IN4S

IN4S portal

Da li jedete prebrzo? Pet signala kojim vam telo govori da hranu ne žvaćete dovoljno

1 min read

Većina nas je preplavljena brojnim drugim obavezama, tako da obroke u toku dana uglavnom jedemo brzo, bez razmišljanja, samo da bismo što pre završili s njima. Iako je ovo nekada neizbežno, nedovoljno žvakanje hrane ne bi trebalo da postane navika, s obzirom da može da prouzrokije mnoge zdravstvene probleme:

Gorušica

Žvakanje pokreće proizvodnju hlorovodonične kiseline u želucu, što ga priprema da razgradi hranu. Ali ako hranu ne sažvaćete u potpunosti, u vašem stomaku neće biti toliko kiseline koja bi pomogla pravilnom varenju. Kombinacija niske želudačne kiseline i nedovoljno sažvakane hrane može izazvati mehuriće gasa, koji se dižu do jednjaka i grla, što dovodi do žgaravice.

Problemi sa varenjem

Nedovoljno žvakanja je loše za rad creva, jer kako se hrana kreće iz želuca u tanko crevo, pankreas luči enzime, a žučna kesa oslobađa žuč. Obe komponente dodatno razgrađuju hranu, ali samo do određene granice. Dakle, ako su komadići hrane preveliki (to jest, nisu u potpunosti sažvakani), prirodne bakterije u vašem crevu mogu fermentisati nesvarenu hranu i razmnožavati se. Ovo može izazvati nadimanje, gasove i slične probavne smetnje.

Ne apsorbujete dovoljno hranljivih materija

Žvakanje pomaže telu da razgradi ugljene hidrate, proteine i masti u molekule koji se nazivaju monosaharidi, aminokiseline i masne kiseline. Ove molekule apsorbuje tanko crevo, gde se uglavnom odvija apsorpcija hranljivih materija. Ali kada se hrana ne žvaće dovoljno, ove hranljive materije se neće u potpunosti razgraditi, što otežava tankom crevu da ih apsorbuje.

Prejedanje 

Ako hranu ne žvaćete dovoljno, verovatno jedete prebrzo, što može dovesti do toga da pojedete previše. Na ovaj način nećete na vreme osetiti da li ste siti, tako da možete pojesti mnogo veće količine hrane nego što vam je potrebno.

Ne samo da tada može doći do mučnine i uspavanosti, već se povećava rizik od metaboličkog sindroma – stanja obeleženo gojaznošću gornjeg dela tela, visokim nivoom holesterola, krvnim pritiskom i nivoom glukoze. Metabolički sindrom je ozbiljno stanje, jer može povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i određenih karcinoma, upozoravaju stručnjaci.

Teže je uživati u hrani

Iako ovo nužno ne utiče na zdravlje, takođe je jedna velika mana prebrzog žvakanja – može ometati čisto zadovoljstvo obedovanja. Nasuprot tome, kada jedete i žvaćete pažljivo, možete da koristite sva svoja čula i primetite kako hrana izgleda, kako miriše, kakava je tekstura i ukus. Ne samo da će vam ovo pomoći da zaista uživate u hrani, već će vašem stomaku olakšati posao i znaćete kada ste zadovoljni i siti.

Kako bi trebalo žvakati

Stručnjaci preporučuju da svako zalogaj švaćete oko 20 do 30 puta, ali tačan broj zavisi od same vrste hrane. Međutim, broj nije toliko važan, već je važno da hrana dobije skoro sasvim kašastu teksturu pre nego što je progutate, prenosi portal „Ril simpl“. Pored toga, ne bi trebalo da vam bude teško da progutate zalogaj i ne treba da osetite potrebu za uzimatem tečnosti da biste lakše jeli.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net