IN4S

IN4S portal

,,Crnogorka“ 1884: Bože, daj da složno bude junaštvo sinova Crne Gore na diku i ponos cijelog Srpstva

1 min read
Bože daj da ova prva predstava dramatskog djela crnogorskog bude početak novog jednoga doba za Crnu Goru, doba u kom će se junaštvo njenijeh sinova spojiti u složnu i divnu harmoniju sa umljem, na korist Crne Gore, na diku i ponos cijeloga srpstva, pisao je cetinjski list ,,Crnogorka'' nakon izvođenja predstave ,,Balkanska carica'' na Cetinju.

Rusko poslanstvo i Zetski dom na Cetinju

Bože daj da ova prva predstava dramatskog djela crnogorskog bude početak novog jednoga doba za Crnu Goru, doba u kom će se junaštvo njenijeh sinova spojiti u složnu i divnu harmoniju sa umljem, na korist Crne Gore, na diku i ponos cijeloga srpstva, pisao je cetinjski list ,,Crnogorka“ nakon izvođenja predstave ,,Balkanska carica“ na Cetinju.

Radnja drame koju je napisao knjaz Nikola 1884. godine smještena je u staroj Zeti Crnojevića, koja je funkcionisala po ustrojstvu srpske države oslonjene na učenja Svetog Save, a do izlaska 2. broja lista ,,Crnogorka“ po istoj drami je odigrana predstava tri puta.

Cetinjski list istakao je kako su knjaz Nikola i knjeginja Milena, zajedno sa njihovim naslednikom knjazom Danilom, prisustvovali svim dotadašnjim projekcijama, a da su među prisutnima bili i diplomatski predstavnici i razni činovnici i građani.

List ,,Crnogorka“, broj 2, 1884. g.

,,Crnogorka“ u tekstu o romantičnoj i srpsko-patriotskoj drami knjaza Nikole iskazuje nadu da će ovo djelo biti početak jednog doba u Crnoj Gori, u kom će njeni sinovi živjeti u složnoj harmoniji na korist same knjaževine, a na diku i ponos cijelog srpstva.

Izvođenje ,,Balkanske carice“ na Cetinju održavano je i godinama nakon teksta objavljenog u cetinjskom listu.

1910. godine u čast jednog od najznačajnijih vojnih i političkih figura carske Rusije, velikog kneza Nikolaja Nikolajeviča, 1910. godine na Cetinju izvedena je ista predstava, a sama štampana najava za ovaj događaj bila je ukrašena srpskom trobojkom – tradicionalnim bojama stare Crne Gore.

Najava za predstavu ,,Balkanska carica“, Crnogorsko narodno pozorište (Zetski dom), Cetinje, 1910. g.

* ,,Crnogorka“ je prvi književni list u Crnoj Gori. Izlazio je nedjeljno. Prvi broj je izašao 10. jula 1871. godine. Izašlo je 23 broja.

Pročitajte još:

Poruka iz Kotora 1872: Ko odbaci svoj srpski jezik – pod bratskim ukorom postaće izdajnik i neprijatelj naroda svog

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S
Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “,,Crnogorka“ 1884: Bože, daj da složno bude junaštvo sinova Crne Gore na diku i ponos cijelog Srpstva

  1. Što li će na ovo reći „Crnogorka“ Draginja.Odrodila se od svojih đedova pa nezna šta zbori.ka da je Bože me oprosti Dalila.Drage javi se bar kratkijem komentarom na ovo.

    1
    10

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *