Dačić: Pozdravljamo stav UN o upotrebi ćirilice u Hrvatskoj
1 min readMinistar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da Srbija pozdravlja stav iznet u izveštaju Komiteta UN za ljudska prava koji poziva Hrvatsku da obezbedi nacionalnim manjinama pravo da na korišćenje svog jezika i pisma, naročito ćirilice u Vukovaru.
„Mi možemo samo da pozdravimo jedan takav stav i mi ne želimo da to pitanje aktuelizujemo da bismo bili protiv nekoga u Hrvatskoj nego smatramo to normalnim i civilizacijskim. Kao što u Srbiji niko nema bilo šta protiv da se upotrebljava hrvatski jezik, latinica itd.„, rekao je Dačić na konferenciji za štampu.
Shodno tome mi apsolutno smatramo da u Srbiji i Hrvatskoj treba da se ispuni najviši mogući nivo prava, rekao je Dačić. „O tome smo razgovarali premijer i ja kada smo bili u Hrvatskoj sa predstavnicima srpskog naroda koji tamo živi“, rekao je on.
U izveštaju Komiteta UN o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj objavljenom danas na sajtu odbora, izražava se zabrinutost zbog činjenice da pripadnici nacionalnih manjina imaju probleme prilikom upotrebe maternjeg jezika, naročito ćiriličnog pisma.
U toku formiranje radnih grupa za Ukrajinu
Dačić je ocenio danas da se situacija u Ukrajini poboljšala i naglasio da je u toku formiranje radnih grupa, koje će se baviti bezbednosnim, humanitarnim i ekonomskim problemima, kao i političkim i ustavnim reformama u toj zemlji.
„Situacija je mnogo bolja nego što je bila, bez obzira što se i dalje krši primirje i što još nije, u potpunosti, verifikovano povlačenje teškog naoružanja. Trenutno se radi na formiranju radnih grupa, koje treba da se bave konkretnim pitanjima u skladu sa Minskim sporazumom“, rekao je Dačić na redovnoj mesečnoj konferenciji za novinare.
On je istakao da, ukoliko akteri ukrajinske krize ne postignu dogovor, OEBS će odrediti sastav i rukovodstvo tih grupa.
„Radne grupe će voditi neko ko nije akter te situacije, kao što su predstavnici Francuske, Nemačke, međunarodnih organizacija, OEBS-a...“, rekao je Dačić.
Prema njegovim rečima, postoji obostrana želja Rusije i Ukrajine da misija OEBS ostvari svoje zadatke, što podrazumeva i da se poveća broj posmatrača i omogući što više tih tehničkih sredstava za nadgledanje situacije.
„Ono što me raduje je dinamika kontakata i dogovora između Normandijske četvroke, koja predstavlja osnovu za delovanje naših posmatračkih misija u Ukrajini“, rekao je Dačić, dodajući da je optimista kada je reč o rešavanju krize u Ukrajini.