ИН4С

ИН4С портал

Цар Фрањо Јосиф у Боки

1 min read

Никола Маловић, српски писац из Боке Которске

Пише: Никола Маловић

„Ми чекамо цара“, друга је по реду збирка (послије „Утопљених душа“) српског пјесника Владислава Петковића Диса. Шеснаест родољубивих пјесама Дис је објавио прије 110 година, 1913. Да ли и ми Бокељи чекамо цара? Наравно. Трећег по реду…

*

Током боравка у Боки 1875. цар Фрањо Јосиф подијелио је више одликовања. Најзначајнија су добили бискуп Јурај Маркић, владика Герасим Петрановић и предсједник Далматинског сабора са сједиштем у Задру, Стефан Митров Љубиша.

Будући у царевој пратњи, Стефан је Митров Љубиша на једном мјесту реаговао, рекавши да цар Фрањо није први цар на овим просторима него управо други! На царево питање ко је побогу био први, Стефан Митров Љубиша је рекао да је то био српски цар Душан.

*

Заслугом Стефана Митрова Љубише, царским указом из 1870. године, била основана Бококоторска епархија. На Указу о оснивању Бококоторске епархије цар Фрањо Јосип се потписао ћирилицом.

*

Которски и бококоторски дочек сличан ономе који је имао цар Фрањо Јосиф доживио је само југословенски суверен, маршал Јосип Броз Тито, коме су Бокељи године 1959. приредили дочек и илуминације прошаране свјетлошћу провивавионских рефлектора, о којима се као о највеличанственијој Бокељској ноћи у историји прича до данас.

*

„Ми чекамо цара“, друга је по реду збирка (послије „Утопљених душа“) српског пјесника Владислава Петковића Диса. Шеснаест родољубивих пјесама Дис је објавио прије 110 година, 1913. Да ли и ми Бокељи чекамо цара? Наравно. Трећег по реду…

Миром из Кампоформија, Бока 1797. улази у састав Аустрије, до Пожунског мира (Братислава) из 1805. За девет година у малом али стратешки важном заливу смјењују се разне власти. Бока је под управом Русије, од 1806. до 1807. Под управом Француске, 1807-1813. Под управом Централне комисије Црне Горе у Боке Которске (заједничка држава!), 1813-1814. Друга аустријска владавина почиње 1814. и траје до 1918.

Од револуционарне 1848, па до ратне 1916. (када умире у дворцу Шенбрун, у соби до које се 1830. родио) – Боком влада цар у чијој титули стоји и „Господар Котора“, Фрањо Јосиф (86). Његово је вријеме дебото било златно доба Хабзбуршке монархије и – све сабере ли се и одузме – доба које обални Срби памте као системски најуређеније.

Дакако да се најбоље и највише памти скорашња историја, но правде ради ваља натукнути како се о златном добу Котора говорило кад је био под управом Немањића (1185-1371), прије под Византијом (486-1180), а не под Млетачком управом (1420-1797).

Пишући за „Хрватски гласник“ (2017) о посјети цара Фрања Јосифа (Фрања Јосипа) Боки, пок. дон Антун Белан каже да „прва и друга аустријска, а од 1867. године аустроугарска владавина, нису биле окупаторске, како у хисториографији у негативној конотацији често читамо и то у највећој мјери од политике или вишка патриотизма овисних повјесничара. Побједници пишу повијест, а губитници је за казну читају. (…) Прва и друга аустријска, односно аустроугарска владавина Боком плод су договора и правног уговора великих сила. (…) Истина, православно становништво у Боки више је било наклоњено Русији, али она није њима јер је штитила своје интересе“.

Дон Белан каже да би одредница окупатор могла бити примјеренија за „једну другу владавину“, мислећи на Немањиће, без обзира што је Стефан Немања Котор називао својим славним, стоним и љубљеним градом. Ипак, дон Белан признаје: „Посљедица окупације Немањића била је златно доба у његовој повијести. Ни владавина Млетачке Републике није била окупација, већ је Котор библијских седам пута тражио њезину заштиту“.

Дакле, појам окупације је растегљив, те се тумачи у зависности од кода. За заливске римокатолике који су одушевљено дочекали адмирала Сењавина, руску управу (1806-1807) данас доживљавају као руску окупацију Боке, и обратно, Срби који јесу одушевљено дочекали цара, данас држе да је све вријеме било ријечи о аустријској, односно аутроугарској окупацији.

Но како су Бокељи дочекали цара?

Пазимо…

У склопу посјете Далмацији, цар Фрањо Јосиф боравио је у Котору три дана, од 2. маја, а у Будви и Паштровићима до 9. маја 1875.

Цар је у главни град Боке допутовао из Дубровника јахтом „Мирамар“. На Риви су га дочекали представници цивилних и војних власти. Након протоколарних поздрава, цар се кроз море народа упутио према палати Гргурина, гдје је и одсио. У барокној палати с почетка 18. вијека у којој се данас, у срцу Старог града, налази Поморски музеј Боке Которске, цар прима изасланике заливских општина, бискупа и владику, кад и представнике војних власти.

Јахтом „Мирамар“, цар Фрањо Јосиф упловио је маја 1875. у Боку Которску

По властитој жељи цар се пјешице упутио до врха бедемима опасане планине изнад града, до тврђаве Сан Ђовани. У 18.00 часова уприличено је послужење за многе узванике, а у 20.00 ч, Одбор за дочек позвао је цара на Риву да посматра величанствену илуминацију градских зидина. Док је пролазио улицама уз пратњу бакљоноша, грађани су узвикивали „Живио цар Фрањо Јосип!“ и „Ура!“ Док је цар боравио у Котору, власници свих бутига држали су радње затворенима. Кад се цар вратио у палату Гргурина, Градска музика одсвирала је на данашњем Тргу Бокељске морнарице цварску химну. Цар је поздрављао с истог оног балкона с ког ће и Тито махати народу. Онда је Котор утихнуо и само су се могле да опазе градске страже на вратима.

Цар је у Котору 4. маја посјетио и даривао катедралу Св. Трипуна, те православну цркву Св. Николе, обишао је Општинску зграду, војну болницу, школе, улазио је у касарну, па и у тамнице.

С балкона палате Гргурина посматрао је, наводе хроничари, с великим занимањем, древну кореографију кола Св. Трипуна, не први пут, јер га је већ гледао у Бечу 1908, приликом прославе 50-годипњице владавине.

Цркви Св. Ивана у Будви поклонио је сребрни „литургијски комплет за воду и вино, као и барокну бијелу мисницу“. У Будви је одсио у кући Мађаревића, био је у Кастел Ластви (Петровац), те до граница с Црном Гором и Турском, јашући на коњу и по 13 сати.

Осим Котора, Фрањо Јосиф је посјетио градове и мјеста са тадашњим статусом општине, Муо, Прчањ, Пераст, Доброту, Рисан, Херцег Нови и Грбаљ. Дон Белан подвлачи како су Грбљани, одјевени у народне ношње, на путу до Котора поздрављали цара скоро све до града – што ће рећи да је суверéна поздравила цијела плодна жупа Грбаљ насељена скоро па стопостотно Србима. Православцима, упутно је натукнути када се говори о времену у коме се још увијек многе римокатоличке обитељи у унутрашњем дијелу Залива држе између себе Србима.

Бока је у доба Фрања Јосифа била неосвојива тврђава, брањена с преко 80 што већих што мањих тврђава, о чему, награђен од аустријске владе пише Радојица Павићевић у капиталној фотомонографији „Wерк – аустроугарске тврђаве у Црној Гори“ (заправо Боки; Побједа, два издања).

Улаз у Боку брањен је системом аустроугарских тврђава. С фотографије начињене с позиције једне, назиру се чак три тврђаве: на рту Арза крајње лијево, на острву Мамула, и на рту Оштро, крајње десно (Фото: Н. М.)

Приликом посјете Кривошијама, 7. маја 1875, на самој граници са Црном Гором, православни Срби Кривошијани су се понудили да баш они буду стража и пратња цару, што је цар прихватио.

Ова његова одлука је била куражна управо зато што се нашао у епицентру јединог устанка у доба Аустро-Угарске, Кривошијског названог и Бокељски, јер је убрзо захватио цијелу област, са све обалом. До хватања за оружје дошло је 1869. зато што је аустријска влада прекршила старе привилегије и више пуна поновљена обећања да ће поштовати древне повластице Бокеља у вези с трајним либеравањем од војне обавезе.

Дон Белан подвлачи, позивајући се на историка Игњатија Злоковића, како су Кривошијани „дочекали цара под оружјем, поздрављали га плотунима из пушака. Пут до цркве Покрова Богородице на Драгаљу, коју је цар том пригодом посјетио, био је застрт струкама (вунени прекривач за тијело). С обје стране застртог пута стајале су дјевојке с горским цвијећем. (…) У овој гести долази у први план храброст цара, а можда још и више етика његових поданика. Године 1869. није била побуна против цара и државе, већ обрана принципијелности. Исте оне пушке које су ту принципијелност браниле сада бране и чувају монарха, чија је влада или он, свеједно, покушала одузети привилегије.“ Изванредна доза жонглирања логичким премисама не може се оспорити за живота школованом и штованом дон Белану.

Дункве, пошто се жив и здрав с граничног крша повратио у Рисан, цар је на јахти „Мирамар“ приредио свечани пријем.

Током боравка у Боки подијелио је више одликовања. Најзначајнија су добили бискуп Јурај Маркић, владика Герасим Петрановић и предсједник Далматинског сабора са сједиштем у Задру, Стефан Митров Љубиша. Будући у царевој пратњи, Стефан је Митров Љубиша на једном мјесту реаговао, рекавши да цар Фрањо није први цар на овим просторима него управо други! На царево питање ко је побогу био први, Стефан Митров Љубиша је рекао да је то био српски цар Душан.

На овом мјесту ваља рећи да је заслугом Стефана Митрова Љубише, царским указом из 1870. године, била основана Бококоторска епархија. На Указу о оснивању Бококоторске епархије цар се потписао ћирилицом.

Српски историчари сагласни су да у Боки скоро да нема цркве, католичке и православне, која се градила или обнављала током 68-годишње владавине Фрања Јосифа, а да царевином није финансијски потпомогнута. Дон Белан пише: „Када је 1896. године пожар уништио православну цркву св. Николе, која је до доласка Француза припадала католицима, цар и влада су за изградњу нове дали 100.000 круна (Дионисије Миковић, Српско-Православно Бококоторско владичанство, Дубровник, 1908)“. Сто хиљада круна тежиле су тридесет килограма злата.

Током мајског боравка 1875. цијела се Бока окитила као никад. Подизани су славолуци, звонила су звона, пуцале су пушке и топови, прављен је ватромет, а у вечерњим расвјетама обале и кућа, посебно 3. маја, сви су се натјецали, не жалећи трошка.

Умјетничким ватрама било је освијетљено скоро 13 миља обале. На прозорима свих обалних кућа стајале су свијеће и разнобојни лампиони. Мореуз Вериге био је затворен освијетљеним баркама, тако да је цијели унутрашњи дио Залива, од Котора до Верига, и од Верига преко Рисна, Пераста и Доброте опет до Котора (географија под заштитом Унеска, данас) – био један велики ватрени круг.

Стотине мањих и већих окићених барки било је у Заливу, кад и конвој рибарских барки с Мула, којима је на прамцима, као да иду у лов на лигње, на великим решеткама интензивно горела борова луч.

Изнад Горњег Столива мјештани су илуминисали слова Ж. Ф. Ј, импозантне величине. Свако слово било је високо 60 метара, а иницијали су се протезали у дужини од око 180 метара. У Рисну су гореле велике ватре по планинским врховима, кад и обална расвјета. Пераст је био као из бајке, са својим 55 метара всиоким звоником Св. Николе окићеним стотинама уљаница. Црква Св. Матеја у Доброти изгледала је као буктиња, колико је само била освијетљена.

Путописац наводи да се „цар захвалио пратњи, особито которском начелнику Шпиру Бјеладиновићу увјеравајући га да никада није видио расвјету и ноћ од ове љепшу.“

Бокељи су у нешто скромнијем облику приредили дочек енглеском краљу Едварду VIII, чији се долазак 19. августа 1936. поклопио са Бокељском ноћи, древном манифестацијом данас већ култног карактера. У љето 1936. године, краљ Едвард VIII упловио је у Залив јахтом „Нахлин“ („Брзоноги“, на хинду језику) са изабраницом свог срца, Американком Волис Симпсон. Будући да је била двострука распуштеница, Волис Симпсон није имала наклоност британске јавности, али јесте новинара, који су по Јадрану устопице пратили пар. Три мјесеца касније Би Би Си је објавио краљево обраћање у коме се зарад љубави одрекао империјалног престола.

Которски и бококоторски дочек сличан ономе који је имао цар Фрањо Јосиф доживио је само југословенски суверен, маршал Јосип Броз Тито, коме су Бокељи године 1959. приредили дочек и илуминације прошаране свјетлошћу провивавионских рефлектора, о којима се као о највеличанственијој Бокељској ноћи у историји прича до данас.

Сусрет цара Фрања Јосифа са књазом Николом

Трећег маја 1875. цар је примио црногорског књаза Николу, на књажев захтјев. Црногорски се књаз с пратњом спустио из Црне Горе серпентинским путем Његуши – Котор, до Црногорског пазара, занимљиво, јединог топонима у Боки с црногоским предзнаком до 20. вијека. У књажевој пратњи било је 12 перјаника који су пјешачили испред, и шест који су јахали отрага, кад и многи Црногорци који су у народним ношњама сви ишли пјешке.

Књаз је одсио у палати градоначелника Шпира Бјеладиновића, да би се након уре одмора упутио да посјети цара. Цар је књазу потом узвратио посјету, у кући домаћина.

Краљ Никола у униформи аустријског официра (?!), брод „Gаa“, Бока Которска, 1912, из књиге „Pomorska lica Boke Kotorske“ Siniše Lukovića, Књижара Со, 2013)

Пишући о посјети цара Фрања Јосифа Боки, дон Белан за „Хрватски гласник“ увијек цитира неког православног историчара на мјестима гдје треба да се додатно истакне, или подвуче, однос неокупираних Срба према свом цару. Тако наводи да Игњатије Злоковић, неоспориви српски историк, пише (1963) да књаз Никола овим ријечима тражи пријем док је цар Фрањо Јосиф још био у Задру:

„Заштита коју Његово Величанство не прекида да даје црногорском народу налаже ми дужност да се удружим са онима који се веселе данас доласком Вашег Величанства у пријестолницу Далмације. У тој намјери прије него што дођем да предам Вашем Величанству моје поштовање када дођем у Боку которску делегирао сам сенатора Ст. Радонића који ће бити тумач мојих осјећаја и захвалности којима сам надахнут према Вашем Величанству.“

Цар је у палати Гргурина приредио царски објед за многобројне званице, међу којима је био и књаз Никола са пратњом.

(Извор: Печат)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Цар Фрањо Јосиф у Боки

  1. A, Bokelji ka i vazda, pametni i lukavi, uvijek dočekivali careve i kraljeve pa tako su 30 godina i glasali za *kralja iz Rastoka* koji im je sva preduzeća i hotele i svo bogastvo oteo i prodao strancima od kojih sada uzima pozamašnu proviziju!

  2. Zanimljiva je fotografija kralja Nikole u uniformi austrougarskog oficira 1912. ! Kojim povodom I gde je snimljena fotografija “ nemačkog svekra i tasta “ ?

    6
    2
  3. Kotor je za vrijeme Nemanjica glavna luka i grad je dozivio enomoski ,pomorski ,politicki i financijski procvat,
    Grad je imao Autonomiju , Kotorska Vlastala je vrsila vlast.
    Porodica Buca je imala povjerenje Nemanjica i bila uticajna i mocna u Kotoru.
    Kotor je imao Povelju o Autonomiji , cak i poslije Nemnjica za vrijeme kratke vladavine Kotorom Stefana Tvrtka Kralja Srba Bosne i Primorja ta Povelja se postovala.
    Mlecani dolaze na poziv kotorana 1420 a li odma 1421 tu pisanu Povelju odnose iz gradske kancelarije i autnomija prestaje.
    200 godina svake godine poslije Nemnjica kotorani na dan Sv Tripuna i proslavi Bokljske Mornarice uzvikuju „Zivio Car“u znak postovalnja Caru Dusanu , ali kasnije mletacki Providur koji je upravljao kotorom zabranjuje.

    Kotorom je tada upravljao Mletacki providur ne kotorani a za vrijeme Nemanjica lokalna kotorska katolicka Vlastela.

    Toliko o tome kad je bila okupacija a kad nije.

    23
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *