Čanković: Srbima treba institucija koja će usmeravati stvaranje države koju će voleti
1 min readPiše: Dane ČANKOVIĆ, predsednik Srbskog narodnog pokreta Izbora je naš
„Deklaracijom o opstanku srpskog naroda trebalo bi uspostaviti takvu ustanovu“
Mogli bi je činiti predstavnici državnih ustanova, Srpske pravoslavne crkve i istaknuti pojedinci iz svih oblasti bez obzira na njihovo mesto boravka
Trebalo bi da definiše naš identitet u kulturi, tradiciji, jeziku (samo ekavica ili i ijekavica), pismu (samo ćirilica ili i latinica), vjeroispovijest (samo pravoslavna ili značaj dati i Srbima muhamedancima, pa i Srbima rimokatolicima).
Kosovo nije „samo uski prolaz za Carstvo nebesko“. Ono je i motiv, inspiracija, temelj sistemu vrijednosti, i srpski narod bi bez njega imao neuporedivo manji strateški i istorijski značaj, i mimo njegovih prirodnih bogatstava. Od presudne važnosti bi bilo da se srpske institucije zvanično ne odreknu Kosova.
Deklaracija o opstanku srpskog naroda bi, između ostalog, trebala da iznese inicijativu za uspostavljanje organizacije – ustanove koja bi bila duša i tijelo srpskog naroda.
Nju bi činili predstavnici državnih ustanova, Srpske pravoslavne crkve i istaknuti pojedinci iz svih oblasti bez obzira na njihovo mjesto boravka.
Takva organizacija definisala bi i učestvovala u stvaranju one države koju će srpski narod voljeti, a ta država štitila bi interes i prava srpskog naroda kao i svakog pojedinca u njoj.
Definisala bi identitet u kulturi, tradiciji, jeziku (samo ekavica ili i ijekavica), pismu (samo ćirilica ili i latinica), vjeroispovijest (samo pravoslavna ili značaj dati i Srbima muhamedancima, pa i Srbima rimokatolicima).
Učestvovala bi u njegovanju dobrog i radnog čovjeka sa definisanim srpskim identitetom, koji ima lični i kolektivni smisao postojanja.
Prepoznala bi moguće izazove i iskušenja na koje nailazi i može naići srpski narod i dala bi odgovore na njih. Navešću tri primjera:
1) Pokušaj nametanja kompleksa zlog naroda da se stidimo što smo pripadnici srpskog naroda, a Zapad funkcioniše na principima koje su izmislili: „Zavadi pa vladaj“ i „cilj opravdava sredstvo“. Ovim zadnjim umiruju savjest. A srpski narod na principima „Ko tebe kamenom, ti njega hljebom“, iznjedrio je i stihove „Sine Marko, jedini u majke, bolje ti je izgubiti glavu nego svoju ogriješiti dušu“.
2) EU i NATO su organizacije kojima upravlja onaj koji bi da ozakoni Sodom i Gomor (ozakonjeni su istopolni brakovi i istima dato pravo na usvajanje djece…). U tim organizacijama, kroz jedan proces, izgubili bismo svoj srpski identitet, svoju suštinu, i time nestali kao narod. Pitanje je da li bi i u ekonomskom smislu bolje živjeli. A čovjek je i duhovno biće, sa svojom ličnošću i identitetom i u takvim organizacijama, kao takav, ne bi bio zaštićen, naprotiv.
3) Kosovo nije „samo uski prolaz za Carstvo nebesko“. Ono je i motiv, inspiracija, temelj sistemu vrijednosti, i srpski narod bi bez njega imao neuporedivo manji strateški i istorijski značaj, i mimo njegovih prirodnih bogatstava. Od presudne važnosti bi bilo da se srpske institucije zvanično ne odreknu Kosova.
Postoji vrijeme ćutanja ali i razgovora i dogovora da bi se poslije delalo. Sazrelo je, u svjetskim razmjerama, da dođu događaji koji će odrediti okolnosti u kojim će egzistirati ljudsko društvo u dužem vremenskom periodu.
Srpski narod mora da se preispituje i da sve zasniva na istini i pravdi, da iznese na svjetlost dana svoje i stradanje i podvige, da pamti i štiti svoje heroje i svece, jer tako će biti i novih heroja i svetaca.
Dolazak do cilja treba ići postepeno kroz proces (i zbog posljedica prethodnog sistema). Nagli postupci i revolucije često uz dobro donesu i klicu zla koja se, kada popušta dobro, razvija.
Izvor: Fakti