IN4S

IN4S portal

Da li je Brazil šansa za sednicu SB UN o Kosmetu?

1 min read

SBUN

Brazil, zemlja koja ne priznaje lažnu državu Kosovo, u oktobru preuzima predsedavanje u Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija, a možda je, kako pišu „Večernje novosti“, baš to šansa da se pred ovim telom, pre redovnog zasedanja o Kosovu i Metohiji na Ist Riveru, razgovara i o pritiscima na naš narod na KiM i konstantnom kršenju Rezolucije SB UN 1244.

„U slučaju da se tada ne održi zasedanje na ovu temu, situacija za nas je povoljna i narednih meseci. Jer, tokom novembra predsedava Kina, a sledećeg meseca Ekvador, a obe države ne priznaju tzv. Kosovo“, pišu „Novosti“, podsećajući da trenutno SB UN trenutno predsedava SAD, a da će, neposredno pre nego što palica bude predata Brazilu „glavna“ biti Albanija.

Procedura je jasna – s obzirom na to da mi nismo članica SB UN, zahtev mora da podnese neka druga zemlja koja je deo Saveta.

Ta država predlaže i tačku dnevnog reda, a o usvajanju se glasa na sednici, i dovoljno je da „za“ bude devet, od ukupno 15 članica, dok pravo veta ne postoji.

Praksa pokazuje da se sa zakazivanjem sednice ne odugovlači i da ona bude u istom mesecu kada je i tražena. U raspravi, bez prava glasa, može da učestvuje i zemlja koja nije članica SB UN, a pod određenim uslovima, pa čak i nečlanica Ujedinjenih nacija.

Državni sekretar u Ministarstvu odbrane Nemanja Starović rekao je da je neophodno insistirati na sazivanju vanredne sednice SB UN o KiM i na njoj razgovarati o veoma teškom položaju Srba u južnoj Pokrajini.

„Neophodno je svakako insistirati na sazivanju vanredne sednice Saveta bezbednosti UN u skladu sa taktičkom postavkom, a opet povezano sa rotacijom na mestu predsedavajućeg SB UN, proceniti najbolji mogući momenat kako bi ta inicijativa imala šanse za uspeh, a na toj sednici je opet neophodno razgovarati o veoma teškom položaju naših sunarodnika“, naveo je Starović.

Bivši ministar spoljnih poslova Živadin Jovanović smatra da nema rešenja za Kosovo i Metohiju bez SB UN, koji je „svojom rezolucijom 1244, 10. juna 1999. ponudio osnovni kompromis, koji pretpostavlja interese Srbije, ali i članica SB“.

„Sadržaj ovog dokumenta je obavezujući za sve članice UN, kao i one koje su članice EU i NATO. Niko na svetu nije izuzet od odluka jedinog svetskog foruma koji ima ovlašćenja da se bavi pitanjima mira i bezbednosti. Rezolucijom 1244 je utvrđena obaveza da se konkretizacija kompromisa izvrši uz puno poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, povelje UN i međunarodnog prava“, istakao je Jovanović, za „Novosti“.

Inače, na zahtev tadašnje vlasti u Srbiji, a odlukom Skupštine UN, kosovsko pitanje je iz UN-a prebačeno u evropsko dvorište, što mnogi tumače kao veliku grešku, jer većina evropskih zemalja priznaje lažnu državu, dok je na svetskom nivou situacija znatno povoljnija po nas, piše RT Balkan.

Bez priznavanja od šest članica

Savet bezbednosti ima 15 članica. Pet su stalne – SAD, Velika Britanija, Francuska, Kina i Rusija. Među deset nestalnih država trenutno su Albanija, Brazil, Ekvador, Gabon, Gana, Japan, Malta, Mozambik, Švajcarska i Ujedinjeni Arapski Emirati. Od trenutnog sastava SB UN, devet država je priznalo tzv. Kosovo (SAD, Velika Britanija, Francuska, Albanija, Gabon, Japan, Malta, Švajcarska i UAE). Gana je povukla priznavanje 2019, a lažnu državu ne priznaje još pet članica SB UN – Rusija, Kina, Brazil, Ekvador i Mozambik.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net