Cimetom protiv šećerne bolesti
1 min readJedna mala studija iz 2003. godine je pokazala da cimet snižava nivo šećera kod dijabetičara. Ova studija je takođe pokazala da ovaj začin blago snižava i trigliceride i lipoproteine male gustine (LDL), koji su glavni nosioci holesterola. Ovaj začin se, inače, dobija iz kore drveta koji pripada familiji lovora i potiče iz Šri-Lanke.
Iz kore se dobijaju štapići koji se kasnije melju ili ribaju do sitnog praha, kakav je nama najčešće dostupan. Za lijek se upotrebljava samo kora, a ostali djelovi kao začini.
Plodovi se ne jedu, iz njih se istiskuje vosak za mirišljave svjetiljke. Iz listova koji se stavljaju u jela kao začin ( slično i lovoru), istiskuje se ulje od kojega se pravi cimetova voda i tinktura. To ulje jako žari, pa i samo jedna kap izaziva upalu ako padne na kožu. Ako se kapi ulja prevuku šećerom dobiva se tzv. “cimetov konfekt” ili “sanalet”, koji se koristi za jačanje želudca.
Vanjska kora drveta nema ljekovitih svojstava. Koristan je samo njen unutrašnji, svijetloružičasto-smeđi dio. Ako je kora na jeziku gorka, onda to nije cimet, nego neka druga kora. Zbog tanina se primjenjuje i kao lijek protiv bolesti stomaka.