IN4S

IN4S portal

Čuveni predratni beogradski vokal: Milan Bata Timotić, glas iz ,,Maratonci trče počasni krug“

1 min read
Da li ste znali ko je pjevač sa bioskopskog prikazivanja ton filma ,,Maratonci trče počasni krug''? U pitanju je čuveni beogradski predratni pevač Milan Bata Timotić, jedan od najpopularnijih pjevača Kraljevine Jugoslavije.

Milan Bata Timotić

Da li ste znali ko je pjevač sa bioskopskog prikazivanja ton filma ,,Maratonci trče počasni krug“? U pitanju je čuveni beogradski predratni pevač Milan Bata Timotić, jedan od najpopularnijih pjevača Kraljevine Jugoslavije.

Prikazivanjem pjesme Milana Bate Timotića, dramski pisac Dušan Kovačević i reditelj Slobodan Šijan su kroz svoje kultno filmsko ostvarenje ”Maratonci trče počasni krug” iz 1982. godine željeli da u vrijeme kulminacije titoizma odškrinu vrata nekog drugog svijeta koji je postojao prije komunista, a o kome nove generacije nisu gotovo ništa znale, niti se u javnosti o tom vremenu bilo šta afirmativno govorilo.

Tako su ova dva velika filmska stvaraoca, kroz svoju uspješnu parodiju jednog sistema s kraja 1970ih godina, u kome se čeka da neprikosnoveni vođa pogrebnog preduzeća ”Dugo konačište” Pantelija već jednom umre, uspjeli da prikažu i obrise najveće sahrane u istoriji srpskog naroda kralja Aleksandra u crkvi Sv. Đorđa na Oplencu, kao i snimke jednog crno-bijelog ton filma snimljenog pred sam početak Drugog svjetskog rata u Beogradu ”Priča jednog dana”.  U njemu se pojavljuje jedan veliki srpski pjevač o kome ni danas gotovo ništa ne znamo. Uz ovu dokumentaristiku se u Kovačevićevom i Šijanovom remek-djelu pojavljuju i neki varoški Srbi preduzetnici sa cilindrima, gramofonima i automobilima koji vode računa o nekim stvarima na koje se u vreme nastanka ”Maratonaca” nije obraćala nikakva pažnja.

Veliki srpski pjevač Milan Bata Timotić rođen je u Mačvi, u mjestu Banovo Polje kod Šapca 1908. godine. Bio je operski pjevač, pjevač popularne šlager muzike i pjevač narodne muzike. Međutim, kao i većina znamenitih ličnosti tog vremena, bio je vrlo obrazovan čovjek. Nakon završena četiri razreda gimnazije u Šapcu, seli se u Beograd u kome maturira i gdje završava prava na Beogradskom univerzitetu. Radio je kao opštinski i sudski pripravnik, a kasnije i kao advokat.

U Beogradu je uporedo sa redovnim školovanjem završavao i muzičko školovanje, a nakon toga je započeo i uspješnu muzičku karijeru. Bio je stalni član Beogradske kraljevske opere, a kao izuzetnog interpretatora izvorne narodne pjesme, muzička uprava tadašnjeg Radija Beograd ga je često pozivala da gostuje u emisijama. Prve gramofonske ploče snimio je za izdavačku marku ”Odeon” iz Beograda 1927. godine kada postaje jedan od najpopularnijih pjevača Kraljevine Jugoslavije. Zbog sličnosti stila interpretacije, ali i karijere sa najvećim srpskim pjevačem izvornih narodnih pjesama svih vremena Mijatom Mijatovićem, dobio je nadimak „Novi Mijat“ na koji je bio izuzetno ponosan.

U vremenu do Drugog svjetskog rata živio je i radio u Beogradu, a kao član Beogradske kraljevske opere često je gostovao i u bečkoj operi. U slobodno vrijeme volio je da ode u rodni Šabac gdje se družio se starim prijateljima.

Danas ga većina nas pamti iz ovog crno-bijelog ton filma ”Priča jednog dana” snimljenog u produkciji Artistik filma iz 1940. godine u Beogradu. Ovaj divan kratki film, režirao je beogradski Jevrejin Maks Kalmić, koga su Njemci streljali odmah po okupaciji Beograda. U ovom devetominutnom filmu prikazan je život kraljevskog Beograda u jednom danu, Beograda jednog drugog sistema i jedne druge građanske klase.

Milan Timotić se oženio Milenom Vuković, međutim nisu imali djece pa se pred rat razveo. Drugi svjetski rat dočekuje kao mobilisani rezervni oficir u Bijeljini, a tokom Aprilskog rata je ratovao još i u okolini Valjeva i Užica. Po organizovanju nastavka borbe protiv okupatora, Timotić se kao četnik stavlja na raspolaganje načelniku glavnog štaba i ministru vojnom Kraljevine Jugoslavije generalu Dragoljubu Mihailoviću. Najveći dio rata provodi po zadatku u okupiranom Beogradu kao Dražin ilegalac pod komandom potpukovnika Žarka Todorovića Valtera, komandanta Beograda.

1959. godine u Americi Milan Bata Timotić upoznaje vrlo atraktivnu i 25 godina mlađu američku pijanistkinju Džoan Kornel. Vjenčavaju su se dvije godine kasnije u Čikagu, a zajedno sa Džoan priređivao je brojne koncerte širom Amerike uporedo snimajući i za produkciju gramofonskih ploča ”Balkan“ mahom srpske izvorne i četničke pesme, ali i operske arije.

Zbog zdravstvenih problema sa srcem Milan i Džoan su zimske mjesece provodili u Kaliforniji, a ljeta u Čikagu i Njujorku. Milan Bata Timotić umire u Čikagu 13. novembra 1988. od posledica srčane bolesti i sahranjen je na srpskom groblju pokraj Manastira Svetog Save u Libertivilu, Ilinois.

Izvor: Istorija Srba

Pročitajte još:

O izuzetnoj zemlji Srbinovoj: Đura Jakšić – Otadžbina (VIDEO)

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Čuveni predratni beogradski vokal: Milan Bata Timotić, glas iz ,,Maratonci trče počasni krug“

  1. Toliko puta sam ga slušao i gledao uživo a da nisam imao pojma koja je legenda.
    Bio sam klinac,ali čisto sumnjam da su i ovi stariji znali sve ovo o njemu.
    Oni su živeli za svoj narod i svoju Crkvu. Slava im svima njima koji su umrli daleko od svoje
    Otadžbine.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *