IN4S

IN4S portal

,,Cetinjski vjesnik“ 1908. povodom aneksije srpskih pokrajina: Mitinzi širom Crne Gore, da se stane u odbranu potlačenog srpskog naroda

1 min read
,,Cetinjski vjesnik'' 1908. godine objavio je tekst kojim je prikazao kakva je bila atmosfera u knjaževini Crnoj Gori, nakon vijesti o austro-ugarskoj aneksiji srpskih teritorija, Bosne i Hercegovine. Kako je cetinjski list naglasio, širom Crne Gore i stare Hercegovine održavani su masovni mitinzi zbog velikog nezadovoljstva naroda koji se nije htio pomiriti sa tlačenjem svog srpskog naroda, a posebno nezadovoljstvo iskazivali su Cetinjani gdje je srpski narod masovno pristizao.

Kralj Nikola pozdravlja Cetinjane / ilustracija

,,Cetinjski vjesnik“ 1908. godine objavio je tekst kojim je prikazao kakva je bila atmosfera u knjaževini Crnoj Gori, nakon vijesti o austro-ugarskoj aneksiji srpskih teritorija, Bosne i Hercegovine. Kako je cetinjski list naglasio, širom Crne Gore i stare Hercegovine održavani su masovni mitinzi zbog velikog nezadovoljstva naroda koji se nije htio pomiriti sa tlačenjem svog srpskog naroda, a posebno nezadovoljstvo iskazivali su Cetinjani gdje je srpski narod masovno pristizao.

Manifestacije po cijeloj zemlji neprekidno traju. Po unutrašnjosti se drže mitinzi i donose rezolucije kojima se osuđuje  aneksiranje Bosne i Hercegovine i traži da se stane u odbranu potlačenog srpskog naroda, pisalo je u uvodu izvještaja.

List je poručio kako su mitinzi nezadovoljnih Srba održavani u Podgorici, Nikšiću, Ulcinju, Baru, Rijeci i svim većim mjestima, a da je svijest u velikom broju pristizao u prijestonicu da iskaže svoje nezadovoljstvo i solidarnost sa Srbima iz Bosne i Hercegovine.

Takvi mitinzi su držani u Podgorici, Nikšiću, Ulcinju, Baru, Rijeci i drugim većim mjestima. Svijet na Cetinje neprekidno stiže i pristupa Knjazu Gospodaru, zaključeno je na Cetinju 4. oktobra 1908. godine.

,,Cetinjski vjesnik“ 4. oktobar 1908, Crna Gora o aneksiji BiH

Pročitajte još:

,,Glas Crnogorca“ 1888: Jadran je opet srbinsko more, s njega će doći za srpstvo spas

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “,,Cetinjski vjesnik“ 1908. povodom aneksije srpskih pokrajina: Mitinzi širom Crne Gore, da se stane u odbranu potlačenog srpskog naroda

  1. Preporuka za ovog čovjeka je ime„gospodin svaštara“.O svemu je ponešto čuo!
    A,ni o čemu ne mora ništa znati.Postoje ljudi koji će se tim baviti.On ċe samo da ih stručno organizuje.Malo li je????

    5
    1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *