ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора добија хомосексуалне матичаре

1 min read
Овај закон се доноси под притиском са стране, и представља атак над дјецом и традиционалном породицом, казао Џомић.

Са једне од геј парада у Црној Гори

На округлом столу јавне расправе о Нацрту закона о животном партнерству лица истог пола одржаном у Подгорици највише је било ријечи о потребама ЛГБТ заједнице. Представници православних цркви, представник Праве Црне Горе као и присутни грађанин Феђа Павловић, предложили су да се о овом закону изјасне грађани на референдуму.

Представник ЛГБТ заједнице и члан радне групе, Данијел Калезић истакао је да се често поставља питање због чега је потребан овај закон.

-Овај закон нам је потребан да живимо као сви остали и што имамо право као и остали грађани да живимо достојанствене животе. Замислите да особа коју волите умире у болници, а ви немате право да је посјетите, јер по закону нисте ни у никавој вези. Усвајање овог закона ће конкретно учинити да ми будемо достојанствени грађани ове земље, казао је Калезић.

Пламена Халачева, представница Делегације ЕУ у Црној Гори, истакла је да ниједна врста дискриминације не смије бити толерисана, па ни сексуална.

-Црногорско друштво је напредовало по овом питању и ово је корак напријед, али је потребно да сви као друштво радимо на имплементацији. ЕУ је спремна да помогне Црној Гори у овој области. Морају се поштовати европске вриједности различитости и основна људска права, казала је званичница ЕУ у Црној Гори.

Представник Митрополије Црногорско-приморске СПЦ и члан Правног савјета митрополије, Велибор Џомић рекао је да се овај закон доноси под притиском са стране, и да представља атак над дјецом и традиционалном породицом.

-Будите смишљени па овај закон назовите закон о хомосексуалним заједницама. Црна Гора овим законом уводи у правни поредак хомосексуалне заједнице. Први пут Црна Гора добија хомосексуалне матичаре и хомосексуалне кумове. Овај закон се доноси под притиском. Овај нацрт закона је атак над дјецом и он је дискриминаторан. У те заједнице могу се уводити дјеца из претходног брака које је један од партнера имао, умјесто да је то изричито забрањено макар и овим законом, казао је Џомић.

Џомић је рекао и да је радна група преписала нацрт закона од Хрватске. Истакао је и да на почетку нацрта закона нема појмовног одређња. Он је истакао и да нема ништа против да свако у Црној Гори оствари своја права.

Немам ништа против да свако оствари своја права на различите начине. Никад у Црној Гори није отворена јавна дискусија да видимо какави су проблеми и да ли постоји неки други начин решења, рекao је Џомић.

Представник Библијско-хришћанске заједнице и представник протестантске заједнице у Црној Гори, такође сматра да треба расписати референдум о овом закону.

Ми сматрамо да овај закон није добар, треба расписати референдум. Навели сте примјер за болницу. Таква права треба регулисати, али на другачији начин, поручио је пастир те хришћанске заједнице.

И Феђа Павловић сматра да о овом закону треба да се изјасне грађани на референдуму.

-Да ли је парламент Црне Горе адекватна истанца која може да донесе одлуку о томе и треба нам референдум, рекао је Павловић.

Марко Милачић, лидер партије Права Црна Гора, истакао је да је припрема овог закона напад на дух грађана Црне Горе.

Овај закон је исто што и НАТО бомбардовање 1999. године, али у области духа. Да би поробили неко друштво, морате га поробити територијално и политички, али и поробити му дух. Управо се то ради са овим законом. Ово је сурогат брака, а на мала врата се жели увести хомосексуални брак. Позивам да се о овоме изјасне грађани на референдуму, казао је Милачић.

Јован Улићевић, члан ЛГБТ заједнице, истакао је да се овај закон тиче људских права ЛГБТ особа.

-Овдје се не ради о обмањивању јавности. У овој држави смо и даље мета насиља само зато што смо другачији. У ЛГБТ заједници има јако пуно вјерника. Колико сам ја упућен у вјеру, вјерујем да смо обавезни да се научимо поштовању достојанства, казао је Улићевић.

У Нацрту закона неки дјелови су идентични одредбама из Породичног закона. Тако се наводи да партнери могу да сваки задржи своје презиме, као заједничко презиме узму презиме једног од њих, као заједничко презиме узму оба њихова презимена, само један од њих свом презимену дода и презиме другог партнер. Послије датих сагласних изјава, „матичар проглашава да је партнерство закључено”.

И у дијелу имовине будући партнери ће имати иста права као супружници. У нацрту закона стоји и да је „партнер који није родитељ дјетета дужан да издржава дјецу дугог партнера, ако она немају сродника који су по закону, којим се уређују породични односи, дужни да их издржавају или сродници немају могућности за то”. Обавеза партнера постоји и после смрти родитеља дјетета.

Нацрт закона о животном партнерству лица истог пола на јавној расправи ће бити до 25. јуна.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Црна Гора добија хомосексуалне матичаре

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net