IN4S

IN4S portal

Cena kvadrata u Beogradu kao tri u Prokuplju: Tržište nepokretnosti u Srbiji u prvom polugodištu 2024. vredelo 3,4 milijarde evra

foto: RTRS

Tri grada u Srbiji – Beograd, Novi Sad i Niš prednjače po cenama kvadrata kako u starogradnji, tako i u novoizgrađenim objektima.

Prosečno metar kvadratni stana u starogradnji nudio se po 1.665 evra, a u novogradnji – 1.767 evra, pokazuju podaci Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) u prvom polugodištu ove godine.

Najveće prosečne cene starih stanova zabeležene su u Beogradu, gde se kvadrat prodavao po 2.160 evra. Slede Novi Sad sa prosečnom cenom od 1.945 evra po kvadratu i Niš sa 1.275 evra. Na drugom kraju liste, najjeftiniji stari stanovi upisani su u Zaječaru, gde je kvadrat bio 745 evra, dok je u Prokuplju i Kikindi bilo potrebno 670 evra za kvadrat. Najskuplji kvadrati među beogradskim katastarskim opštinama prodavani su na Zvezdari za 2.305 evra, a na začelju je bila Stara Rakovica sa 1.775 evra, pišu Novosti.

I u novogradnji prednjače Beograd, Novi Sad i Niš. Prosek u prestonici je iznosio 2.453 evra, u Srpskoj Atini 1.970, a u gradu na Nišavi – 1.490 evra. Od beogradskih katastarskih opština najveća je bila cena na Čukarici, 2.825 evra, a u Staroj Rakovici oko 600 evra manje. Najjeftiniji stanovi su u prvom delu godine bili u Vranju, u kome je kvadrat prosečno bio 820 evra, dok je u Zaječaru vredeo – 705 evra.

– Kada je reč o najvišim cenama prometovanih nepokretnosti u Srbiji u prvom polugodištu 2024. najskuplji kvadrat stana prodat je po ceni od 10.350 evra u Beogradu na lokaciji Beograd na vodi, dok je najveća suma izdvojena za stan u Beogradu iznosila 1,2 miliona evra – navodi se u izveštaju RGZ. Najskuplja kuća prodata je na Savskom vencu za 3,2 miliona evra, dok je najskuplje garažno mesto plaćeno 73.000 evra na beogradskoj opštini Vračar. Najskuplji kvadrat poslovnog prostora prometovan je na Vračaru za 11.500 evra, a najviša postignuta cena poslovnog prostora je 3,1 milion evra. Najskuplje poljoprivredno zemljište u prvom polugodištu 2024. za koje je izdvojeno 2,2 miliona evra prometovano je na teritoriji beogradske Palilule.

Kod stanova i oranica nastavlja se rast i u broju kupoprodajnih ugovora i u ceni. Blagi pad broja ugovora zebeležen je kod kuća, ali je vrednost tih prometovanih nekretnina porasla. Najveći pad zabeležen je kod poslovnih prostora, sa smanjenjem broja ugovora za devet odsto i padom vrednosti prometa od 15 procenata međugodišnje.

Vikendice se traže u Vojvodini

Glavni grad u ukupnoj vrednosti prodatih stanova učestvovao je sa 57 odsto, a u prometu garaža čak 69 procenata. Najviše novca i za poslovni prostor utrošeno je u Beogradu – 57 odsto, dok je polovina vrednosti ukupno prodatog građevinskog zemljišta takođe bila u prestonici. Vojvodina vodi kada je vrednost prometa njiva sa udelom od 69 odsto, kao i kod kuća sa 40 odsto učešća. Svaki drugi dinar dat za vikendice u Srbiji potrošen je upravo u našoj severnoj pokrajini.

Manji deo kredita dinarski

U Srbiji je u prvoj polovini ove godine, prema podacima RGZ, cena u 85,8 odsto kupoprodajnih ugovora za nekretnine bila izražena u evrima. Sledi dinar sa 14 procenata, dok je kod 0,1 odsto ugovora cena bila izražena u ostalim valutama. Sličan odnos valuta zabeležen je i u prethodne tri godine.

U prvoj polovini ove godine zabeležen je oporavak kupovine nepokretnosti uz korišćenje kredita u odnosu na prethodnu godinu. Ukupno osam odsto ugovora o prometu nepokretnosti finansirano je kreditom, što je za jedan procentni poen više nego lane. Petina prometovanih stanova kupljeno je iz kredita, što je porast u poređenju sa 18 odsto prošle godine.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *