„Crna Gora ide unazad sa prevencijom HIV-a“
1 min readCrna Gora ide unazad kad je u pitanju prevencija HIV-a, ocijenjeno je iz Društva za borbu protiv side Crne Gore – Cazas i poručeno da je potrebno tom temom baviti se cijele godine, a ne samo 1. decembra.
„I ove godine se obilježava 1. decembar, svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Pišemo opet o problemima, stigmi i nezadovoljstvu zbog nivoa uključenosti nadležnih institucija u rješavanje ovog problema“, kaže se u saopštenju Cazasa.
Prevencija HIV-a, kako poručuju, mora biti realizovana kontinuirano.
„Administracija ne smije biti prepreka ostvarivanju zadatih ciljeva strateškim dokumentima! Činjenica da je se osobe sa HIV-om i danas suočavaju sa velikom stigmom – kada su u pitanju zdravstveni radnici/ce ali i kada su u pitanju poslodavci, kolege ali i društvo uopšte“, kaže se u saopštenju.
Iz Cazasa su rekli da je činjenica da političke i/ili rukovodilačke promjene u nadležnim resorima ne smiju uticati na ostvarivanje najboljih interesa građana. „Činjenica je da u Crnoj Gori ne postoji seksualno obrazovanje što rezulira neznanjem mladih i stigmom upućenom ka LGBT populaciji kao i osobama sa HIV-om“.
Iz te organizacije poručuju da su, kao vječiti aktivisti u oblasti zdravlja, zabrinuti za održivost Nacionalnog odgovora na HIV. „Zabrinuti smo što umjesto koracima naprijed, idemo skokovito unazad“. Oni podsjećaju da u Crnoj Gori ne postoji psihosocijalna pomoć i podrška i obuka o terapijskog pismenosti kao dio terapije za HIV, što je praksa u svim razvijenijim zemljama.
„Sve ovo čini da ove godine nećemo imati kampanju povodom 1. decembra na kakve smo navikli prethodnih godina. Jer odbijamo da govorimo o HIV-u samo 1. decembra“, poručeno je iz Cazasa.
Kako dodaju, završetak podrške Globalnog fonda Crnoj Gori za sprovođenje akcionih planova dvije Nacionalne HIV strategije 2005-2009 i 2010-2014, obilježio je otpor nadležnih institucija za obezbjeđivanje nastavka strateškog i multisektorskog djelovanja kada je u pitanju prevencija HIV-a, što je bila i ostala obaveza države nakon povlačenja Globalnog fonda.
Konkretno, dodaju iz Cazasa, izostala je podrška servisima odnosno uslugama koje je civilni sektor pružao u tom periodu.
„I još konkretnije, ključna odgovornost leži na odgovornim ljudima u Ministarstvu zdravlja koji su odbili da ugoste delegaciju Globalnog fonda koja je bila u posjeti Crnoj Gori u prvoj polovini 2015. godine, pred sam kraj podrške koja je prestala u junu 2015. godine, što je bio je jasan znak kakav je stav po pitanju nastavka sprovođenja preventivnih servisa“, navodi se u saopštenju.
Kako su rekli iz Cazasa, činjenica je da se „saradnja“ svodila na konstantno dopisivanje i slanje brojnih pisama i zahtjeva za rješavanjem nagomilanih problema, stvorenih upravo zbog ovako neprimjerenog ponašanja ključnih ljudi u Ministarstvu.
„Očekujemo od novog ministra zdravlja, koji je u prethodnom periodu dok je bio direktor Fonda za zdravstveno osiguranje pokazao visok stepen razumijevanja i želje za saradnjom, da prekine ovakvu praksu u Ministarstvu zdravlja i pokaže da je ovaj problem za resorno ministarstvo važno pitanje koje treba riješiti na održiv i sistemski način“, rekli su iz Cazasa.
Kako je ocijenjeno, servisi ne smiju biti orjentisani ka projektnom finansiranju.