ЦГО: Скупштинска већина неће да финансирање медија из буџетских средстава буде законски уређено
1 min read
Илустрација
Центар за грађанско образовање жали због већинске одлука посланика Скупштине Црне Горе да не усвоје Предлог закона о измјенама и допунама Закона о медијима. Саставни дио овог текста, између осталих, били су и амандмани ЦГО-а који се односе на област финансирања медија из јавних фондова, а која је правно неуређена и неусклађена са прописима Европске уније и најбојим међународним праксама и стандардима.
Њихово саопштење преносимо у цјелости:
ЦГО је још од 2011, кроз четири годишња истраживања, указивао на нејасноће у законском оквиру и праксама у дијелу финансирања медија из буџета Црне Горе, било да се ради о оглашавању или уговорима по другим основама. Подаци које је ЦГО прикупио, по Закону о слободном приступу информацијама, а који су континуирано јавно представљани, показују тенденцију органа јавног сектора, да користећи правне недоречености и празнине, остваре и задрже свој утицај на медијском тржишту, и то кроз селективно и нетранспарентно финансирање медија. Тиме су директно угрожавани принципи конкуренције, креирани неједнаки услови на медијском тржишту, али и индиректан утицај на уређивачку политику медија односно тзв. мека цензура. То је медијску сцену у Црној Гори додатно поларизовало, урушавало медијске слободе и посљедично снижавало ниво укупног квалитета информисања јавности.
Налази истраживања ЦГО-а постали су релевантан извор за бројне међународне извјештаје који су, бавећи се овим питањем, такође изражавали забринутост у погледу транспарентности финансирања медија из јавних фодова и неједнаких шанси које црногорски медији имају у том погледу, а посебно кад је ријеч о државном оглашавању. Коначно, у Споразуму о стварању услова за фер и слободне изборе, који су потписали представници власти и опозиције, изричито стоји: “Политички субјекти – потписници Споразума такође констатују да је у постојећем законодавном оквиру потребно уредити правила и критеријуме за оглашавање у медијима која обавезују државне органе и остале субјекте са јавним овлашћењима”, уз даљу напомену да ће у том правцу бити покренуте измјене и допуне закона.
ЦГО је у фебруару 2016. припремио сет амандмана на медијске и везане законе, а током марта и априла 2016. одржао серију консултација са посланицима – представницима већине посланичких клубова у Скупштини Црне Горе и од истих добио начелну подршку за ове амандмане. Значај ових амандмана и потребу њиховог инкорпорирања у измјене и допуне Закона о медијма препознали су посланици Рифат Растодер, Дритан Абазовић и Зоран Миљанић који су их званично упутили Скупштини на разматрање и усвајање.
На жалост, показало се да већини у Скупштини Црне Горе одговара да финансирање медија из буџетских средстава остане нерегулисано, нетранспарентно и подложно злоупотребама. Осим што су ови амандмани жестоко нападани од стране владајуће ДПС и њених партнера, као и ДФ-а, чињеница да нијесу предложене никакве интервенције на исте употпуњује утисак да није било спремности да се ово питање системски ријеши.
Усвајањем ових измјена и допуна створили би се законски услови за прецизно регулисање приступа јавним фондовима за све медије, као и финансирање медија из буџета Црне Горе у складу са транспарентним процедурама у оглашавању органа јавног сектора. Дискусија о овим измјенама и допунама, и пратеће гласање у Скупштини, даје основа да се закључи и у чијем интересу је одржавање постојеће ситуација правне неуређености и онемогућава успостављања једнаких шанси за све медије у Црној Гори.
Унапријеђење законских рјешења, досљедна примјена прописа који спријечавају мијешање власти у пословање медија и њихово извјештавање, али и рад на јачању професионалних стандарда и придржавања етичког кодекса су кључни за опоравак медијске сцене у Црној Гори. ЦГО ће наставити да прати ову област и покушава допринијети на тај начин оснаживању медијске заједнице и кредибилитета медија, а посљедично и квалитету информисања грађана и грађанки Црне Горе.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

