ИН4С

ИН4С портал

Ципрас одбацио „план Б“ за Македонију

Грчки премијер Алексис Ципрас индиректно је одбацио предлоге коалиционог партнера и министра одбране Паноса Каменоса, који је на састанцима у САД говорио о плану Б за безбједносне међудржавне споразуме као алтернативи Споразуму из Преспе о промјени имена Македоније у Република Северна Македонија.
Aleksis Cipras

Алексис Ципрас

Грчки премијер Алексис Ципрас индиректно је одбацио предлоге коалиционог партнера и министра одбране Паноса Каменоса, који је на састанцима у САД говорио о плану Б за безбједносне међудржавне споразуме као алтернативи Споразуму из Преспе о промјени имена Македоније у Република Северна Македонија.

МИА наводи да је Ципрас у данашњем говору пред члановима Централног комитета владајуће странке Сириза поручио да „нема алтернативних решења за чланство сусједне земље у НАТО и ЕУ“ и додао да је „Споразум из Преспе јединствена и незамјенљива прилика за два народа, али и за стабилност на Балкану“, преноси Спутњик.

„Ако наши сусједи одбију овај споразум кроз процесе који су у потпуности за поштовање и предвиђени су њиховим уставом, требаће да знају, и морам то искрено да кажем, да неће бити алтернативних решења за њивов улазак у Европску унију или у друге међународне организације у коју желе да се учлане или вјероватно у одбрамбене савезе и сарадњу у којима Грчка учествује или ће учествовати“, рекао је Ципрас.

Наводи се да је грчки премијер казао да, ако не дође до промјене уставног имена, „Грчка неће дозволити, неће прихватити улазак сусједне земље у НАТО, у Европску унију или у друге међународне организације или у било који други систем безбједносне сарадње с уставним именом који ће бити Република Македонија“.

МИА преноси и да је македонски премијер Зоран Заев у интервјуу за викенд издање грчког листа „Та неа“ истакао да „не постоји бољи споразум од актуелног“ и изразио наду да ће „посланици поштовати вољу грађана који су гласали на референдуму“ о промјени имена Македоније, преноси Спутњик.

Наводи се да је Заев оцијенио да је „вријеме да Балкан од бурета барута постане извор стабилности“ и упутио поруку Грчкој да двије земље „сада имају прилику за историјски успјех као инвестицију за будућност“.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Ципрас одбацио „план Б“ за Македонију

  1. И Ципрас је мало пролупао.
    Зар није прочитао да је на референдуму речено „НЕ“ и по питању прикључења Европској унији.?
    Сада каже Македонцима, ако нећете у Европску унију, онда немамо план „Б“ када тражите да уђете у ЕУ. (неће у ЕУ, а траже у ЕУ). Каже Кипрас: „Е нећемо да вас примимо у ЕУ, зато што нећете у ЕУ“. Мудро.
    Можда, Кипрас зна за неки план „Ц“ да Европска унија приволи Македонце класичном окупацијом, као у Србији. Цурац би га знао.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy