ИН4С

ИН4С портал

ЦГО: Министарство просвјете не смије да штити директоре школа који крше закон

1 min read

Илустрација

Центар за грађанско образовање (ЦГО) је прије три недјеље поднио министру Шеховићу Иницијативу за разријешење директора Средње поморске школе у Котору због злоупотребе службеног положаја и свјесног кршења чланова 6. и 7. Општег закона о образовању и васпитању. И поред Ургенције, до данас нема информације да ли је и са којим исходом та иницијатива процесуирана, али ни за друге директоре школа који који су у посљедње двије године злоупотребљавали службени положај а што је утврдила и Просвјетна инспекција.

„Подсјећамо, директор Вељко Ботица прекршио је закон допуштајући да се у спортској дворани Школског центра у Доброти у Котору, дана 04.априла 2018, организује и одржи предизборни политички скуп у склопу политичке кампање пред предсједничке изборе заказане за 15. април 2018. ЦГО је приложио доказе да су просторије школе коришћене за страначке промоције, чиме је директно прекршен Закон“, поручили су из ЦГО .

Наведеном Иницијативом ЦГО је тражио да се казни и сваки директор који дозволи злоупотребу школских установа у политичке сврхе, независно од тога која је политичка партија у школама одржавала скупове. ЦГО је након ове иницијативе поднио и Ургенцију за хитно поступање по истој, али надлежно Министарство и даље ћути.

„Такође, још од септембра 2017, ЦГО је у више наврата тражио од министра Шеховића хитно поступање по већ поднешеном Захтјеву за разријешење директора ЈУ Средње електротехничке школе „Васо Алигрудић“ Подгорица који је достављен Министарству у јуну 2017. Захтјев је поднешен због злоупотребе службеног положаја директора те школе Веселина Пићурића по више основа, а који је и данас директор те установе“, поручили су из ове НВО и додали:

„У прилогу тадашње ЦГО Ургенције за разрешење Пићурића достављени су докази, укључујући и неколико правоснажних пресуда из радног односа и прекршајног поступка које су ријешене у корист професора те школе. Наиме, они су водили поступке са ЈУ Средња електротехничка школа „Васо Алигрудић“ Подгорица, тачније против директора те школе Веселина Пићурића, због злоупотребе надлежности и службеног положаја“.

Они наглашавају да су достављене и Кривичне пријаве са допунама коју су поднијели професори Електротехничке школе против Пићурића и других, а по којима извиђај пред Основним тужилаштвом у Подгорици траје још од јуна 2014. што значи да исте нијесу још увјек одбачене. ЦГО је апеловао на министра да почне ријешавати вишегодишње нагомилане проблеме тог наставног кадра узроковане радњама Пићурића, а што су и правоснажне пресуде и записници надлежних служби бјелодано доказали.

„Остаје нејасно због чега је Пићурић заштићен од закона иако крши јавни интерес и зашто га министар не санкционише односно разријеши сходно члану 82а ст 1 тачка 3 Општег Закона о образовању и васпитању а имајући у виду и приједлоге за његово разрешење два просвјетна инспектора, у различитиом временском периоду у току 2013. и у новембру 2017“, истакли су из ове НВО.

Даље, ЦГО је сходно Закону о слободном приступу информација дошао до података да су просвјетни инспектори поднијели девет приједлога за разрешење директора основних и средњих школа за период 2016. и 2017. Конкретно, ради се о директорима сљедећих образовних установа: ЈУ Средња економска школа “Мирко Вешовић” Подгорица, ЈУ ОШ “Божидар Вуковић Подгоричанин”, ЈУ Средња стручна школа Рожаје, ЈУ Стручна медицинска школа Подгорица, ЈУ ОШ” Душан Кораћ” у Бијелом Пољу, ЈУ ОШ “Салко Аљковић” Пљевља, ЈУ Средња електро техничка школа”Васо Алигрудић” Подгорица, ЈУ Гимназија “Петар И Петровић Његош Даниловград Подгорица.

„Један од девет приједлога за разрешење директора односи се и на директорицу ОШ “Душан Кораћ”у Бијелом Пољу Фатиму Меховић, против које је и ЦГО добио више пријава због злоупотребе службеног положаја и мобинга над запосленима, недозвољеног запошљавања, а што је констатовано и Приједлогом за њено разријешење. Такође, и Државна ревизорска институција је на свом сајту објавила Извјештај о ревизији пројекта „Улога медија у превенцији злоупотреба дрога међу ученичком популацијом“ реализованог од стране Јавне установе Основна школа „Душан Кораћ“ Бијело Поље. Ревизијом правилности утрошених средстава и спроведених активности везаних за овај пројекат, утврђено је да ОШ „Душан Кораћ“ из Бијелог Поља, као корисник средстава, није у свим материјално значајним аспектима ускладила финансијске и пословне активности са прописима и у складу са тим ревизори су изразили негативно мишљење. Но, ни ово све није изгледа довољно да Меховић буде разријешена јер је и данас директорица те школе“, поручили су и закључили:

„Од девет достављених предлога за разрешење директора до промјене директора дошло је само у ЈУ Средња стручна школа Рожаје у претходне двије године, а да ли је дошло до истека мандата тадашњег директора или је он разријешен дужности ЦГО није имао увида. Ово нарочито брине јер су неки директори на тим позицијама у више мандата или дуже од деценију, а против неких су подношени приједлози за разријешење и по два пута (ЈУ Средња економска школа “Мирко Вешовић” Подгорица – 2016. и 2017.). Приједлози за разријешење просвјетних инспектора су засновани на различитим основама. Неки су извршили теже прекршаје и злоупотребу јавне функције, док су други основи нешто лакшег квалификованог облика прекршаја. Министар је био у обавези само да поступи по утврђеним прекршајним налазима и донесе рјешења о разријешењима, а с обзиром да то није учинио мора и јавности објаснити зашто није поступио по тим рјешењима.

ЦГО сматра да оваквим одлагањима извршења и поступања по донијетим актима надлежно Министарство показује обесмишљава рад Просвјетне инспекције само зато што се неком налази не допадају, а посљедично се деградирају просвјетни инспектори који раде сходно закону и утврђују кршења закона. Непоступање министра по извршним актима даје управо директорима који закон крше осјећај заштићености и супериорности, охрабрује и њих и све остале који имају такву врсту заштите да врше злоупотребе. Све ово снажно подржава вишегодишње залагање ЦГО-а да се промијени Закон у дијелу избора и разријешења директора како би се избјегло дискреционо кадровско одлучивање, али и успоставио већи степен одговорности самих директора установа образовања“.

ЦГО поново позива надлежног министра да размори све приједлоге за разријешење директора поднешене од стране Просвјетне инспекције, као и ЦГО иницијативу и да поступи хитно по истима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “ЦГО: Министарство просвјете не смије да штити директоре школа који крше закон

  1. „Подсјећамо, директор Вељко Ботица прекршио је закон допуштајући да се у спортској дворани Школског центра у Доброти у Котору, дана 04.априла 2018, организује и одржи предизборни политички скуп у склопу политичке кампање пред предсједничке изборе заказане за 15. април 2018. ЦГО је приложио доказе да су просторије школе коришћене за страначке промоције, чиме је директно прекршен Закон“, поручили су из ЦГО .

    Ne poznajem Boticu,znam da se na Njega niko nije zalio do sada,nego su uvjek govrili pozitvno o Njemu,toliko sam cuo u Grbalj, e kakav je nas kriterijum u Grblju mi znamo , prema tome vidite da li ste u pravu.Vjerovatno po zakonu tako pise.ali sto sve u zakonu ne pise,pa recimo kojim jezikom govrimo i pisemo ,nece biti da ga je Botica ukinu,inace Tivat je jedina opstina u ovome i ovakvome Montengru gdje su table napisane i latinicom i cirilicom ,a Botice su koliko znam Tivcani ,ili se varam.
    Prema tome ostavite profesora na miru,ukoliko nemate nekog ljutog Srbina ili Srpkinju kao ove iz Budve sto skidaju plakte o proslavi iz Prvog rata,recimo Jelusicku i ona je bila ili je jos neki profesor, ili ko drugi . Po zakonu je parvo svoine kao sveta krva a sta imamo kod Mila,pred zakonom su svi ljudi jednaki,sem kod Suzane,po zakonu se Predsjednik drzave bira u dva mandata a nas Filip tri , i jos plus 1700 evra odsteta za prertrpljeni bol,nema u Crnoj zakona ,nije ga nikad ni bilo,a kada ce i hoce li ga bit prvenstvone zavisi od nas ,pa tek iza toga od skola i njenih direktora.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy