Cipras: Potrebne su nam čvršće veze Srba i Grka
1 min read„Dolazim u Srbiju jer je vreme da nas naše istorijsko prijateljstvo i jake ekonomske i kulturne veze dovedu do pravog strateškog partnerstva. U ovim sudbonosnim vremenima za Balkan i Evropu uopšte, sa izazovima koji postaju sve brojniji u regionalnim odnosima, bezbednosti, migracijama i ekonomiji, potreban nam je drugačiji nivo bilateralne saradnje„izjavio je uoči sutrašnjeg dolaska u Beograd Aleksis Cipras, premijer Grčke.
Tokom ove prve, zvanične, dvodnevne posete Srbiji Cipras će sa našim zvaničnicima, između ostalog, razgovarati o istrajnosti stava grčke vlade prema statusu Kosova i Metohije, kao i pozicijama prema zahtevu vlasti iz Prištine za prijem u članstvo u Unesku.
Kako je Grčka među pet zemalja Evropske unije koje nisu priznale samoproglašenu nezavisnost srpske južne pokrajine, poznato je da se nalazi pod stalnim pritiskom da tu poziciju promeni, zbog čega su veoma važne poruke koje će Cipras doneti u Beograd.
Tokom posete održaće se srpsko-grčki poslovni forum na kome će uz Ciprasa biti blizu sto privrednika, dok će sa srpske strane učestvovati njih oko 150. Iz Grčke dolaze predstavnici gotovo svih tamošnjih banaka, najvećih kompanija iz oblasti infrastrukture i IT sektora, nekoliko velikih hotelijera zainteresovanih da grade hotele u Beogradu, čelnici brodovlasničkih kompanija, firmi koje bi da u Srbiji otvore fabriku traktora…
Zvaničnici dveju država trebalo bi da ustanove dinamičniji plan budućih kontakata, a kako se nezvanično pominje, jedan od predloga je da se, kao već isprobani model s drugim zemljama, dogovori zajednička sednica dveju vlada.
Cipras je u Beogradu boravio u decembru 2014. kao lider Sirize, u to vreme najveće grčke opozicione stranke, a poslednji grčki premijer koji je posetio Srbiju bio je Jorgos Papandreu – 2010. godine.
Ja sam mislio da dolazi da se izvini za dosadanju kradju nesto malo srpske istorije. Od prijatelja se ne krade, ali izgleda da i zvanicnu SANU boli uvo sto ste malo krali. I onako nam Njemci sa domacim izdajnicima jos uvijek pisu istoriju.