Да ли је то Иран директно објавио рат?

Илустрација: Skynews
Иран наставља са обогаћивањем уранијума што представља објаву рата међународној заједници. Узрок томе је борба за власт у Техерану, преноси Дојче Веле.
Немачка, Француска и Велика Британија жестоко су се бориле за нуклеарни споразум са Ираном који је потписан пре пет година. Од краја 2018. године, откако је Трамп напустио споразум, његова стабилност је под знаком питања, преноси Дојче Веле.
За највећи успех заједничке европске политике узима се уговор о смањењу иранског нуклеанрог програма. Међутим, сада је пољуљан.
Како преноси Дојче Веле, законски је уређено да се у нуклеарном постројењу Фордас повећа производња уранијума за 20 процената. Иако је Иран тако и даље испод границе која је неопходна за производњу материјала за наоружање, прелази уговором фоговорену границу за преко скоро три процента. Такође, инспектори међународне атомске организације из беча не би требало да имају дозвољен приступ постројењима.
Ово обогаћивање уранијума представља објаву рата међународној заједници, јер поверење не уливају ни заплена јужнокорејског танкера, наставак политике Техерана са заробљавањем грађана земаља са запада и оних са двојним држављанством.
Председник Рохани није присталица најављене промене политике, а с обзиром на то да је земља запала у економску кризу, и ирански експерти се такође питају како ће се платити нове центрифуге и убзани нуклеарни програм.
Оваквим поступцима Техеран изазива међународну заједницу и покушава са уценама. Сматра се да када би САД поново испуњавали своје обавезе, Иран би се врло брзо вратио поштовању споразума.
Однос са новом владом у Америци отпочетка је затегнут. Бајденви саветници наговестили су повратак споразуму, али тешко да ће та прича проћи на плану унутрашње политике САД. Поготово ако се примети да је Техеран својим отвореним кршењем споразума изазвао Вашингтон, преноси Дојче Веле.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Исти пишу, исти окривљују и припремају рат. Али због неких разлога које не спомињу.