ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора не мора да чека двадесет година за престанак чланства у НАТО пакту

1 min read
У јавности су се, очито ради њеног обмањивања, појавила нетачна тумачења одредби Сјеверноатлантског уговора (у даљем тексту: Уговор) да Црна Гора мора да чека двадесет година како би престала да буде држава уговорница,односно чланица НАТО пакта.

Не у НАТО

Пише: Милан Гајовић

У јавности су се, очито ради њеног обмањивања, појавила нетачна тумачења одредби Сјеверноатлантског уговора (у даљем тексту: Уговор) да Црна Гора мора да чека двадесет година како би престала да буде држава уговорница,односно чланица НАТО пакта.

Зашто су та тумачења нетачна?

Језичким,логичким и системским тумачењем одредби Уговора непорециво се закључује следеће:

НАТО пакт је настао Уговором који су 4. априла 1949. године, у Вашингтону, сачиниле 12 држава (оснивача) и то: Белгија, Канада, Данска, Француска, Исланд, Италија, Луксембург, Холандија, Норвешка, Португал, Уједињено Краљевство Велике Британије и Сјеверне Ирске и САД. Те државе су Уговором означене као Стране (The Parties), са великим почетним словом.

У члану 10 Уговора, прописана је јасна разлика између Страна (The Parties) – (оснивача) и других европских држава које накнадно приступају Уговору. У вјеродостојном тексту Уговора на енглеском језику каже се: „The Parties may… invite any other European States… to accede to this Treaty…“

У преводу, то значи да „Стране могу… да позову било коју европску државу… да приступи овом Уговору…“

У члану 13 Уговора, такође, у вјеродостојном тексту Уговора на енглеском језику, каже се да „After the Treaty has been in force for twenty years, any Party may cease to be a party one year after its notice of denunciation has been given to the Goverment of the United States of America, which will inform the Governments of the other Parties of the deposit of each notice of denunciaation“.

Или,у преводу: “Након што Уговор буде на снази двадесет година,свака Страна може престати да буде страна годину дана након предаје свог обавјештења о отказу Влади Сједињених Америчких Држава, која ће обавијестити владе других Страна о депоновању сваког обавјештења о отказу“.

Тумачењем члана 13 Уговора, извлачи се непорецив закључак да се рок од двадесет година односи на државе-осниваче (Стране – The Parties), да је тај рок почео да тече од дана сачињавања Уговора, 4.априла 1949. године и да је тај рок истекао 4. априла 1969. године. Логично исходи да се тај рок не односи на државе које касније приступају Уговору (Пакту).

Значи, Црна Гора може престати да буде чланица НАТО пакта по одредбама Бечке конвенције о уговорном праву, из 1969. године (Одјељак 3 – Гашење уговора и обустављање његове примјене).

Поред претходно наведеног, треба нагласити да је у члану 11 Уговора предвиђено да „This Treaty shall be ratified… by the Parties in accordance with their respective constitutional processes…“ У преводу, то значи да „Стране потврђују овај Уговор… у складу са својим уставним поступцима…“

Исходи, по самом Уговору, да би утврђивање неуставности Закона о потврђивању Сјеверноатлантског уговора и Протокола уз Сјеверноатлантски уговор о приступању Грчке и Турске („Службени лист ЦГ – Међународни уговори“, број 4/2017, од 17.05.2017. године) (у даљем тексту: Закон) од стране Уставног суда Црне Горе, значило да Црна Гора није ни постала страна Уговора, односно чланица НАТО пактa, јер Скупштина није потврдила Уговор „у складу са својим уставним поступцима“ тј. у складу са Уставом , односно унутрашњим правним поретком Црне Горе.

Утемељену иницијативу за оцјену уставности Закона већ сам поднио Уставном суду Црне Горе.

Аутор је дипломирани правник са адвокатским испитом и дипломирани економиста, из Подгорице.

Прочитајте ЈОШ:

https://www.in4s.net/dokument-in4s-ekskluzivno-katnic-2007-u-sudskom-vijecu-apelacionog-suda-opravosnazio-nevinost-brana-micunovica/

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Црна Гора не мора да чека двадесет година за престанак чланства у НАТО пакту

    1. Не мора ништа.. дајте референдум и за НАТО убице и за тзв Косово*

  1. Pogrešno tvrđenje! Strana koja je pozvana da pristupi postaje strana s istim pravima kao strane osnivači prilikom prvog potpisa ugovora. Što se tiče ratifikacije, to zavisi od unutrašnjeg prava članica. Crna Gora je u svojim međunarodnim ugovorima koristila i pravo pristupanja i pravo potvrđivanja.

    2
    8
  2. Jeste, kako ne, Belgija osnivač NATO? Kada jedan „predavač“ poslije 6 godina na predmetu NATO integracije, odvali pred publikom da je Belgija neutralna država! I tog ćutuka jedna Bitanga ubači za po$onačelnika.

    14
  3. Crna Gora nikada ne treba da izađe iz NATOa zato što joj taj savez garantuje nepovredivost granica i najmoćniji je savez na kugli zemaljskoj.
    Bio sam protiv pristupanja NATOu ali sad to treba prihvatiti takvim kako je i pokušati iz te priče izvući što je moguće više za Crnu Goru. Crna Gora je mala država i dobro je što ima tako moćnog saveznika.
    To što vi neki mislite da će se nekada desiti istupanje CG iz saveza je čista glupost u fazonu „što je babi milo to joj se i snilo“..
    Al papir sve trpi..

    7
    29
  4. Александар Павић, геополитичар и политички аналитичар из Београда, школован у САД, иначе
    велики поштовалац и пријатељ нашег неумрлог Митрополита, тврди ово већ двије године. Добро је што се неко сјетио да овај факат и правно подупре и, хвала му. Дужи боравак Српске Спарте у овој злочиначкој и фашистичкој органиацији, која је, срећом, пред распадом као и ЕУ којој стремимимо „без алтернативе“, (обје су прављене као продужена рука америчког империјализма) био би додатна историјска бламажа ослобођене Црне Горе!

    39
    6

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy