ИН4С

ИН4С портал

Цијена нафте уздрмала свијет, два сценарија за излазак из кризе

1 min read
„Ја видим два сценарија. Први је да су се учесници на нафтном тржишту уплашили прениских цијена, јер ће се по тим цијенама многе нафтне компаније повући, а многе земље зависне од нафте могу преживјети најдубљу друштвено-економску и политичку кризу. Стога је један од сценарија склапање новог договора - умјесто ОПЕК +, нешто попут ОПЕК + 2. Могуће је повезати с њима и неке од бивших ‘слободних стријелаца’. Чак и у Америци неке компаније већ позивају на ограничену производњу. Али не мислим да ће се Америка сложити да постане учесник у могућем новом споразуму, али зато можда пристане, на пример, Бразил“, сматра Станислав Митрахович, експерт Финансијског универзитета при Влади Руске Федерације и Националног фонда за енергетску безбједност.

„Ја видим два сценарија. Први је да су се учесници на нафтном тржишту уплашили прениских цијена, јер ће се по тим цијенама многе нафтне компаније повући, а многе земље зависне од нафте могу преживјети најдубљу друштвено-економску и политичку кризу. Стога је један од сценарија склапање новог договора – умјесто ОПЕК +, нешто попут ОПЕК + 2. Могуће је повезати с њима и неке од бивших ‘слободних стријелаца’. Чак и у Америци неке компаније већ позивају на ограничену производњу. Али не мислим да ће се Америка сложити да постане учесник у могућем новом споразуму, али зато можда пристане, на пример, Бразил“, сматра Станислав Митрахович, експерт Финансијског универзитета при Влади Руске Федерације и Националног фонда за енергетску безбједност.

Цијена нафте пала због неуспјелог догодора ОПЕК+

Цјеновни рат започео је почетком марта након што је пропао договор ОПЕК + о смањењу производње нафте. Москва је предлагала да постојећи услови остану на снази, док је Ријад тражио да се производња нафте додатно смањи.

Због тога ће од 1. априла бити укинута ограничења производње у земљама-чланицама бившег савеза. У свјетлу распада споразума ОПЕК+, као и успоравања потражње на тржишту услед избијања коронавируса, цијене нафте су се готово преполовиле од почетка марта, па тренутно барел нафте „Брент“ кошта око 26 долара.

Саудијци могући губитници

Ако нови договор о ОПЕК +2 не буде закључен, тада ће, према мишљењу Митраховича, ступити на снагу други сценарио.

„Тада нас очекује ценовни рат, који може трајати и годину-две. А ако цена остане у рејону од 20 долара, то ће означити потребу о томе да се бројни играчи повуку и напусте трку. А када се они повуку, цена ће се поново постепено враћати. Биће врло проблематично, никоме неће бити лако“, увјерен је Митрахович.

Поједини експерти наводе да је цјеновни рат Ријада, Москве и Вашингтоном унапред осуђен на пораз Саудијаца, јер је за њих сада буџет без дефицита могућ по цијени барела од 84 долара, док је за Русију и САД та цифра двострука испод – око 40 долара.

До краја године скок цијена?

Јапански медији наводе да су три стуба – САД, Русија и Саудијска Арабија покренула дискусију о томе ко ће кога да толерише, ставивши коцку на хегемонију на тржиште нафте, због чега и друге земље које производе нафту трпе. Свуда су знаци банкрота. Нема изгледа за повећањем цијена.

Према навођењу медија, због тренутне ситуације са пандемијом вируса корона, трпеће други произвођачи нафте.

Међутим, извршни директор „Росњефта“ Игор Сечин је изјавио да цијена нафте може порасти на 50-60 долара по барелу до краја ове године у случају смањења производње нафте из шкриљаца. Према његовим ријечима, бројне компаније повезане са експлоатацијом шкриљаца већ се гасе, а то ће довести до некаквог новог баланса на тржишту.

Сечин сматра да је ОПЕК изгубио свој значај, а како је објаснио тржиште нафте је у овом тренутку у кризи због ширења вируса корона, али и због других политичких и санкционих фактора.

Прочитајте ЈОШ:

Градоначелник Петњице суграђане шаље у Беране упркос забрани Владе па због коментара пријавио Јелену Крстић за „изазивање панике“

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy