Čarapić: Nesprovođenje izborne reforme će kočiti naš put ka EU
1 min readPokret Evropa sad (PES) tražiće drugi model funkcionisanja Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, koji će omogućiti sprovođenje reformi, ukoliko opozicija ne bude prestala da bojkotuje njegov rad, kazao je poslanik Pokreta Evropa sad (PES) i kopredsjedavajući tog skupštinskog tijela, Vasilije Čarapić.
Čarapić je u intervjuu agenciji MINA rekao da Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu, ukoliko ne bude opstrukcija, do avgusta može pripremiti sve potrebne izmjene izbornog zakonodavstva.
On je naveo da su svi prethodni sazivi Odbora za izbornu reformu bili neuspješni zbog okolnosti koje nijesu bile vezane za izbornu reformu.
„Sada imamo blokadu zbog situacije u Ustavnom sudu. Očigledno je da neko koristi model kopredsjedavanje da blokira Odbor za izbornu reformu, onda kada ima neke druge političke interese koje ne može da ostvari“, naveo je Čarapić.
On je upozorio da će nesprovođenje izborne reforme kočiti evropski put države i najavio da će tražiti neki drugi model funkcionisanja tog tijela, koji će omogućiti sprovođenje reformi.
„Mi ćemo definitivno tražiti pragmatičnost. Ukoliko opozicija ne želi da sa vrati u Odbor, pregovaraćemo da se promijeni koncept samog Odbora“, kazao je Čarapić, navodeći da je važno čuti i mišljenje Evropske unije (EU) u vezi sa tim.
On je rekao da je siguran da će EU tražiti od opozicije da se vrati u Odbor.
„A ukoliko se oni i na taj poziv ogluše, onda imamo, prema mom mišljenju, čist put da ispregovaramo drugačiji model, koji će zasigurno reformisati izborno zakonodavstvo“, naveo je Čarapić.
Aktuelni skupštinski saziv, kako je kazao, usvojio je 118 zakona, što znači da definitivno postoji kapacitet za sprovođenje reformi.
„Izborna reforma zahtijeva izmjenu velikog broja zakona, ali sam uvjeren da, ukoliko ne bude opstrukcija, najkasnije do avgusta možemo taj put dovesti do kraja“, rekao je Čarapić, prenosi RTCG.
Opozicija je izašla iz Odbora za izbornu reformu zbog dešavanja na Ustavnom odboru, kada je konstatovan prestanak funkcije sutkinji Ustavnog suda Dragani Đuranović.
Ćarapić je kazao da je jedna od posljedica bojkota rada Odbora za izbornu reformu neusvajanje izmjena Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.
„Izradili smo nacrt zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja koji je u cijelosti ispunio preporuke Evropske komisije (EK) i ODHIR-a, ali i svih posmatrača i predstavnika civilnog sektora koji su pratili ovu materiju“, istakao je Čarapić.
Međutim, kako je rekao, na dan kada je bilo dogovoreno da se zakon stavi na javnu raspravu, opozicija je odlučila da blokira rad Odbora.
Čarapić je ocijenio da opozicija nije spremna da konstruktivno djeluje kada u pitanju evropski put Crne Gore i da iznalazi mehanizme da blokira ispunjavanje obaveza iz evropske agende.
„Izborna reforma generalno i taj zakon su dati u nadležnost Skupštini, ne samo da ga usvoji, već i da ga pripremi“, kazao je Čarapić.
To, kako je naveo, znači da je upravo odnos prema tom zakonu i izbornoj reformi lakmus papir odnosa partija prema EU integracijama.
„Budući da je opozicija, u posljednjem trenutku, blokirala izbornu reformu i ovaj zakon, to prema našem sudu znači da oni ne žele evropske integracije, odnosno da žele da taj put uspore i blokiraju“, rekao je Čarapić.
Sve se, kako je dodao, dešava odmah nakon zatvaranja tri pregovaračka poglavlja i nakon što je zakon već pripremljen.
Čarapić je ocijenio da nije svima u interesu da izmjene Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja budu usvojene u kratkom periodu.
On je kazao da nema nikakvu formalnu informaciju o tome kada će opozicija prekinuti bojkot Odbora i dodao da ne vidi interes da oni i dalje bojkotuju rad Skupštine.
Čarapić je rekao da je, ipak, uvjeren da će krupne reforme biti sprovedene u ovoj godini, navodeći da se one, prije svega, odnose na mehanizam kojim će se lokalni izbori održavati u jednom danu.
„Nesporno je da treba da imamo lokalne izbore u jednom danu, jer trenutna situacija pokazuje da svaka dva mjeseca imamo neke izbore, da to troši ogromne resurse, zamara građane, pothranjuje političku krizu koja može da se prenese i na državni nivo i da državnu administraciju u cijelosti parališe i koče reforme“, naveo je Čarapić.
On je kazao da je nedavno dobio pozitivno mišljenje Generalnog direktorata za susjedstvo i pregovore EK (DG NEAR) „da idemo apsolutno ka modelu lokalnih izbora u jednom danu i sami odlučimo da li to treba da bude zajedno sa parlamentarnim izborima“.
Čarapić je rekao da treba odlučiti i da li da se uvedu otvorene liste.
„Ovdje bih naglasio da to ne traži EU i da to nije imperativ, jer oni smatraju da je mehanizam koji sada imamo, uz određena unapređenja koja su data u njihovim preporukama, apsolutno usaglašen sa evropskim modelom“, dodao je Čarapić.
Prema njegovim riječima, rijedak je broj subjekata koji bi pristali na cijelovitu promjenu izbornog sistema.
„Mi svakako podržavamo otvorene liste, ali drugi politički subjekti smatraju da je bolje ići ustaljenim stazama i samo unaprijediti ono što je već funkcionalno“, naveo je Čarapić.
Upitan kako izaći iz situacije sa Ustavnim sudom, on je kazao da ta institucija nije blokirana.
„Ustavni sud je 27. decembra donosio odluke, a 23. decembra je raspisan javni poziv za izbor dvoje sudija tog suda, koje predlaže Skupština. Nema govora o ustavnom puču ili blokadi Ustavnog suda“, naglasio je Čarapić.
Opozicija je, kako je ocijenio, iskoristila Ustavni sud kao izgovor za stvaranje vještačke krize.
Upitan o posljedicama blokade rada Skupštine, Čarapić je kazao da se blokadom ne gubi malo toga i da će parlamentarna većina nastojati da država u januaru izađe iz modela privremenog finansiranja, kao i da omogući kontinuitet onoga što je započeto.
„Pozivamo opoziciju da sagleda realno stanje stvari i da ne koči usvajanje budžeta. Mislim da je ponajmanje njima u interesu da ih građani krive zbog kočenja reformi“, naveo je Čarapić, prenosi RTCG.
On je rekao da ne zna o čemu su opozicioni poslanici razmišljali kada su ušli u čitav ovaj proces.
„Možda su očekivali da ih izbacujemo iz Skupštine, pa da onda u nekoj atmosferi uzavrelih tenzija glasamo za budžet, ali mi nijesmo kao oni i nećemo tretirati opoziciju kao što su oni tretirali predstavnike sadašnje parlamentarne većine“, kazao je Čarapić.
On je rekao da očekuje da budžet bude usvojen sredinom januara, na vanrednom zadijedanju i dodao da „privremeno finansiranje, ukoliko ne bude potrajalo, neće značajno ugroziti stvari”.
“Ministar finansija odlučuje o svoj potrošnji, a poznavajući gospodina (Novicu) Vukovića, siguran sam da će se on definitivno truditi da limitira svu nepotrebnu potrošnju i na taj način čuva državnu kasu”, dodao je Čarapić.
On je, govoreći o platformi Barometar 26, kazao da taj dokument predstavlja proaktivnu akcija premijera Milojka Spajića i Vlade.
„Zato što smo znali da ćemo, ukoliko želimo da zatvorimo sva pregovarčka poglavlja do kraja 2026. godine, morati da idemo modelom koji je doveo do zatvaranja tri poglavlja u prošloj godini, a to je model gdje Vlada i Skupština djeluju jako blisko, a opozicija daje konstruktivan doprinos“, naveo je Čarapić.
Na pitanje kako se od Barometra 26 došlo do blokade Skupštine, on je rekao da je očigledno da je opozicija prepoznala da je Barometar 26 put do uspjeha i da su odbijanjem da potpišu taj dokument poslali jasnu poruku da oni taj uspjeh i ne žele.
„Mislim da se ovdje radi o nečemu što je prisutno u politici Crne Gore, a to je neracionalna ambicija i sujeta. Mislim da je glavni problem opozicije, prije svega Demokratske partije socijalista, taj što ne mogu da podnesu da neko drugi uvede Crnu Gora u EU, a da to ne budu oni“, kazao je Čarapić.
Na pitanje da li je optimista da će Crna Gora do kraja 2026. zatvoriti sva pregovaračka poglavlja, on je odgovorio da uvjeren da će nadležne institucije ispuniti sve obaveze kako bi taj cilj bio postignut, a da od EU zavisi kada će zakazivati Međuvladine konferencije i kada će članice Unije postići dogovor da se poglavlja zatvaraju.
„Intenziviraćemo bilateralnu saradnju sa svim državama članicama. Ovdje konkretno mislim na PES, jer smatram da Vlada radi dobar posao na tom putu, tako da ćemo i kroz tu jednu direktnu komunikaciju sa poslanicima Evropskog parlamenta lobirati za evropski put Crne Gore“, kazao je Čarapić.
Odgovarajući na pitanje na koji način Crna Gora može da popravi odnose sa zvaničnim Zagrebom, on je istakao da je Hrvatska pokazala da podržava evropski put Crne Gore i da se „vidi da je njima u interesu da Crna Gora uđe u EU“.
„Postoji taj non-paper, spisak neriješenih problema iz prošlosti koje je svaka Vlada trebalo da riješi u nekom prethodnom periodu, ali smo mi svjesni tih problema i radićemo na tim tačkama sporenja da ih bilateralno rješavamo“, naveo je Čarapić.
U narednom periodu, kako je poručio, treba nastaviti rad na reformama unutar Crne Gore i stabilizovati političku situaciju, ali istovremeno i pojačati bilateralnu, odnosno međunarodnu akciju i lobiranje.