ЦЕДЕМ поново гатао у кафу: Мило и ДПС најпопуларнији
1 min readЦентар за демократију и људска права (ЦЕДЕМ) саопштио је резултате најновијег „истраживања“ јавног мњења, према којем лидер ДПС Мило Ђукановић и његова партија уживају убједљиву подршку грађана Црне Горе.
Према ЦЕДЕМ-у, ДПС подржава 41,5, слиједи Демократска Црна Гора која ужива подршку 20,7, док Демократски фронт (ДФ) подржава 10,1 одсто опредијељених.
Подсјећамо да је ЦЕДЕМ саопштавао 2015. године да ДФ подржава 8,7 одсто грађана, а уочи парламентарних избора у октобру 2016. године да ће за ДФ гласати 11,1 одсто грађана, да би тај опозициони савез на изборима добио 20,32, односно скоро дупло више гласова.
Тако је и најновије истраживање ЦЕДЕМ-а поуздано таман колико и гатање у кафу.
Према ЦЕДЕМ-у, Ђукановић је најбоље оцијењени политичар у Црној Гори, са просјечном оцјеном 2,73, а на другом мјесту је Алекса Бечић, с просјечном оцјеном 2,53.
Истраживање је показало да би у Скупштину Црне Горе (цензус три одсто) још ушле Социјалистичка народна партија коју подржава 6,8, Социјалдемократе са четири и Социјалдемократска партија коју подржава 3,5 одсто опредијељених.
Грађани највише вјерују у СПЦ, најмање у НВО ЦПЦ
Кад је ријеч о повјерењу у институције, на првом мјесту је систем образовања, којем вјерује 55,5 одсто грађана Црне Горе, након којег слиједи Српска православна црква (СПЦ), којој вјерује 50,5 одсто испитаних грађана.
Након СПЦ слиједи здравствени систем, којем вјерује 48,8 одсто испитаника, те омбудсман у којег повјерење има 48,4 одсто испитаника. На петој позицији нашла се полиција, којој вјерује 45,9 одсто испитаних грађана.
На дну љествице по повјерену су се нашли Скупштина Црне Горе (33.3%), Политичке партије (25,5%), те Црногорска православна црква (18,9%).
Истраживање је показало да готово трећина испитаника, њих 32.5 одсто, сматра да је Црна Гора кренула правим путем, док њих 42,5 одсто вјерује да земља иде погрешним путем. Процјену о томе нема сваки пети испитаник, односно њих 25 одсто.
Већина незедовољна радом Владе
Такође, испитивање јавног мњења је показало и да већи број грађана није задовољно радом Владе Црне Горе. Тако је радом црногорске владе углавном или веома незадовољно 47,6 одсто испитаних грађана, док је њих 31 одсто углавном или веома задовољно.
Кад је ријеч о оцјени рада министарстава, на првом мјесту нашао се ресор Николе Јановића. Наиме, да Министарство спорта ради „веома и углавном добро“ вјерује 40,6 одсто испитаника, док се на другом мјесту нашло Министарство образовања, којим руководи Дамир Шеховић (38,6%).
Трећи најбоље оцијењени ресор је Министарство здравља Кенана Храповића (35,7%), након којег слиједи Министарство унутрашњих послова које води Мевлудин Нухоџић (35,2%). На петом мјесту је Министарство одбране Предрага Бошковића (34.5%).
Подгоричка скупштина дијели друштво
У односу на истраживање из марта ове године, резултати показују да су грађани лошије оцијенили рад министарстава, а исто важи и за повјерење у институције.
Истраживање је показало и да грађани (40%) не очекују да ће Одбор за реформу изборног законодавства ишта промијенити.
„Тај став нам указује да грађани немају велика очекивања о том тијелу, већ унапријед сматрају да неће донијети велике промјене“, казала је директорица ЦЕДЕМ-а Милена Бешић.
Што се тиче Подгоричке скупштине, истраживање је показало да то питање и даље ствара дубоке подјеле у црногорском друштву, јер 30 одсто испитаника сматра да је одлука о уједињењу са Србијом био позитиван догађај.
Са друге стране, 32 одсто испитаних сматра да је то био лош и трагичан потез.
Тренд пада подршке ЕУ
Да би Црна Гора требало да буде чланица Европске уније (ЕУ) сматра 63 одсто испитаника, док њих 19 одсто не мисли тако. У случају црногорског чланства у НАТО, 40 одсто испитаних грађана изјаснило се позитивно, док је њих 42 одсто против.
„Биљежимо умјерени тренд пада подршке чланства Црне Горе у ЕУ, а разлог томе може бити, осим рада Владе по овом питању, и неки спољни фактори, попут кризе у самој ЕУ, питање Брегзита које уноси промјене у ставу у осталим земљама, јачање десничарских струја„, истакла је Бешић, наводећи да је смањено интересовање за НАТО, те да је друштво и даље веома подијељено око овог питања.
Црна Гора би, кад је ријеч о спољној политици, према мишљењу 29,2% испитаника, требало да се угледа на Европску унију (ЕУ), док 16,3 одсто њих сматра да би Црној Гори узор требало да буду Сједињене Америчке Државе (САД), колико је подршка и у случају Русије.
У „истраживању“ је учествовало 1.004 испитаника, а спроведено је у периоду од 26. новембра до 8. децембра 2018.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Bas me cudi nepopularnost Duska Markovica i CPC. HI Hi Hi Ha
Славољубе јајарице .
DF tone iz dana u dan. Mandic je poslije lokalnih izbora morao da podnese ostavku i zaustavi nas pad!
CESID CEDEM i sve te navodne sluzbe koje pogadjaju su u sluzbi vlasti,a narod stoka voli vlast da slicjno nebi profulao kada udje u nuznik za glasanje.
Prvo sto bih uradio ztvorio ove baba sere gatare ,pa da se vidi ko ce pobijediti.
Lazi lazo da se veselimo …
Obzirom kakvo je drustvo C Gora i koliki je strah naroda od gubitka posla u drzavnim institucijama ukoliko se izjasne protivno musljenju vladajuceg establismenta. Svo ovo istrazivanje treba iz tog razloga uzeti s rezervom. Odnosno na sva pitanja koja su kljucna treba dodati bar jos 30% onim odgovorima koji su suprotni od misljenja rezima.
S obzirom na koeficijent inteligencije ispitanika ja moslim da je ovo istina.
Ко у ову смијурију још може вјеровати.
Moze jer istu informaciju sam procitao u kupusovom listu,pa neka toplota dodje oko srca,,hahaaaa