ЦГО: Омогућавање гласања у самоизолацији мора бити безбједно и законито
1 min read![cgo](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2019/02/cgo.jpg)
лого ЦГО
Центар за грађанско образовање (ЦГО) изражава чуђење мишљењем које је Институт за јавно здравље Црне Горе (ИЈЗЦГ) упутио Државној изборној комисији (ДИК), а због одлуке Уставног суда, на основу Иницијативе ЦГО-а, да поништи суштинске одредбе Техничких препорука ДИК-а које се односе на лица којима је изречена мјера самоизолације.
„То мишљење је супротно свему оном о чему нам епидемиолошка струка, укључујући и челне људе ИЈЗЦГ, говори посљедњих пола године“, саопштено је из ЦГО.
Наводи ИЈЗЦГ-а, које су пренијели медији, да се на овај начин минимизира ризик су апсурдни, тврде они.
„То “минимизирање ризика” се у пракси коју ИЈЗЦГ препоручује врши тако што се лицима из самоизолације, за које се не зна јесу ли заражени или не, омогућава да гласају на бирачком мјесту. Овим ИЈЗЦГ релативизује и оправданост мјере самоизолације, јер није разумно да ИЈЗЦГ цијени која прилика је довољно примјерена за привремено обустављање ових мјера, а која није“, каже се у саопштењу.
Они су казали да овим ризичним и у струци незабиљеженим приступом, ИЈЗЦГ преузима пуну одговорност за евентуални пораст заражених који би се могао повезати са даном одржавања парламентарних избора у Црној Гори.
„Уколико на основу овог мишљења ИЈЗЦГ, Министарство здравља доносе сходну наредбу, то Министарство ће дијелити ову одговорност са ИЈЗЦГ“, саопштили су они.
ЦГО указује да је мишљење ИЈЗЦГ-а супротно и правном оквиру у Црној Гори.
„Уколико се оно заиста примијени, могло би довести до нових контроверзи и упитности кад је у питању законитост самог изборног процеса, а при том не рјешава иницијални проблем нити доказану некомпетентност ДИК-а“, пшојашњавају они.
Рјешења о самоизолацији су, како кажу, појединачни управни акти који се не могу збирно суспендовати било каквом наредбом а без претходне измјене Закона о заштити становништва од заразних болести.
„За послове доношења и укидања рјешења надлежна је Здравствено-санитарна инспекција и једино се тај орган може огласити надлежним за ово питање. Наредбе које би Министарство здравља у предметном случају могло донијети, сходно одредбама Закона о државној управи, могу служити једино за извршавање закона и других прописа, али не и за суспензију одредби других закона, до које овакви приједлози очигледно воде. Такође, Закон о управном поступку не наводи ни критеријум под који би се могла подвести конкретна ситуација, а на основу чега би се могла поништити важећа рјешења чак и од стране здравствено-санитарног инспектора. Односно, гласање на изборима није законски критеријум за поништај таквог рјешења. Додатно, привремену суспензију оваквог рјешења наши прописи не препознају као правну категорију“, каже се у саопштењу.
Једина законита могућност, како кажу, уколико би се ишло овим лошим путем, било би укидање важећег и доношење новог рјешења, а што отвара низ нелогичности.
„Важећа наредба Националног координационог тијела (НКТ) предвиђа трајање од 14 дана за изречену мјеру самоизолације. То значи да би било немогуће донијети ново рјешење којим би се изрицала нова мјера самоизолације краћа од 14 дана. На примјер, уколико би особа након 9 дана самоизолације изашла на изборе, новим рјешењем се не би могло предвидјети трајање самоизолације за још 5 дана, већ би једино било могуће прописати нових 14 дана. Нејасно је и колики број инспектора би, уколико би се ово уопште примијенило, био потебан за укидање и доношење више хиљада индивидуалних рјешења у веома кратком року“, саопштено је из ЦГО.
„ЦГО отвара и питање: ко ће и на који начин контролисати да ли читав процес тече у складу са препорукама и оваквим мишљењем ИЈЗЦГ-а? Подсјећамо да формално, након укидања рјешења о самоизолацији, та лица више ништа не обавезује, те да могу, под изговором одласка на бирачко мјесто, слободно шетати“, наводи се у саопштењу.
Они додају да овакав површан приступ рјешавању осјетљивог проблема, супротан и епидемиолошкој и правној струци, може имати вишеструко негативне ефекте. На примјер, објашњавају, због усложњавања епидемиолошког ризика самих избора, већи број грађана може бити обесхрабрен да изађе на гласање, што се може негативно одразити и на укупну излазност бирача.
„ЦГО је раније дао препоруку да се лица која се налазе у самоизолацији и карантинима тестирају. Нисмо добили никакав одговор на то једино могуће рјешење усклађено са законом и епидемиолошком струком. Међутим, видимо да се иде ка оном рјешењу које поништава епидемиолошку струку и крши закон“, каже се у саопштењу.
„ЦГО апелује на Министарство здравља да не прихвати овакво мишљење ИЈЗЦГ као основ за неку нову наредбу и тиме покаже резистенцију на вирус незнања и неспособности који се са ДИК-а брзо шири на остале институције у овом ланцу“, закључено је у саопштењу које је потписао Дамир Суљевић, сарадник на програмима.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)