Чабаркапа: Одумиру села око Мртвице – проглашење Парка природе нова прилика
1 min readПрема резултатима пописа становништва из 2023. године, насеља која гравитирају предложеном Парку природе „Мртвица“, или се налазе у његовим планираним границама, биљеже значајан пад броја становника у односу на 2011. годину, указао је извршни директор невладине организације Еко-тим Милија Чабаркапа.
Насеља Лијешње, Међуријечје, Мртво Дубоко, Веље Дубоко, Влаховићи, Горња Ровца, Вишње и Осреци сада укупно броје око 210 становника, што представља, како наводи, смањење од готово 50 одсто у односу на претходни попис.
“Овај забрињавајући демографски тренд указује на потребу за хитним мјерама које ће подстаћи социо-економске активности и спријечити даљи одлазак становништва. Поступак проглашења Парка природе „Мртвица“ пружа јединствену шансу за очување овог подручја, али и за стварање предуслова за одрживи развој локалних заједница”, наводи Чабаркапа.
Поступак проглашења Парка природе „Мртвица“ покренут је од стране Општине Колашин 2022. године, која је у складу са Законом о заштити природе наручила израду Студије заштите за ово подручје.
Агенција за заштиту животне средине израдила је ову студију, која предвиђа стављање подручја под заштиту као Парка природе укупне површине 7.322,06 хектара.
„Студија истиче да је канјон ријеке Мртвице један од најљепших у Црној Гори и Динаридима, да је простор од националног значаја, те да заслужује да се нађе на списку заштићених објеката природе Црне Горе. У предложеном парку природе, одређене су двије зоне заштите, зона са режимом заштите II степена и зона са режимом заштите III степена, док зона са режимом најстрожег степена заштите није предложена, како би се избјегли потенцијални конфликти с потребама локалних заједница“, казао је Чабаркапа.
Навео је да парк природе „Мртвица“ има потенцијал те да би његово успостављање могло привући туристе који траже нетакнуту природу и авантуристички садржај, а истовремено отворити нова радна мјеста за локално становништво и подстаћи предузетништво.
„Улагања у инфраструктуру, попут пјешачких стаза, туристичких објеката и путева, не само да би побољшала услове живота локалног становништва, већ би значајно допринијела расту вриједности њихове имовине”, истиче Чабаркапа.
Еко-тим позива локалне заједнице, општинске власти и државне институције да снажније подрже процес проглашења Парка природе „Мртвица“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: