CG: Pomoć tražilo 308 žrtava porodičnog nasilja
1 min readOd početka godine Sigurnoj ženskoj kući se za pomoć obratilo 308 žrtava porodičnog nasilja, od čega je njih 112 bilo smješteno u skloništu, odnosno 54 žena i 58-oro djece, kazala je CdM-u direktorica ove NVO Ljiljana Raičević. Ona naglašava da je evidentna nezadovoljavajuća primjena zakona i izostanak pristupa pravdi žena koje su preživjele nasilje.
Prema riječima Raičević, monitoring postupaka koji NVO u kontinuitetu sprovode u ovoj oblasti, ukazuje na blagu kaznenu politiku koja promoviše politiku nekažnjivosti počinilaca i nedostatak efikasne fizičke zaštite žrtava.
„Prosto smo zatečene nekim odlukama suda i nekim rješenjima koja su na štetu žena. Imamo utisak da se ne prati zakon koji je dobar i koji štiti žene. Primjena zakona je jako loša i mi smo nezadovoljne. Politika sudova je takva kao da je od prije 15 ili 20 godina, da na kraju žrtva bude kažnjena. Mislim da ćemo ove i iduće godine da se usredsredimo na neke izvršne presude koje su na štetu žena. Presude šalju zabrinjavajuću poruku-tolerantan odnos države prema nasilniku i nasilju, prosto obeshrabruju osobe koje trpe dugogodišnje nasilje da ga prijave“, istakla je Raičević.
Od početka godine SŽK je policiji prijavila nasilje u 104 slučajeva, dok su u 239 slučajeva pružili pravnu pomoć.
„Od početka godine, Sigurnoj ženskoj kući se za pomoć obratilo 308 osoba sa iskustvom porodičnog nasilja, od čega je njih 112 bilo smješteno u skloništu, odnosno 54 žena i 58-oro djece. Ipak, taj broj je daleko veći, jer imamo najmanje 100 poruka koje nas čekaju u inboxu. Za 63 klijentkinje je obezbijedjena psihološka pomoć i podrška (individualna ili grupna). Trenutno se u skloništu nalazi sedam osoba“, kazala je Raičević.
Svako nasilje je, naglašava ona, teško.
„Neke žene kažu da mogu da istrpe fizičko nasilje, ali ne mogu psihičko. Ali, po nama, najteži oblik nasilja je ekonomsko nasilje, jer je ono skopčano sa mnogim drugim elementima. Ako nemaju novac, onda je to povezano sa nasiljem nad djecom, svađama. Mi sad imamo nekoliko teških slučajeva, oni su u skloništu i ne znamo za neke kako će se završiti“, naglasila je Raičević.
Sa policijom su, kaže Raičević, ostvarile najbolji kontakt.
„Što se tiče nasilnika tu imamo nekih pozitivnih pomaka, iako mi se čini da se zaštitne mjere ne sprovode dovoljno: to je udaljenje nasilnika iz stana ili uhođenje da na 100 metara ne smije da joj priđe. To su baš dobre zaštite i trebalo bi da se sprovode. I sud pravi greške oko alimentacije i oko dodjeljivanja djeteta ili vraćanja djeteta po sudskoj odluci majci, jer se dešava da majka da dijete na gledanje ocu, i da ga on ne vrati. Strašno je teško vrati dijete nakon toga“, ističe Raičević.