Црна Гора ће изручити почасног конзула Белгије Швајцарској
Након законито спроведеног екстрадиционог поступка пред Вишим судом у Подгорици и Апелационим судом Црне Горе, у којем је правоснажно утврђено да су испуњене законске претпоставке за изручење држављанина Белгије, почасног конзула Белгије у Црној Гори, Жан Лук Думортиера, Министарство правде је донијело рјешење којим се дозвољава његово изручење држави молиљи, Швајцарској Конфедерацији.
То је саопштено из ресора Марка Ковача. Како додају, Швајцарска га је потраживала ради вођења кривичног поступка за два кривична дјела.
– О доношењу рјешења Министарства правде, без одлагања су обавијештени правосудни органи Швајцарске Конфедерације који имају рок од 30 дана да на граничном прелазу у Црној Гори преузму лице чије је изручење дозвољено, истиче се у саопштењу.
Крајем априла почасни конзул Белгије у Црној Гори, бизнисмен и власник земљишног комплекса велике површине на брду Спас изнад Будве Думортиер је ухапшен у Црној Гори. По одлуци Вишег суда у Подгорици, њему је одређен екстрадициони притвор.
Како је раније појашњено из Вишег суда, предмет против Думортијеа формиран је по замолнице Швајцарске, која тражи његово изручење ради вођења кривичног поступка. Наиме, истражни органи Швајцарске основано сумњају да је Думортиер починио кривично дјело ефективно умањење имовине на штету повјериоца и присвајање вриједности које су под судском одлуком из члана 164 и 169 Кривичног законика Швајцарске. Приватне послове којима се он бави у Црној Гори швајцарско тужилаштво наводно истражује уназад седам година. Још 2015. године Виши суд блокирао је имовну коју посједује Думортиер у нашој држави, као и банковне рачуне, а управо на захтјев швајцарских истражних органа. Конкретно, одлуком суда тада су Црногорској комерцијалној банци и НЛБ Монтенегро банци забрањене било каве промјене у погледу располагања капиталом са банковног рачуна који се води на име Думортиера или других банковних рачуна за које посједује економска права.
Белгијског бизнисмена тужилштво Кантона Женева теретило је за кривично дјело лоше управљање новчаним средствима, а подгорички Виши суд је путем међународне правне помоћи уважио захтјев тог тужилаштва и 2015. донио привремну мјеру којом се забрањује отуђење и оптерећење на великом земљишном комплексу од 600.000 квадрата на брду Спас. Тада је суд констатовао да се привремена мјера издаје на ризик и терет Кантона Женеве и да може трајати најдуже до доношења правоснажне одлуке у кривичном поступку који се тамо води против Думортиера. Та привремена мјера је укинута након жалбе, зато што предметнокривично дјело не познају ни црногорски ни белгијски закони.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: