IN4S

IN4S portal

Dačić: Referendum o promeni Ustava Srbije možda na jesen

1 min read
Dačić

Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova Republike Srbije

Skupština Srbije sutra će raspravljati o predlogu za promenu Ustava Srbije, a predsednik parlamenta Ivica Dačić ocenjuje da je realno da aktuelni saziv poslanika završi taj posao do kraja i da referendum bude održan na jesen.

„Ukoliko se realizuje ono o čemu je predsednik govorio, da će parlamentarni izbori biti održani kada i predsednički i beogradski, u toj situaciji bi referendum morao da se održi pre raspuštanja Skupštine zato što ovaj saziv mora da proglasi nove ustavne promene. U tom slučaju je realno da na jesen bude referendum“, rekao je Dačić Tanjugu, prenosi Sputnjik.

Dačić je, govoreći o sutrašnjoj sednici, rekao da će predlog za promenu Ustava u parlamentu obrazložiti premijerka Ana Brnabić i podsetio da je za prihvatanje tog predloga neophodna dvotrećinska podrška poslanika.

Predsednik parlamenta je siguran da će poslanici prihvatiti načelni predlog, a dalji rad na amandmanima, napominje, radi Odbor za ustavna pitanja uz međusobno usaglašavanje sa predstavnicima struke iz oblasti pravosuđa i evropskih institucija.

Kada se budu napisali amandmani, Skupština se, podseća predsednik, ponovo o tome izjašnjava i u roku od 60 dana se održava referendum.

Dačić objašnjava da se sada mora promeniti Zakon o referendumu, što je trebalo da se uradi još pre 15 godina, posle donošenja važećeg Ustava.

„Ne postoji naša odgovornost, jer se to dešavalo pre 2012. godine, dakle Zakon o referendumu mora da se promeni da bi se održao referendum za promenu Ustava i to će nas čekati u narednim mesecima“, rekao je Dačić.
Prema Ustavu iz 90-tih, za uspeh referenduma bilo je neophodno da izađe i glasa više od polovine građana, a u važećem Ustavu je dovoljno da glasa većina od broja izašlih, pojašnjava Dačić.

Još jednom je podvukao da se promena Ustava tiče isključivo pravosuđa, odnosno načina izbora sudija i tužilaca.

Podjelite tekst putem:

8 thoughts on “Dačić: Referendum o promeni Ustava Srbije možda na jesen

  1. Ne postoji naša odgovornost jer se to dešavalo prije 2012. godine. Ovo izjavi Dačić. Pa zar ti Dačiću nijesi bio u vlasti i prije 2012.godine? Kome to pričaš, pa nijesmo mi svi maloumni. Bože mili, loših ljudi.

    10
  2. Kad se pisao ovaj sadasnji Ustva kojeg je pisao najveci tadasnji znalac Dr Ratko Markovic po svjedocenju Koste Cavoskog cak je angazovao profesora sa Filolodskog fakulteta da svaka rijec i fonetski izgovr budu tacni,da nebi bilo zablude.Naravno da hoce da ga mijenjaju ,ali ta promejna ce biti velika,pa ko voli nek izvoli.Dacic je tu samo jedna pudlica ali na pocetku nije bio samo pudlica vec potpisnik i inicijator,ali koji danas opstaje iz razloga sto nema valjane opozicije a on se kao zalaze za cjelovitos Srbije.Nije mi jasno da ne pogledaju sami sta su samo do prije dvije godine javno zastupali ili sta je On Dacic potisao u Briseli.Politka jeste politka,ali ovo vodi samo ka jednome a to je zna se cemu,Ustav se ne mora mijenjati vec nesto drugo,ali i to je neminovno kao zakon spojenih sudova,kada i to cemo docekati,samo spremni ili ne spremni?
    KOBNE POSLEDICE Ključni razlog je njegova neustavnost, koja je proizvela za Republiku Srbiju i njene državljane na Kosovu i Metohiji dramatične, pa i kobne posledice. Tim sporazumom Vlada Srbije je pristala na zatiranje i poslednjih institucija Republike Srbije na Kosovu i Metohiji, naterala naše nesrećne i izdane sunarodnike da postanu državljani nama neprijateljske države i dalekosežno narušila teritorijalni integritet Srbije tako što ju je svela na ostatak izvan negdašnje Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija, koja ne samo u teritorijalnom nego i u kulturno-istorijskom smislu predstavlja stožer srpske duhovnosti i državnosti.

    Da bi se sve to prikrilo i naivan i neupućen narod malo-pomalo privikao na kobnu istinu da je Srbija ostala, nadamo se ne zasvagda, bez Kosova i Metohije, trebalo je preduzeti dobro promišljene mere da se unapred osujeti mogućnost da Ustavni sud ovaj Briselski sporazum proglasi neustavnim. Na to su posebno upućivale grdne neprilike sa kojima se Vlada Srbije suočila kada je osporena ustavnost četiriju njenih uredaba o posebnom načinu obrade podataka sadržanih u matičnim knjigama i katastru i priznavanju visokoškolskih isprava sa teritorije Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija i kontroli prelaska administrativne linije prema Autonomnoj Pokrajini Kosovo i Metohija, kojima su u formi uredbe potvrđeni sporazumi koje je sa predstavnikom samozvane kosmetske države u Briselu zaključio Borislav Stefanović. Ustavni sud nije imao kud nego da ih sve proglasi neustavnim, pošto se materija sadržana u njima nije mogla urediti uredbom, nego samo posebnim ustavnim zakonom.

    No, i pre donošenja ovih odluka Ustavnog suda odmah po osporavanju pomenutih uredbi, postalo je savršeno jasno da forma uredbe ne može da prikrije neustavnost ovih potonjih sporazuma u Briselu, koje će nova Vlada na čelu sa Ivicom Dačićem i Aleksandrom Vučićem zaključiti sa Hašimom Tačijem. Da bi se predupredile grdne neprilike zbog neustavnosti novih briselskih sporazuma, a da bi se Ustavnom sudu pružio kakav-takav uverljiv izgovor da se proglasi nenadležnim u ustavnom sporu koji se sa sigurnošću mogao očekivati, sazvano je veliko veće dovitljivih ljudi, vičnih pravnim sofisterijama, među kojima se verovatno našao i neko ko je već znao čemu su sudije Ustavnog suda sklone i na koji način rasuđuju.

    Pa da vidimo šta su to ovi dovitljivci dokonali! Oni su najpre predložili da se za ugovore između Republike Srbije i samozvane države kosmetskih Arbanasa i dalje koristi kolokvijalni izraz „sporazum“ (agreement) koji se ne nalazi u ustavnoj nomenklaturi opštih pravnih akata koji podležu sudskoj kontroli ustavnosti. Doduše, na engleskom jeziku upotrebljen je izraz agreement, koji sa atributom executive označava izvršni sporazum koji u američkom ustavnom pravu jeste međunarodni ugovor koji ne podleže ratifikaciji (potvrdi) od strane Senata. U našem jeziku se čak ni za privatnopravne ugovore ne može reći da su sporazumi. Taj izraz u našem jeziku označava neformalnu saglasnost volja, recimo da se zajedno ide u bioskop i posle toga u neki park, tako da jedino reč „ugovor“ označava pravno relevantnu saglasnost volja.

    Kako su prethodna četiri briselska sporazuma, koje je Borislav Stefanović zaključio sa predstavnikom vlade samozvanog Kosmeta, uneta u naš pravni poredak u formi uredbe, pa ih je Ustavni sud baš zbog toga proglasio neustavnim, ovoga puta je Ivici Dačiću i Aleksandru Vučiću savetovano da izbegavaju bilo kakvu ustavnu ili zakonsku formu. Stoga je „Prvi sporazum o principima koji regulišu normalizaciju odnosa“ između Vlade Republike Srbije i vlade samozvane države kosmetskih Arbanasa zaključen, za pravnike oskudnih znanja, na krajnje neobičan način. Umesto da bude ispisan na jednom listu papira sa potpisima zastupnika strana ugovornica pri dnu ovog lista, istovetan tekst ovog sporazuma na engleskom jeziku nalazi se na dva odvojena lista. Pri dnu jednog su parafi (inicijali) Ketrin Ešton i Ivice Dačića, a na drugom parafi Ketrin Ešton i Hašima Tačija

    13
    1
      1. N.N.Hr/Imas li pametnija posla,covek je izneo svoje misljenje ,koje razumeju i nepismeni,a to je bitno ?Koferce ima acinu podrsku,s tim sto ga je isturio napred da lupeta,slicno je u CG u obliku ZK.Dacic je estradni umetnik cija je popularnost prestala za tabloide,ali moze da posluzi za servilnost okupacionim silama.Hriscaninu(ako si Hricanin)nemo da kometarises protiv pametnog komentara.Osnovni kometar na koji odgovaramo je vrlo informativan,bravo za izneto misljenje.Moji favoriti za propast Srba,ako se ne pokaju,su:Draskovic,Tadic,Jeremic,Dacic,Vucic i njegovi saradnici,DJukanovic I ZK ,strasno koliko ih ima.Snaga opstanka Srba i drugih naroda je borba u miru za svoje postojanje(s ljubavlju covecnostu prema bliznjem),nije spas ni jednog naroda prodaja sopstvene istorije dusmanu.Ustav Republike Srbije je odlican,samo ga treba primeniti,a ne menjati za laksu izdaju,zasto ovo kazem,katastrofa je za Srbiju,sto je problem Kosova i Metohije prenet iz UN u EU,bolje receno nisandzijama (agresorima na Srbiju i Crnu Goru)1999.g.ETO TOLIKO JA NEPISMEN.

  3. Cuj mora? Zasto mora, sta to taj Ustav toliko blokira da mora da se menja i to, pazi, totalno nedemokratskom procedurom da prosta vecina izaslih odlucuje? Sudstvo moze da se menja i zakonima u okviru Ustava, ako je sudstvo u pitanju. Bice da preambula zulja… E, ako je tako, onda se spremite na haos. Ono sto se desavalo kod vas prosle godine sprema se za Kosovo, da SPC podpadne pod NVO, da podpadne pod kosovsku bastinu… To nece proci bez zrtava!

    21
    1
  4. Bajden u Evropi od 11-16 juna, Vučić tobož pregovara 14. juna itd itd. Palmer i Lajčak i ostali jastrobovi ne silaze sa Balkana, a ovi bi da mijenjaju Ustav ….

    17
  5. A šta to fali sadašnjem ustavi?
    Da li to nije zbog „kompromisa“ sa Albancima? Sprema li se to nešto što neki zovu razgraničenje a neki izdaja? Dobro još jednom razmislite šta radite i kako će vas istorija zapamtiti.
    Nek vam je Bog u pomoći.

    22
    1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *