IN4S

IN4S portal

,,Crnogorac“ 1871: Slava i vječiti pomen u srpstvu junačkijem dušama koji izginuše za vjeru i otadžbinu svoju

1 min read
Neka je mir pepelu njihovom, a slava i vječiti pomen u srpstvu junačkijem dušama njihovijem, napisao je cetinjski list ,,Crnogorac'' 1871. godine, prenoseći vijest da je na Cetinju održan parastos srpskim borcima za slobodu koji su herojski pali na Grahovcu na Spasovdan 1858. godine.

Paja Jovanović – Povratak čete Crnogoraca iz boja

Neka je mir pepelu njihovom, a slava i vječiti pomen u srpstvu junačkijem dušama njihovijem, napisao je cetinjski list ,,Crnogorac“ 1871. godine, prenoseći vijest da je na Cetinju održan parastos srpskim borcima za slobodu koji su herojski pali na Grahovcu na Spasovdan 1858. godine.

List je izvijestio da je Spasovdan, dan slavne pobjede nad Turcima, tradicionalno proslavljen u prijestonici srpske knjaževine Crne Gore, kao i da je nakon službe održan pomen palim herojima koji su, kako piše u tekstu, dali svoje živote za svoju zemlju i pravoslavlje.

Bitka na Grahovcu, Foto: wikipedia

Prekjuče je proslavljen ovđe Spasovdan – dan slavne pobjede crnogorske na Grahovcu g. 1858. Poslije službe Božje bio je parastos junacima vječnoga spomena, koji izginuše na junačkom bojištu za vjeru i otadžbinu svoju, objavio je cetinjski list.

U tekstu se dodaje da je pomen palim srpskim herojima održao mitropolit Ilarion Roganović, a da je prisustvovao i knjaz Nikola sa svojom pratnjom, kao i brojni Cetinjani.

List ,,Crnogorac“ 1871, broj 16, parastos palim junacima Grahovačke bitke

Na parastosu je činodejstvovao preosvećeni g. mitropolit, a prisustvovala je Njegova Svjetlost knez Nikola sa svojom svitom, gg. vojvode uz učešće cijeloga stanovništva. Neka je mir pepelu njihovom, a slava i vječiti pomen u srpstvu junačkijem dušama njihovijem, zaključio je ,,Crnogorac“ u 16. broju koji je štampan u maju 1871. godine na Cetinju.

Pročitajte još:

List „Crnogorac“ 1871: Svako čisto srce srpsko i slovensko zaigra na pomen Grahovca i Spasovdana – dana spasenja Srba

Podjelite tekst putem:

6 thoughts on “,,Crnogorac“ 1871: Slava i vječiti pomen u srpstvu junačkijem dušama koji izginuše za vjeru i otadžbinu svoju

    1. Montenegrini su unucici tih junaka ,koji danas ne znaju ko im je bio djed ,ali zato znaju koliko kosta gram kokaina na ulicnom trzistu.
      Jasno bili!!!

      5
      4
  1. Kakvo bi ponozenje bilo za svakoga Crnpgorca da neku bitku koju su srbi izvojevali proglasi svojom no nazalos takve bitke nemaju jer su s turadima zivjeli ljepota.Tobos postoji bitka na misaru ali posto je pijesma ispinevana 10 god ranije nema ni od toga nista

    4
    8

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *