IN4S

IN4S portal

Čiji je naš Tesla?

1 min read

Foto: Dragan Stojanović/Politika

Kad čovek ostavi toliko dubok trag u istoriji čovečanstva, kad svojim izumima inicira i civilizaciji omogući skok u razvoju kakav nije učinila nikad ranije, onda je lepo, a i korisno, takvog čoveka prisvojiti, kako to bezobrazno, iz busije Evropske unije, čine Hrvati. Nimalo se ne obaziru na činjenicu da je Tesla uvek govorio kako je ponosan što će potonje generacije za njegova dela govoriti da ih je učinio Srbin. Ne kradu Teslu samo Hrvati. Neki Rumun je pisao da je Tesla njegov sunarodnik i da se zvao Nikolae Teslae. U nekadanju veliku enciklopediju Francuske, upisan je kao Francuz. I tako dalje i tome slično, piše za Politiku Sreten Petrović.

Veličinu Tesle i značaj njegovog imena, među Hrvatima prvi je shvatio nekadašnji predsednik države Stipe Mesić. Mesić je prvo obuzdao ostrašćene Hrvate koji su, uništavajući sve što je srpsko, srušili Teslinu rodnu kuću u Smiljanu. Osvedočeni hrvatski srbomrzac, onaj koji je zlurado saopštio da Jugoslavije više nema, predsednik Mesić, naredio je svojim doglavnicima da Hrvatsku promovišu u svetu tako što će dokazivati da je „Nenadmašni genije” – kako je u istoimenom delu Teslu nazvao njegov prijatelj i biograf Džon O’Nil – veliki hrvatski naučnik.

Ovo što Hrvati ovih dana čine sa Teslom u zavetrini Evropske unije, jeste ponovno izvršavanje Mesićeve naredbe doglavnicima da tvrdnjom kako je Tesla veliki hrvatski naučnik promovišu novu i nezavisnu državu Hrvatsku. Sudeći prema izveštajima iz Brisela, i ona navodno Teslina izjava, da se „ponosi srpskim rodom i hrvatskom domovinom” doživela je novu hrvatsku obradu, piše Petrović.

Ovih dana, na glavnom Zagrebačkom trgu, čovek maskiran u Nikolu Teslu redovna je pojava. Hrvatski kanal HRT objavio je prilog o tome. 

 

Svojatanje najslavnijeg Srbina (uz Svetog Savu) Nikole Tesle od strane Hrvata je mnogo starija pojava nego što se danas misli.

O toj pojavi je opširno pisao list ”Srpski Glas“, koji je kao glasilo Srba Dalmacije izlazio 1880-tih u izdanju Srpske narodne stranke iz Zadra. Izdavao ga je znameniti srpski prvak iz Dalmacije, Sava Bjelanović, koji je svojevremeno bio poslanik u austrougarskom dalmatinskom saboru, a potom biran za srpskog poslanika u bečkom parlamentu. Inače u to vreme sva srpska štampa u Dalmaciji je osporavala kontinuitet hrvatske državnosti i postojanje hrvatskog ”državnog prava” (to je ideologija ”pravaštva” iz koje su nastale ustaše), te su se Srbi tada snažno suprotstavljali vatikanskom inženjeringu po kom su stvarani današnji Hrvati. Pisci u ovom listu bili su svedoci da Vatikan uveliko sve čini na sistematskom pretvaranju Srba u Hrvate.

Foto: FB/Istorija Srba

U tom sveopštem naboju stvaranja modernih Hrvata i njihovog državnog prava poslednjih decenija 19. veka, korišćen je i tada mladi i perspektivni naučnik Nikola Tesla.

Interesantno je da su u zadarskom ”Srpskom Glasu”, objavljivane tadašnje reakcije Srba na tvrdnje Hrvata da je Tesla Hrvat koje se skoro ni malo ne razlikuju od današnjih. U ”Srpskom Glasu” je posebno isticano Teslino srpsko poreklo, kao i neskrivena želja ”Hrvata da ga prisvoje i proglase ‘darovitijem Hrvatom’”. Sve se to odvijalo, kako tvrde komentatori ”Srpskog Glasa” zato što su Srbi tih ”godina živeli pod velikim pritiskom dela hrvatskog stanovništva, čija je netrpeljivost prema Srbima podstrekivana iz nekih centara u Austrougarskoj”.

I tako u jednom od prvih novinskih članaka na srpskom jeziku o Tesli, ”Srpski Glas” iz Zadra navodi da u dalekom svetu živi jedan ”mladi Srbin, koji je, doduše svojijem zemljacima slabo poznat, a čiji je rad bio pred nama Srbima sa svijem nepoznat…”

U nastavku članka se nepoznati autor teksta žestoko obrušava na tvrdnje Hrvata da je Tesla hrvatskog porekla i ljutito nabraja da je ”našoj braći Hrvatima sve malo. Nikako se ne može zajaziti njihova proždrljivost. Srpske narodne pjesme nemilice nam otimlju, te se Matica Hrvatska sprema, da ih izda pod svojijem imenom; srpski književni jezik krste hrvatskijem; pa čak ni pojedini Srbi, kao što je Tesla, ne mogu se oteti grabljivijem kandžama. Ovdašnji ‘Narodni List’, govoreći o Tesli, nazivlje ga ‘darovitijem Hrvatom’, Teslu, Srbina po krvi, jeziku, čustvu”.

Zatim novinar ”Srpskog Glasa” pravilno zaključuje da je ”šovinizam braće Hrvata prešao u bezobrazluk!”

”Šovinizam” i ”bezobrazluk” naše ”braće Hrvata” u 20. veku prerasli u otvoreni genocid.

 

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Čiji je naš Tesla?

  1. Tesla je bio i ostao AMERIČKI genije i naučnik, koji prstom nije mrdnuo za Srbiju i Crnu Goru. Ne bi vladala svijetom Amerika da nema mudru vladu od početka koja je dovela skoro besplatnu radnu snagu iz svijeta da rmpa za njih, a ne za svoje zemlje. Apsurd je stigao dotle da pilot čiji su korijeni iz Srbije ili Crne Gore krvnički bombarduje zemlje svojih predaka. Čim je neko kod nas pametniji, ljepši, jači od ostalih svi glupaci skoče da ga smaknu. Tako je trenutno i u Crnoj Gori. Prema tome, šta naš narod ima od toga da li je Tesla Srbin ili Amerikanac, svojataju ga i Hrvati. On je imao samo jedno državljanstvo, američko. Pupin je drugo – dosta je uradio za Srbiju.

  2. …kao što i danas učeni i talentovani ljudi ne stiču slavu i znanje,u Srbiji i CG,već po bijelom svijetu gdje se to znanje i traži i cijeni,a kod nas samo smeta,pogotovo ovim glupanima što nas vode

    4
    1
  3. Isto pitanje možete postaviti i za Mihajla Pupina,kojeg ne bi bilo na mapi zemaljskoj da nije bilo Amerike,koja mu je omogućila da bude to što jeste i gdje je svu slavu stekao.

    2
    4

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *