Da li Južni Sudan klizi u građanski rat?
1 min readNepune tri godine od sticanja nezavisnosti Južnog Sudana, najmlađe članice UN, politička kriza, koja je oživela stare etničke podele u ovoj siromačnoj afričkoj zemlji, preti da preraste u građanski rat, uprkos naporima međunarodne zajednice.
Južni Sudan je 2011. godine zvanično stekao samostalnost od Sudana, posle više od dve decenije sukoba između muslimanskog Severa i hrišćansko-animističkog Juga.
Mada obiluje velikim naftnim nalazištima, Južni Sudan je siromašan i preplavljen oružjem koje je preostalo posle građanskog rata 1983-2005. godine, a situacija u zemlji je pogodna za bujanje korupcije i bezakonja.
U odnosima između Džube i Kartuma vlada napetost zbog pitanja kontrole nad bogatim naftnim izvorima i određivanja granice, a u samom Južnom Sudanu situacija se sredinom decembra naglo pogoršala i sukobi koji su izbili između različitih političkih i etničkih frakcija prete da izmaknu kontroli.
Povod za izbijanje nasilja, u kojem je za 10 dana, prema podacima UN, ubijeno više hiljada ljudi, bila je optužba predsednika Salve Kira 15. decembra da je bivši potpredsednik Rik Mačar, koji je u julu smenjen zajedno sa celim kabinetom, pokušao da izvede državni udar.