Cipras u srijedu u Moskvi, u Briselu vlada nervoza
1 min readDva dana uoči posjete grčkog premijera Moskvi, u Briselu vlada nervoza uz spekulacije vezane za pitanje da li bi Grčka mogla da iskoči iz evropskog spoljnopolitičkog voza u kontekstu krize u Ukrajini, kako bi na taj način pridobila ekonomsku pomoć iz Rusije, prenosi „Dojče vele“.
Demonstrativna blizina stranke Siriza premijera Aleksisa Ciprasa ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu razlog je nervoze pojedinih zvaničnika u Briselu, objašnjava se u tekstu.
Njemački radio u tom kontestu navodi upozorenje koje je iznio šef njemačkih konzervativaca u Parlamentu EU Herbert Rojl: Članstvo u EU znači pouzdanost i povjerenje, a ne trikove. Ko se igra vatrom i sad traži pomoć u Rusiji, taj može opeći prste“.
U intervjuu s ruskom novinskom agencijom TAS S, Cipras, kojeg u Moskvi očekuju u srijedu 8. aprila, rekao je da smatra da je politika sankcija EU prema Rusiji zbog krize u Ukrajini besmislena i da vodi „u ćorsokak„, te najavio otpor produženju sankcija EU, o čemu bi odluka mogla biti donijeta krajem juna.
„U proteklim godinama je zadat udarac (grčko-ruskim) odnosima pošto prethodne vlade u mojoj zemlji nisi činile ono što su mogle kako bi izbjegle ovu besmislenu politiku sankcija, usred tenzija u Ukrajini„, rekao je Cipras ruskoj agenciji.
S druge strane, Mina Andrejeva, portparolka Evropske komisije, podsjetila je da je grčki premijer na poslednjem sastanku na vrhu Unije prije dvije nedjelje podržao sankcije.
Primećujući da se između Atine i Moskve „rađa proljeće“ i da „Grčka flertuje sa Rusijom„, „Dojče vele“ ističe da je Cipras najavio kako iza sebe želi da ostavi „zimske“ odnose prema Rusiji i poručio da Grčka može biti „most između Rusije i Zapada„.
„Za ruskog predsjednika Putina gost iz Grčke u Moskvu stiže u pravo vrijeme. On se, po svemu sudeći, nada da će Cipras sledeći put biti protiv produženja sankcija Rusiji“, ocjenjuje njemački radio. Da je Grčka iz istorijskih, kulturnih i religioznih razloga lojalna Rusiji uočio je i moskovski stručnjak za spoljnu politiku Fjodor Lukjanov, koji smatra da je to dobar instrument uz pomoć kojeg je moguće uticati na politiku Brisela„, kako navodi „Špigl onlajn“.
Uoči Ciprasove posjete, Moskvu je prošle nedelje posetio i grčki ministar energetike Panajotis Lafazanis, koji je tom prilikom razgovarao sa ruskim liderima o saradnji dvije zemlje u energetskom sektoru.
Atinski dnevnik „Katimerini“ je prenio da će Grčka i Rusija najvjerovatnije ove nedjelje, tokom Ciprasove posjete, potpisati energetski sporazum kojim se, između ostalog, predviđa i učešće ruskih kompanija na tenderu za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa u Jonskom moru.
Ključni stub saradnje biće podrška Grčke takozvanom „Turskom toku“, gasovodu koji će prolaziti i preko grčke teritorije, dodaje atinski dnevnik.
Energetski sporazum će, pored učešća ruskih kompanija na tenderu za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika u Grčkoj, podrazumevati i smanjenje cijene prirodnog gasa koji Grčka uvozi iz Rusije.
U razgovorima Lafazanisa sa ruskim domaćinima bilo je riječi i o ukidanju ruskog embarga na grčke proizvode, navodi se u tekstu.
Cipras u Moskvu ponovo putuje već 9. maja, na svečanu proslavu 70. godišnjice završetka Drugog svetskog rata, zaključuje „Dojče vele“ i konstatuje da su zbog ruske okupacije Krima brojni evropski zvaničnici i političari odustali su od učešća na proslavi Dana pobjede.
Sta se to iza brda valja,Grcka je naisla na zid u Briselu i Berlinu ,novca vise nema i ide po isti u Rusiju,jednostavno i,kratko.Varufakis i Cipras su u samoj kampanji ali i posle nje visiko postavili lestvicu prijed svega kod svojih gradjan ,da nema zamrzavanja plata i penzija ,da ionako ne mogu stedjeti u zdrastvu jer je stanje katastrofalno.Sada im je tesko reci to svojim gradjanima koji su u medjuvremneu ispraznili banke i onako propaloj drzavi prijeti bankrot.
Grcka je sada duzna 325 miljardi evra ili 175 % bruto nacionalnog proizvoda,to je zaduzenje ove zemlje,u odnosu kad je kriza pocela ili pocela pkakzivati svoje znake 2008 bila je zaduzenost 125% bruto nacionalnog proizvoda,ili nekih 270 milijardi.
Sta ce s Rusijom dogovoriti to je ipak u domenu politike,medjutim vjerovatno ce Putin iako je kriza donekle udovoljiti Grckoj za neki kredit da se stanje prevazidje bar za 6 mjeseci.Kako ce Grcka i na koji nacin garantovati otplatu duga to je opet posebna prica.Nedavno je izasla knjiga Njemca profesora i strucnjaka za berze Dirk Milera koji ima svoje vidjenje odnosa Grcka i Rusije,po kome ove dvije zemlje jos od 2008 imaju zajednicki interes u eksplotacijai gasa iz Egeja i uz obale Kipra,po njemu kapaciteti gasa su enormno veliki da bi citavu Eu mogli snabdijevati skoro 100 godina,tako da je tu pored ove finsiske krize i u pitanju itekako borba za sirovine i geostrategija.Medjutim obicanom covjek nije jasno kako je ovo kao nizcega doslo,a da li je bilo bas tako.
Grcke su banke bile prisutne i to u velikom stilu na berzi i spekulisale u Njujorku,kada se desio bankrot nekretninama 2008 godine njihove banke su pretrpjele veliki gubitak i tako je drzva morala da sanira ili bolje reci da da novac bankma( narvno pitanje je da li je morala i smjela to uraditi),ali drzava nije imala novac nego su novac dale banke iz Engleske Francuske i Njemacke uglavnom ,mada je bilo i drugih i tako redom,ipak drzava kao drzava nije bas nevina.
Da ce se ovo ovako brzo zavrsiti, i EU trojka koje u stvari nijesu trojka nego ljudi koji predstavljaju EU,ECB i IWF kao povjerioci banaka ili bolje reci reosiguranja bankama koje su dale novac Grckoj, tesko je povjerovati, narvno da neko kao Varufakis tacno zna da na kraju lanca stoji USA u stvari Njujorska beza koja ako Grcka kapitulira ili bolje rci propadne samo u akcijama koje se zovu DERIVAT ima vrednosti 320 miljardi x 3 do 5 triliona dolara ,koja je to suma nebih mogao tacno napisati,ali u svakom slucaju suma koja bi svjetske berze i dolar dovelo do kapitulacije.To cese desiti ,ali cese isto tako sve uciniti da se to bar sada izbjegne,medjutim nikad ne reci ne!
Nikad nije lose da nemoze biti gore,i stvarno je tako.