ИН4С

ИН4С портал

Ћирилица се вратила у два места у Хрватској

На зграде државних институција у хрватским општинама Војнић и Врбовско, постављене су у петак четири табле с латиничним и ћириличним натписима.

vukovar-cirilica-s-balkanmagazin-net

Како је објаснило Министарство управе за то су законски услови испуњени пре више од 10 година.

Министарство је најавило да ће и у другим градовима и општинама спровести надзор и тамо где је то потребно непосредно применити законе који националним мањинама гарантују право на равноправну службену употребу њиховог језика и писма, у срединама у којима чине више од трећине укупног становништва.

То се, међутим, засад не може очекивати и у Вуковару јер он, наводе у Министарству, тренутно није приоритет и по одлуци Уставног суда ужива посебан статус.

Законски услови за двојезичност у Војнићу и Врбовском испуњени су од ступања на снагу Уставног закона о правима националних мањина и Закона о употреби језика и писма националних мањина, јер Срби још по попису из 2001. чине више од трећине тамошњег становништва.

У Министарству управе рекли су да су плоче постављене после спроведеног надзора, који најављују и у другим срединама у којима по резултатима пописа из 2011. мањине остварују право на двојезичност, објавила је Хина.

Министарство поручује и да ће држава кренути од себе, тј. од државних институција и предузећа, на првом месту од предузећа „Хрватске цесте“, која су дужна да поставе натписе на мањинским језицима на путевима у срединама у којима мањине на то имају право.

Инспекције ће проверавати да ли су двојезичне табле постављене на државним, али и на градским институцијама, улицама и трговима, а тамо где утврде да се закон не поштује, издаће локалним властима налог да примене двојезичност. Уколико градска тела не поступе по налогу, следе прекршајне пријаве и плаћање казни.

Међутим, како наводи хрватска агенција, овај принцип се засад не може очекивати и у Вуковару јер он, како наводе у Министарству, тренутно није приоритет и, по одлуци Уставног суда, ужива посебан статус.

Уставни је суд је у августу прошле године, у одлуци којом је прогласио неуставним расписивање референдума „о ћирилици“, Влади забранио спровођење Закона о употреби језика и писма националних мањина присилним мерама, док се изменама тог закона не осигура прикладан правни механизам који ће се примијењивати у случајевима када јединица локалне самоуправе опструише спровођење закона.

За израду таквог закона Влада је добила рок од годину дана, који је испоштовала у јулу, упутивши у у хитну парламетарну процедуру два законска предлога која би јој омогућила распуштање локалних представничких тела која опструишу право на равноправну службену употребу језика и писма националних мањина.

Истом одлуком, Уставни суд је обавезао вуковарско Градско веће да Статутом Града одреди индивидуална права припадника националних мањина на службену употребу свог језика и писма.

Градско веће Вуковара изгласало је у понедељак измене градског Статута који више не предвиђа постојање двојезичних табли, односно ћирилично писмо, на градским установама, институцијама, трговима и улицама у том граду.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy