IN4S

IN4S portal

Crnogorci – vrsta bez predaka

1 min read

Ilija Petrović

Piše: Ilija Petrović

U potrazi za jednom svojom pričicom o naseljavanju srbskih dobrovoljaca iz srbskih oslobodilačkih ratova 1912-1918 – u “no­ve krajeve”, u računaru nabasah na tekstić zaturen ko zna zbog čega i kako.

Evo ga sad:

Na Sajmu knjiga u Novom Sadu, 18. marta 2023. godine, gromoglasno i “munjevidno” predstavljeno je “crnogorsko ćiriličko štamparstvo XV i XVI vijeka” – ono starije pominjanjem Crnojevića štamparije, a ono nešto mlađe, uz ime Božidara Vukovića Podgoričanina (oko 1465-1539).

Samo su nagluvi, slabovidi i “negovorni” bili delimično zaštićeni od nebuloza tamo saopštavanih, nebuloza koje se u srbskom plemenu Kučima, od pre podrug veka uvučenim u zlosrećne crnogorske granice, propraćaju već poslovičnom porukom izvesnom Peku Savovu, podalekom pretku nekih današnjih nacionalnih Crnogoraca, da “manja” – da smanji “doživljaj” i ne laže toliko da “brda valja”.

Slučajno se zatekoh tamo kad jedan osrednje star Kuč pošto je osmotrio krupnopisanu poruku kojom je sajamski izlagač predstavio svoje “znanje” o nekom poodavnom štamparstvu, krupnim glasom kao da doziva nekoga na nekom podalekom brdu, zapita sebe: “Kakva vi je ovo lažavina ovođe na ovu ploču”?!

Slučajno se potrefilo da se taj sa zamišljenog brda, podosta mlađi, zatekao na korak-dva od “ispitivača”, tako da je odmah mogao odgovoriti da je sve onako kako piše na “oglasnoj tabli”, da su Crnogorci pismeni “još otkad, mlogo prije Srba i nemoj da vičeš, smetaš onijema tamo što snimaju nešto za televiziju”.

Posle ni desetak sekundi otkrilo sa da je iz Kuča i taj branilac crnogorske pismenosti, pa mu je postavljeno pitanje kako to da on, Kuč, potomak onih koji su preživeli genocidnu Crnogorsku poharu Kuča, na Petrovdan 1856. godine, zastupa crnogorske besposlice. Odgovor mu beše vrlo odbramben: “Marko Miljanov bio je onda kod knjaza, a Marko Miljanov je najpametniji Kuč”.

Biće da je i njemu samome ostalo nepoznato šta je hteo da kaže tolikim pametovanjem, te se barem nekolicini slučajnih svedoka kučkog nadgornjavanja oko crnogorske “pismenosti”, ali i povelikom broju onih koji će se naći pred pitanjem ko to krade srbsku povest i srbsku duhovnost, mora ponuditi “rečnik” nepoznatih i manje poznatih istina.

Na primer:

Štamparija Crnojevića. Prva srbska štamparija osnovana 1493. u Obodu, utvrđenju izgrađenom 1475. na brežuljku iznad Rijeke Crnojevića, u Crnoj Gori, za sedište srbske dinastije Crnojevića koja je do 1496. godine upravljala srbskom oblašću Zetom. Štamparija koju je, preko tazbinskih veza, dobavio iz Venecije, radila je pod upravom jeromonaha Makarija a pod pokroviteljstvom Đurđa Crnojevića (druga polovina 15. veka -1514) .

Oktoih. Prva knjiga štampana u Štampariji Crnojevića bila je Oktoih prvoglasnik, za štampu pripremana tokom 1493, a idštampana prvih dana 1494. godine. Potom su štampani i Oktoih petoglasnik, Psaltir, Trebnik/Molitvenik i Četvorojevanđelje.

Božidar Vuković Podgoričanin. Srbin, po zavičaju samopredstavljen kao Podgoričanin, ali i, u tadašnjem regionalnom smislu, Zećanin, kako je to naznačio na ikoni Tajne večere darujući je grčkoj pravoslavnoj crkvi Svetoga Đorđa u Veneciji. Da je baš tako, svedoče Mitar Pešikan (1927-1996) tekstom Uz monografiju “Pet vekova srpskog štamparstva” (1993) i Risto V. Radunović (1086), prilogom O imenima vojvode Božidara Vukovića Podgoričanina”, objavljenom u zborniku Štamparska i književna djelatnost Božidara Vukovića Podgoričanina, Crnogorske akademije nauka.

Srbsko štamparstvo. Počev od 1519. godine, Božidar Vuković je u svojoj venecijanskoj štampariji u Veneciji objavljivao srbske ćirilične knjige bogoslužbenog (i bogougodnog) sadržaja, među njima i Psaltir, Služabnik, Molitvenik, Oktoih petoglasnik, Trebnik… koje su stizale do srbskih crkava po porobljenim srbskim krajevima, ali i do evropskog Istoka.

Oktoih petoglasnik. Knjiga je štampana po primerku koji su Božidaru Vukoviću predali “sveštenici Teodosije i Genadije paraeklisari monastira svetago Savi srbskago iže jes v Mileševo otčestvom že ot mjesta Prijepolja”.

Srbske knjige. U predgovorima i pogovorima odštampanih knjiga, Božidar Vuković isticao je da mnogim srbskim crkvama i manastirima nedostaju srbske bogoslužbene knjige, delom i zbog toga što su “inoverni” uništili mnoge od njih.

Rodoljublje. U pogovoru svoga Molitvenika iz 1536. godine, Božidar Vuković piše da Germani (“Frugi”), Grci i ostali narodi (“i inije jeziki”) štampaju “božestvenija pisanija”, te je i sam zaželeo da “i naši srbskaja i blgarskaja takožde, na tipareh sostaviti”, odnosno odštampati.

Godišnjica gutenberška. Godine 1890, u Majncu, u Nemačkoj, proslavljan je neki jubilej Gutenbergove štamparije (Johan Gutenberg, oko 1400-1468), prve u ljudskoj povesti. Na toj svečanosti, o prvoj srbskoj štampariji besedio je dr Lazar Tomanović (1845-1932), rođen u Boki, maturirao u novosadskoj gimnaziji, u Crnoj Gori srbski političar, sudija, književnik i publicista. Njegovi slušaoci mogli su samo konstatovali “da Srbi, koji su još tada imali tako visoke kulturne domete, ne moraju da se plaše za svoju budućnost”, a obodski Oktoih prikazan je u nemačkim listovima kao biser prateće izložbe.

Godišnjica crnojevićka. Četiri godine kasnije, na inicijativu Milana Milićevića (1831-1908), predsednika Srbske kraljevske akademije i trudom Lazara Tomanovića i Pavla Apolonoviča Rovinskog (1831-1916 – u Crnoj Gori: Pavla Rusa, u Rusiji” Pavla Černagorca), istoričara, etnologa, filologa… – na Cetinju je, kao svesrbska svečanost, obeležena četiristota godišnjica Štamparije Crnojevića.

Tako 1894, a 2020. godine, jedan mlađani Cetinjanin, tek mu je četrdeset, istoričar (možda i doktor od te nauke), kustos u Muzeju novca crnogorske Centralne banke, sve će to predstaviti vešto izbegavajući pominjanje bilo čega srbskog, tako da je “jubilej koji je tom prilikom održan, bio vrlo bitan za kulturni razvoj Crne Gore. Na proslavi su bili gosti ne samo iz Crne Gore i sa Balkana već i iz drugih veoma razvijenih i politički uticajnih zemalja Evrope. Obilježavanjem ovog događaja pokušalo se pokazati da Crna Gora, pored svoje ratničke, ima i kulturnu prošlost, koja po svom značaju izlazi iz lokalnih okvira i svoje mjesto zaslužuje u svjetskoj kulturnoj istoriji i baštini, time što je njena štamparija bila jedna od prvih u Evropi i svijetu krajem 15. vijeka. Obilježavanjem jubileja, crnogorska država, samo nekoliko godina nakon međunarodnog priznanja, htjela je pokazati da i pored svoje nerazvijenosti, uslovljene stalnom borbom za slobodu, ima kulturne korijene dostojne civilizovane Evrope”.

Biće da je taj Cetinjanin, po nečem ‘vamo blizika onome Kuču koji na knjižnom sajmištu novosadskom ustvrdi da su Crnogorci pismeni “još otkad, mlogo prije Srba” jer su, eto, imali štampariju koju osnova Đurađ Crnojević, Srbin, vladar srbske oblasti Zete, ne znajući da će ga Milovan Đilas (1911-1995), vrli brozović, 1945. godine retroaktivno “unaprediti” u nacionalnog Crnogorca.

Očekuje se da će se isti taj, ako baš ne on a ono neki njegov isto(ne)mišljenik, sukobiti s onim hrvatskim “teoretičarem” sa portala Harhavati (ili Harahvati, ili Harvahati) oko “otkrića” saopštenog 3. novembra 2006. godine da li su područja “odande” – “ne samo Bosna, nego i Panonska nizi­na, Ukra­jinske i Ruske nizije sve do Urala, prostranstva istočno od Kaspij­skog mora sve do Indijskog oceana”, nastanjena Hrvatima ili Crnogorcima.

Sve to za inat svima i svakome, ponajpre dinastima iz lo­ze nje­guških Petrovića koji su jasno razlikovali pojmove Srbstvo i Cr­no­gorstvo.

Vladika Petar Prvi, Sveti Petar Cetinjski, uo­či bi­t­ke na Marti­ni­ći­ma (1796) poziva Crnogorce i Brđane da pokažu “da u nama neugašeno srb­sko srce kuca, srbska krvca vri­je”, a koji me­sec kasnije, u oče­ki­vanju bitke na Krusima, traži od vojske da se ustremi na nepri­jatelja “našega predragog imena srb­skog i naše dražajše voljno­sti”.

Za Petra Drugog, vladiku Rada, Crnogorci su “dične gore srpsko pleme”, “narod srp­ske Crne Gore”, “gnjijezdo Srba malo u predjelu crno­gor­skom”, “svobode srpske srce”, “Srbi Crnogorci”, a Crna je Gora “sve­ti hram srpske slave” i “začatije hrabra Srpstva”. Kada 1845. godi­ne traži od srpske vlade dozvolu za naseljenje Crno­go­ra­ca “gđe god među s nama jedinoplemenim Srbljima”, on ima na umu da je Crna Gora “urna u koju je silno ime Dušanovo pri­bje­glo” i tako po­stalo “ogledalo srpsko”.

U svom Zakoniku iz 1855. godine knjaz Danilo veli da “u ovoj zemlji nema nikakve druge narodnosti do je­dine srbske i nikakve druge vjere do jedine pravoslavne istočne”, te da “svaki inople­menik i inovjerac može slobodno živiti i onu slobodu i onu na­šu domaću pravicu uživati kako i svaki Cr­nogorac i Brđanin što uživa”.

A kralj Nikola koji Lovćen naziva “Olimpom srpskim”, o Božiću 1912, pod Skadrom, svojim vojnicima-vitezovima česti­ta “srpske badnjake… opijen vjerom da ste kadri biti još veli­čanstveniji u mogućim iskušenjima takne li se ko našijeh prava i ospori li nam sjesti na ognjište vašijeh đedova i mojijeh pred­šastvenika Nemanjića, Grebljanovića, Brankovića, Balšića i Crnojevića”.

Podjelite tekst putem:

15 thoughts on “Crnogorci – vrsta bez predaka

  1. Ako su Srbi u Zeti, Srbi u Hercegovini, Srbi u Krajini, Srbi u Srbiji. Onda je to narod. Drzavnost je Crnogorac. Hercegovac. Ili teritorijalna pripadnost. I samim tim i Poljak koji 300 god zivi u Hercegovini je Hercegovac. Ali nije Srbin. Zbrka nastaje kad Srbijanac uzima naziv Srbin i pokusava da Srbinom nazove pasos, auto, klub, granicu…tada Srbin vise nema isto znacenje. Jbg Srbi iz Srbije sami ste krivi. Ja necu reci da sam Srbin jer me pitaju kad smo doselili iz Srbije. A Bulatovici apsolutno nemaju veze sa teritorijom Srbije. Ime mi je Crnogorac. Prezime Rovca. Duze postoji drzava Crna Gora 500 god nego Srbija prije Osmanlija i poslije Osmanlija zbirno 200plus 100. I Vojvodina… od kad je to podrucje Srba? Kakvim se Vincanskim porijeklom kitite ako su Srbi Zeta plus Raska? A to je od Istre do Draca Ilirsko bilo, Rimljani pobrojali i zapisali. Kraljica Teuta se okrece u grobu. Uzalud je ostavila Risan na Balkanu. Crnogorci itekako imaju i porijeklo i stav. Srbi iz Srbije ga nikad nece imati jer im nije urodjeno da budu Srbi. U Srbiji su posrbice, zato pravi Srbi mijenjaju sebi naziv jer ste ga ukrali. Deep shit

    13
    6
    1. Kako nestaše starobalkanski narodi?Gdje su?Odhovor:Tu su,pored nas.O tome svjedoči DNK koji se žestoko suprostavlja ovim lažnim nazovi teorijama.

  2. Budite.makar jednom ljudi pa napiśite istinu kako se potpisivao Bożidar Vuković: iz sela Djulići, zemlje dioklicijske, maćedonske strane. Svi relevantni naućnici to „maćedonske strane“ tumače da je tada Ohridska arhiepiskopija imala jurisdikciju nad Zetom. Slićno se potpisivao i Makarije. Uzmite bilo koju od pomenutih djela pa sami proćitajte, da vas ne lażunjaju ovi nadristručnjaci. Nidje pomena Srbina u njihovim pomenutim odštampanim knjigama.

    14
    3
    1. I car Dušan, car Lazar, gospodin UK Branković su od stranih autora naznačavani kao re Macedonikus, arhont Dardana, lirski kneževi, carstvo tribala. Sve se to odnosi na Srbe od Belog Mora i Jadrana do Dunaja…

  3. Jes’, jes’, Crnogorci su tu štamparsku mašinu, posle mnogo godina korišćenja, prosledili Gutenbergu, koji je to proglasio svojim otkrićem!?
    Ne verujete mi? I ja sam tamo bio i vina pio, i evo još mi je mokar jezik!

    5
    12
  4. Osnovno pitanje je ko su Crnogorci, kad i odakle su došli na Balkan. To pitanje se vešto zaobilazi jer nema odgovora. Zbog toga prisvajaju istoriju Srba kao svoju. Uopšteno, u Crnoj Gori, ili Zeti, žive dva naroda Srbi i Albanci, za koje se zna odakle su došli. Vremenom i mešanjem u današnjoj CG źive Srbi, Albanci, Crnogorci srpskog porekla i Crnogorci albanskog porekla. Koji je odnos Crnogoraca vidi se po broju onih koji se osećaju pripadnicima SPC i CPC. Sve ostalo je politika.

    11
    22
    1. …ko je novak djokovic …hrvat po ma materi a. crnogorac po ocu….. Ko je drazen petrovic…hrvat po najci a crnogorac po ocu….
      To nijesu srbi …bioloski to nijesu…dzaba gedzovanite….

      18
      28
      1. Majka mu je prešla u pravoslavlje krštenjem u SPC.
        Novak, otac mu, đed i svi od pamtiveka su Srbi i tako se izjašnjavaju.

        16
        13
    2. Stevane nema šta da se pitaš ? Kakvi Albanci niz plemena po vrletima prostora današnje Albanije koju stvoriše Germani i Englezi . Tako se i pominju po plemenima sve do 19 veka.

      1
      1
      1. Svi narodi su živeli u plemenima, kakvo ti je to objašnjenje. Pitanje je odakle su došli. Naselili su ih Rimljani, kao čuvare granice, kao Aistrougari Srbe. Vrlo je važno odgovoriti, ko su Crnogorci, odakle su došli, kada, ili su izmišljen ili novoformirani narod. Nikakav problem, ali odakle takva mržnja samo prema Srbima. Zašto se svojata samo Srpska imovina i istorija, mora da postoji odgovor.

        6
        3
    3. Stevane, Rode,
      Biće da je vladika Rade poznat po “Gorskom vijencu” na tebe mislio kad napisa “Efendija, ti ne ugoneta” oko šta je započeta priča. Nisi bio na času kad se u osnovnoj ili nekoj kasnijoj školi pričalo da su Srbi na Balkanu od iskona, da su Srbi početni narod-majka a da su se Srbi iz Crne Gore prvi put, prema pisanju hrvatske Enciklopedije Jugoslavije, u autorskom tekstu Branka Pavićevića (1922-2012), istoričara, crnogorskog akademika, u jednoj povelji srbskoga kralja Milutina iz 1276. godine pomenute kao zemljopisni pojam, mogu pohvaliti da su Crnogorci po zavičajnosti – kao što se, na primer, Srbi iz Hercegovine, Dalmacije, Srema, Like, Kuča… po zavičajnosti zovu Hercegovci, Dalmatinci, Sremci, Ličani, Kuči…
      Ako već pominješ Arbanase kao neke pretke crnogorske, trebalo bi znati da se bez dvoumljenja može reći da su Arbanasi, danas, srbsko pleme kome je go­vorni jezik arbanaški. Jer, kada su 1043. godine sa Sicilije došli na Srbsku Zemlju, prema onovremenoj proceni “nije ih bilo manje od pet hiljada ni više od dvadeset hiljada”. Početna sastavnica njihovog (arbanaškog) “na­cionalnog” bića, od onda do danas, kroz četrdesetak i nešto pokolenja, toliko se istanjila da je postala ne samo sasvim pro­zir­na već i neuočljiva.
      Zbog svega toga, samo nesiguran i “neobavešten” Srbin, kao i otvoreni srbomrzac, naći će se u (ne)prilici da “osnovno pitanje… ko su Crnogorci… vešto zaobilazi jer nema odgovora”.
      Tvoju “misao”, Stevane, da “u današnjoj CG žive… Crnogorci srpskog porekla i Crnogorci albanskog pore­kla”, izrodila je završna reč tvoga komentara – “politika” sadržana u komuno-ustaškoj naredbi od 1. maja 1945. godine, od juče, takoreći, kojom su Crnogorci “proizvedeni” u nacionalnost.
      Otud i tvoja skraćenica “CPC” primenjuje se, verovatno, na rasrbljene popove koji su i ne znajući đe se tele veže, počeli da krste jariće.

      4
      3
    4. Ne laprdaj glupisti, CPC je bila autokefalna a srpska nije ni postojala. Kada je CG bila aneksirana od strane Srbiji ukinuli su CPC. Toliko

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *