ЦГО: Школе су простор за обазовање а не за партијске промоције
,,Трибине владајуће партије одржане у школским просторијама у Рожајама су само примјер да директори тих, али и многих других црногорских школа, немају пуну слободу одлучивања, и да они нијесу на тим позицијама као стручњаци и менаџери који би требало да буду самостални и непристрасни у доношењу одлука од значаја за школу којом управљају. Чињеница да их бира и разријешава министар чини њихову позицију политичком, а наплата за исту бива активирана по потреби и онда морају бити на услузи партији заједно са свим школским смјештајним капацитетима и средствима за рад, без обзира на законске забране. Поновном злоупотребом државних ресурса у политичке сврхе врши се већ виђени притисак на запошљене у образовању и да размисле о начину гласања на изборима“, наводи се у саопштењу Центра за грађанско образовање.
Саопштење достављно порталу ИН4С преносимо интегрално.
Центар за грађанско образовање (ЦГО) изражава забринутост због чињенице да се у текућој предизборној кампањи школски простор, имовина, техничка средства, итд. увелико злоупотребљавају од стране Демократске партије социјалиста (ДПС) иако то важећи релеватни закони јасно забрањују.
Закон о избору одборника и посланика забрањује да се за представљање листа може користити имовина, техничка средства, простор и опрема државних јавних установа, док Општи закон о образовању и васпитању забрањује политичко (страначко) организовање и дјеловање и коришћење простора јавних установа у те сврхе.
Но, и поред тих ескплицитних законских забрана јавност је упозната са чињеницом да је све више примјера кршења истих, па је стога ЦГО данас упутио иницијативу министру просвјете, који има законска овлашћења у складу са чланом 80, став 6 Општег закона о образовању и васпитању, да смијени све директоре/ке школа у којима су такви скупови одржани. Ово ће бити и својеврсни тест Славољубу Стијеповић, актуелном министру просвјете и кандидату за градоначелника у Подгорици, да покаже да ли су му заиста “сви грађани на првом мјесту” како то истиче у оквиру кампање коју води или су му, ипак, на првом мјесту само грађани/ке који гласају за ДПС.
Управо је Општи закон о образовању и васпитању који је дао превелика овлашћења министру просвјете у поступку постављења и разријешења директора школа, што је ЦГО оштро критиковао док је нацрт закона био у процедури, резултирао стањем у којем школе воде доминантно подобни кадрови. Сада је тренутак да министар примијени и своје законско овлашћење и да због кршења закона казни управо оне које је сам поставио, без обзира што они мисле о његовој партији.
Трибине владајуће партије одржане у школским просторијама у Рожајама су само примјер да директори тих, али и многих других црногорских школа, немају пуну слободу одлучивања, и да они нијесу на тим позицијама као стручњаци и менаџери који би требало да буду самостални и непристрасни у доношењу одлука од значаја за школу којом управљају. Чињеница да их бира и разријешава министар чини њихову позицију политичком, а наплата за исту бива активирана по потреби и онда морају бити на услузи партији заједно са свим школским смјештајним капацитетима и средствима за рад, без обзира на законске забране. Поновном злоупотребом државних ресурса у политичке сврхе врши се већ виђени притисак на запошљене у образовању и да размисле о начину гласања на изборима.
Образложење о недостатку простора за промоције било које политичке партије не оправдава поступак, имајући у виду да се политички скупови могу одвијати и на отвореном простору, као и да у свакој општини постоји по неки алтернативни простор који може на законом дозвољен начин бити употријебљен за партијске промоције.
ЦГО подсјећа да се закони морају поштовати и бити једнаки за све, како за појединце тако и за партијске субјекте, а да посебну одговорност у поштовању закона има управо Влада Црне Горе и владајућа партија.
ЦГО позива директоре свих школа да устану против партијских кампања у школама које воде и сваког облика непримјерених политичких утицаја у школама, позивајући се искључиво на слово закона, јер иста угрожава примарни циљ образовања – поштовање људских права кроз ширење толеранције и демократије међу запошљенима и ученицима, који треба да постану одговорни грађани друштва.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: