Cetinjski list ,,Vjesnik“ 1913: Blagoslovena srpska Metohija pripada vjekovnoj mučenici srpske slobode – Crnoj Gori
Cetinjski list ,,Vjesnik“ 1913. godine pisao je o naseljavanju Metohije i ispitivanju njenog zemljišta nakon Balkanskih ratova, navodeći optimistično da ovaj, kako piše u tekstu, plodni srpski kraj pripada Crnoj Gori – vjekovnoj mučenici srpske slobode i nezavisnosti.
– Izvještaji koje je komisija uputila Vladi već posle prvih dana proučavanja, puni su ushićenja. Oni prevazilaze dobro mišljenje ranijih poznavalaca bogatstva toga od Boga blagoslovenoga kraja srpske zemlje, koji je pripao Crnoj Gori, vjekovnoj mučenici srpske slobode i nezavisnosti, naglasio je ovaj cetinjski list u decembru 1913.
U uvodu teksta se pojašnjava da je Vlada poslala u ovaj, najbogatiji dio srpskih krajeva, komisiju da premjeri i ispita plodnost zemljišta i da su izvještaji, kako je ,,Vjesnik“ napisao, puni ushićenja.
– Vlada je poslala ovih dana u najbogatiji dio naših krajeva, u cvjetnu Metohiju, komisiju da učini premjer zemljišta, da ispita njegovu plodnost, da utvrdi koligo ga je praznog i neobrađenog za ustupanje i naseljavanje i da svojom studijom stvori osnovicu za brzo i pravilno rešenje agrarnoga pitanja, pisao je ,,Vjesnik“ i na kraju zaključio da je ovaj kraj bogat i od Boga blagosloven i da kao takav pripada srpskoj zemlji Crnoj Gori.
* Vjesnik je izlazio na Cetinju, dva puta nedjeljno, kao nastavak Cetinjskog vjesnika. Zadržao je njegovu numeraciju brojeva i godišta. Od 1914. godine izlazio je kao dnevni list.
Pročitajte još:
,,Glas Crnogorca“ 1873: Srbi da se ne dijele po vjeri, brat je mio ma koje vjere bio!
Meni je ootpuna misterija višedecenijsko ćutanje, do dan danas, u Crnoj Gori na činjenicu da je Metohija sastavni deo države CG unet u zajednicu sa kraljevinom Srbijom! Čuvar trona, koji se nalazi u Peći je Mitropolit Crnogorsko Primorski! Vekovima dok su osmanlije vladale ovim prostorima! Veleizdaja i anticrnogorstvo je priznanje lažne narko države sa sve Metohijom u njenom sastavu! Svako ko je to uradio treba biti sudjen po hitnom postupku (predsednik, vlada, glasači u skupštini CG). Da li je moguće da se ove stvari ne spominju (čast izuzecima) ni dan danas u Podgorici (Titogradu)?
Novine iz Nikšića, Onogošt, u svom prvom broju, 1899. g. donose članak iz Bogetića, iz kojeg se vidi da je svo stanovništvo sela tada imalo srpsku nacionalnu svijest.