Crna Gora je izgubila spor protiv Hrvata,dužna da isplati 600 000 eura
1 min readCrna Gora je izgubila spor protiv 13 Hrvata koji su se od maja do avgusta 1992. godine kao zarobljenici nalazili u Sabirnom centru Morinj kod Kotora i dužna je da im isplati 319.000 evra.
Međutim, svi su izgledi da to nije konačna suma, jer će Podgorica morati da im i na ime pretrpljenih duševnih bolova i straha izbroji oko 600.000 evra. Pojedinačna obeštećenja se kreću između 20.000 i 30.000 evra.
Viši sud u Podgorici osudio je četvoricu bivših pripadnika Jugoslovenske narodne armije na 12 godina zatvora zbog dešavanja u Sabirnom centru u Morinju tokom 1991. i 1992. godine, u kojem nijedan zatočenik nije ubijen. Radi se o Ivi Gojniću, Špiru Lučiću, Ivi Menzalinu i Bori Gligiću, koji već izdržavaju kazne.
Mlađen Govedarica i Zlatko Tarle oslobođeni su krivice, jer po mišljenju suda nije bilo dokaza da su učestvovali u mučenju zarobljenika.
Još od samog početka ovog procesa crnogorski borci rata devedesetih upozoravili su režim u Podgorici da je sudski proces „čista farsa“.
,,Koji je to zločin u kom niko nije stradao? Imamo slučaj da se kao žrtve pojavljuju pojedinci koji su viđeni na ratištima po Hrvatskoj i Bosni i svojim rukama ubijali naše saborce, crnogorske rezerviste. Pomenuću samo zločine koje su napravili u Čepikućama“ upozorava predsednik Udruženja boraca Radan Nikolić. ,,Svakako da sam za to da se i oni obeštete za sve ono što su preživeli u Morinju, ali se to ne može porediti sa golgotom koju su doživeli rezervisti JNA iz nikšićko-šavničke grupe. Oni su u splitskoj Lori svirepo mučeni i likvidirani, kao i u drugim logorima i kazamatima“.
Iako je bilo najava da će se Županijski sud u Splitu odrediti o zločinima hrvatskih paravojnih formacija nad Crnogorcima to se nije desilo. Reč je o 14 vojnika koji su u ovom kazamatu mučeni tokom 1992. godine. Trebalo je da procene da li u izjavama saslušanih svedoka i preživelih žrtava torture koje su im prosledile kolege iz Crne Gore ima elemenata za procesuiranje.
,,Ništa se nije pomerilo sa mrtve tačke! Čekali smo mjesecima da ta obećanja počnu da se ostvaruju, ali uzalud. Dvadeset dve godine pokušavamo da pravdu istjeramo na čistac“ kaže Nikolić. Za pokretanje istrage u slučaju „Lora“ potrebno je da vrhovni državni tužioci Hrvatske i Crne Gore izmene problematični sporazum o saradnji i gonjenju počinilaca krivičnih dela ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i genocida. Njega su 2006. godine potpisali tadašnji državni tužioci Mladen Bajić i Vesna Medenica. Taj dokument, nažalost, ne prepoznaje ratne zločine počinjene u Hrvatskoj nad crnogorskim državljanima.