Ko o čemu, zapadni plaćenici o ruskoj medijskoj ekspanziji na Balkanu
1 min readPre 10-ak dana novinar portal Balkan Insight objavio je reportažu pod naslovom „Novi medijski blok u Crnoj Gori: Rusiji sa ljubavlju“. Za komentar su pitali i mene. Poučen negativnim iskustvima koje sam imao prošle godine sa Iljom Azarom, prozapadno nastrojenim novinarom ruskog portala Meduza i delimično ruskom redakcijom BBC-ja, pristao sam, pod uslovom da moje budu objavljene integralno.
Novinar koji je ovu reportažu uradio inicijalno je pristao na moj zahtev, s tim da na engleskom jeziku moje ocene budu u neznatno sažetijoj formi. Saglasio sam se.
Posle mesec i po dana od uzimanja inicijalne izjave, samo dan pred publikaciju reportaže, dobio sam informaciju od novinara Balkan Insight, da će iz mog komentara biti izbačeno nekoliko ključnih ocena. Naravno, nisam pristao i komentar povukao. Sutradan kada je reportaža objavljena, pokazalo se da sam svojim odgovorima unapred obesmislio gotovo sve, što je ovaj sa Zapada finansirani medij pokušao da plasira. Zato je moja cenzura bila nužna.
Poslednjih godina primetna je prava ekspanzija tzv. hard patriotskih i ekstremno nacionalističkih portala, koji niču kao pečurke posle kiše, a traju otprilike kao maslačak na vetru. Velika većina informacija koje plasiraju predstavljaju totalne gluposti i laži, poput one više puta ponovljene da je „Putin Amerikancima kosovskim Albancima dao ultimatum da Kosovo hitno vrate Srbiji“. Kome to ide u korist, a kome na štetu nije teško zaključiti. Upravo takve medije novinar Balkan Insight-a pokušala je da predstavi kao instrument kojim ruska država širi svoje strateške ciljeve, a urednike takvih glasila, pored dvojice dežurnih rusofoba i putinofoba, uzela za svoje sagovornike.
Žao mi je iskreno mog prijatelja, hrabrog crnogorskog (srpskog, prim.red) novinara Gojka Raičevića, urednika portala IN4S, koji društvu likova koje je intervjuisala novinar Balkan Insight-a ne pripada. Još jedan ozbiljan novinar, Nikola Marković, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista Dan dao je prilično konfuznu i nejsanu izjavu. Ne bi me iznenadilo da je takvom načinila cenzura.
Moje odgovore, na čiju cenzuru nisam pristao, a kojima sam mesec i po ranije anticipirao u kome će smeru njihova priča krenuti možete pročitati u nastavku teksta. Došlo je izgleda takvo vreme, da jedna stara izreka bude preformulisana u „Ko o čemu, zapadni plaćenici o ruskoj mediskoj ekspanziji na Balkanu“.
Balkan Insight: Da li po Vašem mišljenju postoji strategija Rusije da koristi medije koji izlaze u Crnoj Gori, ali i u regionu, da pojača svoj politički uticaj i nakon što je Crna Gora postala članica NATO?
„Svaka zemlja ima legitimno pravo da djeluje informacionoj sferi, da tako širi politički uticaj i pomaže realizaciju svojih strateških ciljeva. SAD i druge zapadne zemlje na prostoru Crne Gore to rade već više od tri decenije, još od osnivanja Američkog centra u Podgorici sredinom 80-ih.
Koncern Vijesti, najuticajniji medij u Crnoj Gori, koji je nedavno obilježio 20 godina postojanja, stvoren je donacijama iz SAD-a. Zahvaljući grantovima i drugim neformalnim vidovima spoljne podrške oni su opstali svo ovo vrijeme.
Ruska strategija u sferi medija vjerovatno postoji, ali njeni resursi ne mogu se porediti sa prozapadnom medijskom mrežom na prostoru Balkana, posebno u Crnoj Gori. U našoj državi ne postoji medij koji iz Rusije dobija bilo kakvu materijalnu podršku.
Recimo uz Dan se nešto manje od godinu dana dijeli dodatak ‘Ruska riječ’. Inicijativa za ovo izdanje, koje na 8 novinskih strana izlazi jednom mjesečno, nije potekla iz Rusije, već od vlasnika Dana. Ovaj dodatak ne obrađuje političke teme, štampa se i distribuira o trošku samog Jumedijamonta, izdavača Dana. Ljudi iz uredništva Dana, sami biraju članke na sajtu ruskarec.ru, dodatak prelamaju sami, a od vlasnika sajta kompanije Russia Beyond The Headlines za to imaju odgovarajuće odobrenje, na osnovu potpisanog ugovora.“
Balkan Insight: Kako objašnjavate činjenicu da je u Crnoj Gori registrovano na desetine štampanih i elektronskih medija na ruskom jeziku, Sputnik i News Front su značajno proširili svoja izdanja za Srbiju i posljednjih mjeseci otvoreno je nekoliko portala koji otvoreno imaju pro-rusku uređivačku politiku?
„Uz dužno poštovanje, vašim pitanjem demonstrirate priličnu neupućenost u medijske prilike u Crnoj Gori. Koje su to desetine medija na ruskom jeziku registrovane u Crnoj Gori? Izuzev mjesečnika Ruski vesnik, portala Montenegro Today i Open Monte, drugi informacioni resursi u Crnoj Gori na ruskom jeziku ne postoje. Ovi mediji se ne bave politikom, već temama vezanim za život ruske dijaspore u Crnoj Gori, koja u periodu turističke sezone naraste na više desetine hiljada ljudi. Takođe ova tri resursa nijesu osnovana nedavno, već postoje 10-ak godina. Ranije se u Crnoj Gori emitovao i Ruski radio More, koji je u međuvremenu ugašen.
Nepoznavanje stvari pokazujete i pominjanjem News Front-a. Radi se o agenciji koja raspolaže veoma skromnim resursima, njihov jedini stalni saradnik na Balkanu je ruska državljanka Oksana Sazonova. Za kako vi navodite ‘značajno širenje+ svojih izdanja ta agencija apsolutno nema kapaciteta.
Mogu da se djelimično složim sa vama da Sputnjik blago intezivira svoje aktivnosti u poslednje vrijeme. Međutim po mojim saznanjima oni u Sputnjikovoj centrali u Beogradu zaposleno je 10-ak saradnika, što je recimo 20 puta manje od broja zaposlenih u crnogorskim Vijestima. Resursi kojima u Srbiji raspolažu Blic, Danas, televizije N1 i B92, niz portala i drugih medijskih projekata prikopčanih na zapadne fondove, neuporedivi su sa resursima Sputnjika.
Što se tiče dijela pitanja o prosruskim portalima, rekao bih da tu demonstrirate naivnost. Izuzev portala Fakti i Vostok, ne vidim da u Srbiji postoji još neki ozbiljan portal sa proruskom uređivačkom politikom. Ne mislite valjda da tzv. hard patriotski i esktremno nacionalistički portali, koji aktuelne teme obrađuju u epskom stilu, imaju nešto sa ruskom državom, ili ozbiljnim ruskim društveno-političkim organizacijama.“
Balkan Insight: Nekoliko sagovornika su mi portal Rusmonte pomenuli kao izvor ruske propagande?
„Što se tiče portala Rusmonte, ne bih rekao da se radi o ozbiljnom, vrijednom pažnje informacionom resursu. Dvojica administratora ovog portala već više od godinu dana ne žive u Crnoj Gori, a predstavnici zvaničnih asocijacija ruske dijaspore u Crnoj Gori više puta su javno protestovali zbog njihovih aktivnosti. Uvjeren sam da aktivnosti ove gospode, uključujući i pomenuti portal, nemaju podršku ruske države.
Kao ilustraciju za svoja uvjerenja, uzeo bih primjer iz maja 2016, kada su administratori portala Rusmonte u Podgorici organizovali manifestaciju ‘Besmrtni puk’. Predstavnici Ambasade Ruske Federacije u Podgorici njihovu manifestaciju su bojkotovali. Besmrtni puk u Crnoj Gori ove godine nije ni organizovan, mislim da to dovoljno govori o uticaju gospode Alekseja Galickog i Venjamina Strige iz portala Rusmonte među ruskom dijasporom u Crnoj Gori.“
Preuzeto sa portala: Novinski front (News Front)