будвом и околним простором (XV вијек до 1797. године), оставили су неизбрисив траг на овом граду, а венецијански крилати лавови Светог Марка још увијек стоје на нашим бедемима и симболично ‘чувају’ Будву.
Такође, наш локални говор обогађен је бројним романизмима, а посебно венецијанизмима, што је због наведеног разумљиво.
Не смијемо заборавити да нас са Италијом веже и нераскидиво снажна спона – принцеза Јелена Петровић, односно краљица Елена ди Савоја, велика хуманитарка и љубитељка умјетности. Будва је град у ком су Италијани радо и често виђени гости, а и град побратим је са италијанским градовима, што додатно учвршћује наше политичке, туристичке, културне и сваке друге везе, и пружа могућност стварања још бољих релација“.
Изложбу је отворила државна секретарка Министарства културе Црне Горе, Сандра Ђурбузовић, умјетница из Будве, која је у свом говору истакла:
„Овом лијепом и едукативном изложбом, продубљујемо и умножавамо љубав према умјетности и култури међу нашим народима, спајамо људе из три вијека захваљујући мрежи пожртвованих пријатеља, стручњака и посвећеника, улазимо у срж најтананијег, најинтимнијег оног што је чинило бића ова три ствараоца, важна за историју умјетности, чија дјела су и послије осамдесет година изненађујуће савремена и урбана, а ми посматрачи- остајемо оплемењени тим чудесним траговима из доба које у историји цивилизације називамо модерним временима.
Изложба ‘Веронези & море’ представља још један квалитетан догађај на богатој културној трпези Италије и Црне Горе. Посљедњих година, италијанска страна је показала посебну инвентивност представљајући црногорској јавности разноврсне садржаје своје расне културе, те је тако наша публика добила прилику да се упозна са ремек дјелима свјетске умјетности, као што је био случај са излагањем Каравађовог ‘Нарциса’ у Дворцу Петровића у Подгорици. Зато, радујемо се овом и будућим заједничким пројектима“.
На крају се присутнима обратио директор галерије „Еспас ла Станца“ из Болцана, Пкетро Марангони, који се захвалио свима из будванске Модерне галерије, посебно директорици, потом замјенику амбасадора Италије у Црној Гори, Дамиану Рампинију, на подршци и присуству, као и свим посјетиоцима изложбе, подсјетивши на чувену сентенцу Фјодора М. Достојевског „љепота ће спасити свијет“, те додао да свијет треба да спаси љепоту, јер су љепота, умјетности и култура лимфа живота.
„Луиђи Веронези, Фаусто Мелоти и Мауро Ређани, су заједно са Лућом Фонтаном утемељили италијанску апстрактну умјетност, када су 1934. године потписали Манифест апстрактне умјетности. Велики дио радова које вечерас имате прилику да видите, потичу из периода у којем је Веронези долазио у Болцано, када се и дружио са Вирџинијом Ђермози, која је вечерас са нама. Ове године се обиљежава 110 година од рођења Веронезија, као и 20 година од његове смрти“, рекао је Марангони.
Међу бројним присутнима синоћ су били у Модерној галеријизамјеник амбасадора Италије у Црној Гори, Дамиано Рампини, истакнути црногорски умјетник Димитрије Поповић, новинарка и публицисткиња Бранка Богавац Ле Комт и многи други. Током синоћњег програма, све говоре са италијанског и на италијански језик преводила је Асја Зец. У музичком дијелу програма наступила је пијанисткиња из Будве, Марина Динић, и извела „River Flows in You“ (Yiruma).
Изложба за јавност отворена је до суботе, 18. августа.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: