Crna Gora razbila Kamonako – Kamonačani idu u „drugi raj“!
1 min readPrije referenduma smo od “premudrih suverenista”- saznali da je Crna Gora uvijek bila samo gubitnik u raznim zajednicama. Ubjedljivo su tvrdili da će tek poslije dobijanja samostalnosti ona biti- “Ka’ Monako”, jer ima neslućene potencijale za to: more, gore, nebo, talente…
Ipak, Crna Gora se referendumom samo otcijepila, ništa više, ne postavši pri tome suverena, niti nezavisna, ali su se građani iznenada obreli u- potencijalno „bogatom Kamonaku“. Nezavisno od toga da li je građanin na referendumu glasao za zajednicu sa Srbijom ili ne, svi se slažu da je otcijepljenje donijelo jednu pozitivnu stvar – Srbija više nije mogla biti kriva za sve nedaće Crne Gore. Kamonako se osamostalio, a Kamonačani na vlasti dobili mogućnost da pokažu svoju „državničku superiornost“ na Balkanu, te donesu obećanu sreću svome plebsu.
Ekonomska katastrofa- posledica „izliva 21. maja u mozak“?
Ekonomsku situacuju u Kamonaku, devet godina poslije otcijepljenja, je najbolje opisati golom statistikom. U Crnoj Gori je, prema podacima Zavoda za zapošljavanje, ove godine u aprilu bilo oko 35 160 nezaposlenih. Među njima se nalazi 260 magistara i oko 11.000 građana sa fakultetskom diplomom! Prosječna aprilska zarada u Crnoj Gori je, prema podacima Crnogorskog zavoda za statistiku- Monstata, iznosila 478 eura. Po istim podacima, ona je za 328 eura manja od vrijednosti minimalne potrošačke korpe za april, koja je iznosila 806 eura. Javni dug Crne Gore 2006.g. je iznosio 701 milion eura, a javni dug današnjeg modernog i prosperitetnog Kamonaka je tri puta veći, i iznosi – 2,2 milijarde eura.
Za poslednjih devet godina propadanja ekonomije, Kamonakom su upravljali isključivo i samo “najveći patrioti Kamonaka”, kako sami sebe vole predstavljati, tretirajući sve ostale- neprijateljima države. Zato se može konstatovati, da je ovaj porazni ekonomski rezultat bio konačni produkt rada i vizija samozvanih patriota- koji su prije devet godina dobili “izliv 21. maja u mozak”, i do dan danas se nisu oporavili od toga.
Predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić je, u emisiji “Načisto”, za očiglednu katastofu Kamonaka optužio svoga koalicionog partnera DPS, perući ruke kao Pontije Pilat. Stavio im je u krivicu sve: korupciju, kontrolu “medija koji su postali partijski servis DPS”, saradnju sa kontroverznim biznismenima, otezanje sudskih procesa za teška krivična djela, nedostatak fer i slobodnih izbora, igre oko privatizacije KAP, kroz koje je nestalo 800 miliona eura državnog novca, tvrdeći da je DPS partija koju “karakteriše korupcija i previše neznanja”.
Kada su Krivokapića upitali- zašto je sa takvim “monstrumima” u koaliciji predugih 16 godina, on je obrazložio svoje nečasno učešće- trpljenjem u ime višeg cilja, koji se sveo samo na jednu želju- NATO integracije. Naravno, postavlja se pitanje, ako dotični samuraj voli NATO, zašto se nije potrudio da Kamonako bude ekonomski jak, pa da sa srećnim građanima bude, ili ne bude, u toj alijansi? Jer, ne vjerujem da je ekonomska propast Crne Gore bio jedan od ključnih uslova i zadataka Zapada nametnutih zvaničnoj Podgorici za ulazak Kamonaka u NATO. Ili, jeste!?
Sjeverna selidba, iz lošeg- u sigurno bolje
Nedavno je javnost potresla vijest se Kamonačani sa sjevera Crne Gore masovno iseljavaju na Zapad. Naravno, to je za neinformisane novost, jer su ranije statistike pokazivale tu tendenciju. Nezvanične informacije kažu da je Rožaje, poslije ukidanja viza u decembru 2009, napustilo oko 2.000 mještana koji su, uglavnom, otišli u Njemačku i Luksemburg. Nedavne aprilske informacije, koje su izazavale senzaciju, predostavljene su javnosti iz „Euromosta“. Prema podacima kojima oni raspolažu- od polovine marta do polovine aprila ove godine sa sjevera Kamonaka se iselilo 1. 500 građana.
Osim toga, oni tvrde:„Tokom prva dva i po mjeseca ove godine otišlo je još oko 2. 000 građana Pljevalja, Bijelog Polja, Berana, Plava, Gusinja i Rožaja, što ukupno čini oko 3. 500 odseljenih ljudi za četiri mjeseca 2015.g. Elem, ta informacija je izazvala određeni šok u javnosti Crne Gore. Takva reakcija nije bila potrebna, jer, odseljeni nisu postradali, već su se spasili. Da, biće im donekle teško tokom par godina adaptacije na Zapadu, ali nikako im ne može biti lošije nego da su ostali u Kamonaku.
Recimo, moj kolega iz Nikšića, ljekar, koji je na Medicinskom fakultetu u Sarajevu imao prosječnu ocjenu 9.88, je svojevremeno otišao u Australiju. Tokom adaptacije, koja je uključivala nostrifikaciju diplome, usavršavanja jezika, farbao je ograde po Melburnu i nije mu bilo lako. Kada je počeo da radi kao ljekar, dobio je odmah ukor od direktora jer se nije ponašao u skladu ranga ljekara, i bolnice u kojoj radi. Objasnili su mu da ne može da sa visokim primanjima vozi auto niže kategorije, kao i da živi u jeftinom rejonu grada, jer kvari imidž ustanove. Prešao je u elitni rejon stanovanja, kupio automobil koji odgovara statusu, i već godinama živi na visokoj nozi.
Tako će i odlaznici na Zapad vremenom stati na svoje noge, i postati zadovoljni građani bilo koje države u koju su otišli. Statistika tu daje lijepe perspektive, jer je prosjek satnice u EU oko 24 eura. Recimo, zaposleni u Francuskoj za sat zarade prosječno 34 evra, a u Njemačkoj 30 evra. U Danskoj je bruto satnica radnika nevjerovatnih 42 eura. Ukratko, za par dana se može zaraditi prosječna plata nesrećnog sužnja Kamonaka. Pri tome je nemoguće da premijer neke države na Zapadu prigovori javnosti da je „primjetio u gradu neke građane koji voze svoj automobil nenamjenski“, kao i da utvrdi da je gorivo luksuz, kao što se to nedavno desilo premijeru posrnulog Kamonaka.
Odlazak iz Kamonaka nema alternativu
Da zaključim, jasno je da će u Kamonaku bijeda stanovništva potrajati nekoliko desetina godina. Zato trendovi selidbe predstavljaju jedini realni ekonomski recept. Vlast i opozicija moraju reći istinu, da je ekonomska situacija u Kamonaku toliko urušena da ne podliježe poboljšanju u nekoliko narednih decenija. Ekonomiju Crne Gore nikakva nova vlast, ili smjena vlasti, ne može podići, niti nezaposlene zaposliti. Jedini spas za 35 hiljada nezaposlenih je napuštanje države, i odlazak tamo gdje se može normalno živjeti. Poslije toga i odlazak ostalih, kojima plata ne može pokriti minimalne mjesečne potrebe.
U tom smislu, jedini Ekonomski program koji se može ponuditi građanima Crne Gore podrazumijeva niz mjera u ozbiljnoj pripremi građana za masovni odlazak iz zemlje, i normalnu adaptaciju u emigraciji. Naravno, to podrazumijeva učenje jezika, kao i elementarnih zanimanja koji će im omogućiti da se prvobitno zaposle preko granice. Ako, pak, nesposobna politička elita Kamonaka ne umije da uradi tako nešto, tada treba otvoreno reći građanima da sami uče zanate i jezike, te da masovno odlaze iz države. Ujedno, uskoro će biti nezaposleni i oni koji tek završavaju srednje škole i fakultete. Red je i njih pripremiti za odlazak.
Obrazovanje treba uskladiti sa potrebama inostranih država, jer Crnoj Gori nisu potrebni nikakvi kadrovi. Nezaposlenih koji su jako obrazovani ima previše. sa srednjim obrazovanjem još više, i mnogi se nikada neće zaposliti. Nikome u Kamonaku oni, očigledno, ne trebaju! Era države koja je željela biti “Ka’ Monako” je završena. Formula za spas je samo jedna- odlazak! A građanin koji ode- uvijek se može vratiti nazad u iluziju Kamonaka, u svakoj verziji- „sa štitom, ili na štitu“!
Gospodine Grubac, ova ti je ko njegoseva. U Komonaku su na vlasi komontegrini, a sve rade kako im amerikosi kazu.
A u Srbiji med i mleko. Plate najvece na Balkanu. Mladi ne odlaze. Ekonomija toliko dobra da je dug same Srbije prevazisao dug nekadasnje SFRJ! Nakon ovog blistavog teksta punog ljubavi prem zemlji u kojoj je rodjen, Grubac nam otkriva razlog – Srbija se oslobodila tereta koji je kocio Srbiju. „Kamonako“ je bio uzrok problema. Kao sto je bila Slovenija, koja je koristila jeftine sirovine i trziste Srbije da se bogati. Ili Hrvatska. A de su sada? Zaglavile se u blatu EU. Bistrina ovog uma uocava probleme u zemlji predaka, a ne vidi balvan u zenici matice. Slepilo moze biti Bozji Dar i razlog blazenstva.
Nijesmo se mi „ocjepili od Srbije“ , nego smo vratili punu nezavisnost , inače smo od ’45 bili ravnopravna Republika (država) u SFRJ .
Inače tekst je neistinit i pun mržnje prema svojoj državi , ŽIVIO 21 maj !!!!!
Svidja mi se ime Kamonako. Pun pogodak!
Genijalno duhovit sa jedne, ali sa druge strane surovo realan tekst gospodina Grubača… svaka cast, jedan od najboljih tekstova ikad objavljenih na ovom portalu…
Em si „crna“,em si „gora“…pametnom dosta
Diktator je posta tek 2006.. a do tada je bio mek ka pamuk, nije centa nikad ukra, Crna je cvjetala sve do tog perioda njegove vladavine, a onda nasta propas
E da mi je znat koji je ovo Mrzo-crnogorac napisao.Ne volim ni ja vlast,bas zbog svega gore,ali se vidi u tekstu takva jedna odbojnost prema svemu Crnogorskom.Zajednica sa Srbijom jednostavno nije funkcionisala,iako ja volim i postujem Srbiju.
Ko god da je napisao rekao je samo dio ružne i nesrećne stvarnosti u koju je gurnuta većina građana ove države,a posebno sjevera.
Sve će gore i gore da bude,ološ će i dalje prosperirati,diplomama ćemo moći obrisati zadnjicu.
Ko i malo mozga ima bježaće iz ove zemlje kako zna i umije.Ne no da mu život prođe gledajuć Milja i njegove požmirepe.
Filip@Ko zdrave pameti može da voli ovakvu MNE??? Tekst je ubo pravo u centar a zajednica nije fukcionisala zato što je vlast CG od 1995 radila za zapad a ne za svoj narod pa su iznosali i originalne američke uniforme pred očima naroda pod oružjem.
Slazem se sa Filipom da je ovo je mrznjom zatrovan tekst koji nema veze sa cinjenicama. Naravno, da CG nije „kamonako“ ali je krenula tim putem. Sudeci po autoru Srbija bi – bez CG – trebala savrseno da funkcionise? I da se nasi gradjani ne sele u Njemacku vec u bogatu i prosperitetnu ‘majcicu Serbiju“ (i Rusiju)? Ima li kraja vasoj bolesnoj mrznji prema domovini? A sto bi sa onim hiljadama radnika iz Srbije, RS itd. sto se svakog ljete dosele u ‘kamomnako“ da zarade da bi prezivjeli u „srpskim (k)rajevima“. Imate li vi stida gospodo mrzitelji?