Da li je afera Možura poslednji „ekser u sanduku“ vladavine DPS-a?
1 min readPiše: Bitak
Ne ulazeći u tehničke finese pri formiranju raznih ofšor kompanija koje su učestvovale u realizaciji projekta vjetroelektrane ,,Možura’’, a koji su i predmet istrage Europol-a i policijskih organa države Malte a u kojima su učestvovale razne ofšor kompanije od Španije, Dubaija, Malte i Crne Gore, želimo ukazati javnosti na nesagledive posledice koje će ova mala vjetroelektrana (zajedno sa onom na Krnovu) imati po platni bilans Crne Gore i u krajnjem na džep običnih građana.
Predstavnici države su nas slavodobitno izvijestili da je projekat vjetroelektrane ,,Možura” sa 23 vjetroturbine snage 2 Mwh maksimalne snage 46 Mwh koštao 90 miliona evra. Ovo je proglašeno velikom investicijom u kojoj učestvuje država Malta preko svoje kompanije ,,Enemalta”. Istina je da je malteška kompanija vlasnik samo 10% kapitala u kompaniji ,,Možura vind park” za šta je platila 10,3 miliona evra. Ovdje dolazimo do prvog ključnog problema, koji je u krajnjem doveo i do smrti malteške novinarke, tj. do pokretanja afere ,,Možura”. Razlozi su sledeći:
-Na osnovu relevantnih podataka poznato je da cijenu koštanja vjetrofarme čini 70% vrijednosti vjetroturbina i 30% svih direktnih i indirektnih troškova.
Na gornjem linku svi možemo da se uvjerimo kolika je cijena koštanja jedne vjetroturbine od 2 Mwh u Kini. Poznato je da se na količinu dobija popust tj. za 23 vjetroturbine cijena koštanja je ispod milion dolara po jediničnoj brojci. Samim tim realna vrijednost kupljenih vjetroturbina je 23 miliona dolara, odnosno 20,7 miliona evra. Ako na cijenu turbine dodamo vrijednost direktnih i indirektnih troškova (koji čine 30% ukupnog projekta) dobijamo sumu od 29,5 miliona evra koja u stvari predstavlja realnu cijenu koštanja ovog projekta. Znači ključ afere na Malti je u tome što je državna kompanija platila više od 300 % svoje akcije u ovom projektu. Ali rekli smo ovo je problem državnih institucija Malte i Europol-a.
-Drugi ključni problem ove afere direktno se tiče građana Crne Gore jer će im po sadašnjim cijenama ova vjetroelektrana „izbiti“ preko 300 miliona evra iz džepova u narednih 20 godina, a i ovo zavisi od rasta cijene Kwh za zelenu energiju koja sigurno neće ostati 9,6 evro centi u tom periodu nego će se povećati nekoliko puta te će tako gubici za crnogorske građane iznositi preko 1,5 milijardi evra u narednom periodu. Da pojasnimo, vjetroelektrana ,,Možura“ ima maksimalni kapacitet od 46 Mwh i sa prosječnim stepenom iskorišćenosti od 40% njena realna proizvodnja je 441,6 Mwh na dnevnom nivou što na godišnjem nivou iznosi 161.184 Mwh odnosno 161,18 Gwh tj. za 20 godina trebala bi da proizvede 3223 Gwh. Ako ovu količinu struje pomnožimo sa cijenom od 9,6 evro centi po Kwh dobićemo nešto preko 309 miliona evra koje će građani Crne Gore morati da plate u narednih 20 godina.
Međutim pošto je svima poznato (odnosno nije poznato) ko su vlasnici proizvođača obnovljive energije u Crnoj Gori samo potpuno neinformisani mogu misliti da će sadašnja cijena od 9,6 evro centi po Kwh ostati nepromijenjena u narednih 20 godina. Po procjenama naših stručnjaka cijene će se uvećati u tom periodu minimum 5 puta, što nas dovodi do realne procjene od 1,5 milijardi evra troška za građane Crne Gore.
Ovakav scenario predviđen za eksploataciju vjetrofarme ,,Možura” za sobom povlači i dva bitna pitanja.
Prvo pitanje je ko je vlasnik 90% vjetrofarme ,,Možura” pošto znamo da je malteška državna kompanija vlasnik samo 10% akcija.
Drugo pitanje se odnosi na ulogu EPCG u ovom poslu, odnosno zašto EPCG nije sama investirala 29,5 miliona evra u ovako profitabilan projekat iako je poznato da ima 88 miliona evra na računima crnogorskih banaka.
Zbog svega što smo iznijeli pitamo da li je investicija od 29,5 miliona evra (iako je po vladinoj procjeni 90 miliona evra) vrijedna ovolikih gubitaka za narod Crne Gore.
Potsjetimo da koncesija nija data na 12 godina, već je data na 20 godina, nakon čega se investicija potpuno amortizuje, t.j turbinama je vijek trajanja 20 godina,nakon toga idu u staro gvožđe. Injžinjeri iz CEDIS-a su dali podatke da je cijena zelene energije od kad je prvi put utvrdjena do danas porasla preko 150 puta.
Zato bi ovaj ekonomski analfabeta, predsjednik svih građana Milo Đukanović, trebao da odgovori na 2 pitanja: Ko je vlasnik 90% Možure i ko je oprao više od 60 miliona evra preko Možure?
Pročitajte JOŠ:
Iz glave-Pogrešna ti je računica.Gradjani CG struju plaćaju preko 11 eurocenti po kwh, jer račun sadrzi cijenu obične struje plus cijenu zelene energije.Prema tome AKO se za 20g. ne promijeni cijena struje platićemo samo struju sa Možete preko 350 mil. eura.Posto su vlasnici zelene energije u CG milo i ortaci,nema šansi da ova cijena od 9,6 centi/kwh ostane nepromenjena idućih 20 g.Po mojoj procjeni porasce ,ne 5 puta,nego i 20 puta.Znači radi se o najmanje 7 milijardi eura koje će gradjani platiti u narednih 20 g.Mnogo je ,pa da je vjetar sa Beverli Hilsa a ne Možure.
Za ovo neko mora da odgovara! Fino oni nas zaduzuju, mi fino placamo, ali fino oni zive ne mi. Zaduzili nas za 3 generacije. Ma za 5! Izadjite na izbore, glasajte za smjenu rezima. Ove brojke u tekstu su zastrasujuce, a DPS samo zabije glavu u pijesak i ceka da prodje prica, da zaboravimo do iduce afere. Dosta smo placali od putovanja do skolovanja. Osvijesti se narode!
Da im poslovni partner ne ubi onu ženu prošlo bi kao i do sada: pojeo vuk magarca. Kakva god da je EU i njeni geostrateški interesi, kao i interesi drugih igrača koji još podržavaju ovu našu policijsko- kriminalnu huntu, neko će morati da odgovara. Da li će braća od tetke i njihov veći brat koji ih je namjestio za ovaj „posao“ i gospođa koja je nagrađena visokom pozicijom, Danilo Zrnov i kćerka, neka se sada vide između sebe. Problem je što neće sve biti pod ingerencijom ludog Milivoja i poštenog Ivice, već će morati da se odgovara negdje drugo. Može se desiti da neko nezadovoljan dijelom ili da ne želeći da ide na robiju iz patriotskih razloga progovori, više nema garancija kako će proces da se odvija.
– šema duguješ 100, uzmeš 100, vratiš 100, saldo je 0 … meni… a narodu 300 (mora 300, bi on manje, ali matematika je surova, 100 se 3 x pominje)
– 3223 GWh je na tržištu danas vredno ( 1kWh je 0,03e) 97,000,000e
– nacionalizacija bi bila u duhu vladajuće političke retorike
Odgovore mozete tek dobiti ako dodje do promene
vlasti 30 tog !!!.
Dek onda mozete otvoriti sav dosije !!!.
Do tada mora narod dalje da placa budale koje vole da voze Maibacha i uzivaju u sampanjcu i kaviaru !!!.
Nikad ni milo , ni bilo ko drugi iz ove vlasti neće odgovoriti na ova pitanja jer su svjesni da ne smiju da odgovore.Zato svi na izbore 30.08. i da mi građani glasajući opoziciju omogućimo novom tužilaštvu i sudstvu da potraže odgovore na ova i sva druga pitanja i afere kao što su limenka,telekom,koverta i mnoge druge.
Lopove i ubice u zatvorrrrrrrr