IN4S

IN4S portal

Dačić: Tražićemo da se poštuju prava Srba u Crnoj Gori

Srbija će tražiti da se poštuju prava srpskog naroda u Crnoj Gori, isto kao što se poštuju prava Crnogoraca koji žive u Srbiji, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Srbija će tražiti da se poštuju prava srpskog naroda u Crnoj Gori, isto kao što se poštuju prava Crnogoraca koji žive u Srbiji, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Dačić je tako odgovorio na pitanje novinara da li misli da je srpski narod u Crnoj Gori na neki način diskriminisan, jer nema predstavnike u tamošnjoj novoj vladi.

„Naši međudržavni odnosi treba da budu racionalni, da se zalažemo za konkretno rešavanje svih pitanja. Ministarstvo spoljnih poslova će isto kao i kada je reč o drugim zemljama voditi računa o pravima srpskog naroda koji tamo živi“, rekao je Dačić.

On kaže da je razočaran glasanjem Crne Gore povodom nekih pitanja vezano za Srbiju, uz komentar da je to njihovo pravo, ali da će Srbija „isto tako glasati kada je reč o njihovim interesima“.

Navodeći da Srbija na Crnu Goru gleda kao na susednu zemlju i da nema ništa protiv njenog samostalnog puta, Dačić napominje da je jedino što se traži poštovanje prava srpskog naroda.

„To će biti predmet našeg daljeg interesovanja i nadam se da ćemo sa novom Vladom Crne Gore oko toga probati da nađemo zajednički jezik“, istakao je Dačić.

Podjelite tekst putem:

18 thoughts on “Dačić: Tražićemo da se poštuju prava Srba u Crnoj Gori

  1. Pravo rešenje je, da poslanici NSD, DNP, SNP sa nezavisnim intelektualcima i predstavnicima srpskih NVO, podnesu zahtev da se što hitnije riješi srpsko pitanje u Crnoj Gori. To bi podrazumijevalo vraćanje srpskom jeziku statusa službenog jezika, kao i Srbima konstitutivnost.
    Sve do 2007.godine, srpski jezik je bio jedini na ovim prostorima i prije nego je dobila ime Crna Gora. Samo da ne bude kao 2011.godine, kada smo mi pokrenuli da se naša djeca školuju na srpskom jeziku i da se vrati srpskom jeziku status službenog, kada su sa čika Fileom i Lukšićem potpisali sporazum o bućkuriš jeziku, mimo nas.

  2. Najkrace : Crnogorska drzavnost u postojecem formatu je posledica drzavno-pravnog, tradicijskog i istorijskog diskontuiteta koji je zamisljen i ostvaren tako, da u potpunosti negira samu sustinu i prirodu srpskog karaktera zajednice!
    Poput rijetkih novokomponovanih drzava koje nemaju drzavotvornu tradiciju, Crna Gora je apstrahovala svoje drzavotvorno nasledje i zaorala brazdu gradjanske drzave na zivom kompostu istorijske nacionalne crnogorske drzave kao eminentno srpske, sto je nonsens nevidjenih razmjera!
    Hiljade bi stranica o tome mogle da se napisu, kako je taj bezumni koncept “ skorojevicke drzavnosti “ imao samo jedan jedini cilj : da i u formalnoj ravni razdrzavi „novu “ gradjansku zajednicu od konstituitivnih Srba, da postepeno, ali finalno, rasrbi Crnu Goru jednom za svagda!
    Sve drugo su samo manje ili vise egzoticne refleksije “ oslobadjanja “ Crne Gore od Srba i srpske drzavotvornosti.

  3. Koga god su Dačić i Vučić štitili taj je dobro nagrabusio.Ne štitite nas ako Boga znate!!!

  4. Komlene, podsjećam te da porediš Crnogorce u Srbiji (0,54%) i Srbe u Karadagu (28,73%), debilu.

  5. @Komlen

    Merite pogrešnim aršinima. Srbi u Crnoj Gori nisu numerička manjina, a Crnogorci u Srbiji jesu. I pored toga, uticaj etničkih Crnogoraca na srpsku političku i kulturnu scenu je enorman, a etničkih Srba u CG nikakav. Eto, ja trenutno mogu da se setim Voje Brajovića, koji je etnički Crnogorac, a bio je ministar u Vladi Srbije.

    Za ministra ekonomije u CG, kad već pitate, predlažem Mlađana Dinkića. Što bi vama bilo bolje nego nama:)

    O manipulacijama koje se vrše uz pomoć „obaveznih“ mandata manjinama, ne bih ovom prilikom, a vi ionako sve znate o tome…

    1. U većini se slažemo osim za Dinkića a i priča o manipulacijama ne pije vodu. Baš zato što su crnogorci manjina u Srbiji sleduju im manjinska prava i garantovani mandati; kao i hrvatima, mađarima, albancima i dr. Treba da se čuje i njihov glas a sve to postoji kod nas. Ali ne znači da broj crnogoraca neće u jednom trenutku eksplodirati kao što se u prethodnim decenijama povećao broj srba u CG.
      U vladi Cg je uvijek bilo srba, čuo sam na ovom portalu da je Pažin srbin, prije toga je bio Radunović, ali vi to valjda ne brojite ako nije iz DF-a ili ako nije četnik. Uticaj crnogoraca srpske provenijencije u Srbiji je zaista veliki ali i razarajući. Da ne idemo dalje od Miloševića, imali su ogromnu ulogu u civizacijskom sunovratu srpskog društva u prethodnim decenijama. Oni drugi koji se izjašnjavaju kao crnogorci u Srbiji se ne primjećuju. Mislim da je sreća što je kod nas uticaj srba tipa DF-a nikakav jer bi i oni imali ne manji razarajući efekat na crnogorsko društvo. Mi smo izgleda malo pametniji pa im to nikada nijesmo dozvolili.

      1. Super za garantovane mandate, samo to bi bio veliki korak nazad za Crnogorce u Srbiji – da ih ponižavaju obaveznim mandatima. S obzirom da su numerička manjina, a imaju uticaj većine, sasvim suprotno od Srba u CG, koji bi po brojnosti mogli da budu samo konstitutivni narod (na kraju, zato je podgorička vrhuška i zaobišla pojam „nacionalne države“, znala je da s njim ne bi mogla da zaobiđe Srbe) , a dokopaju se funkcija, tek kad tamošnja vlast izmisli svoje Srbe i pribroji ih svojim satelitskim, „obavezni mandati“ prirepcima.

        Uticaj Crnogoraca srpske provinijencije na Srbiju je i ovakav i onakav. Uticaj Petra Božovića, Žarka Paspalja, Novice Tadića ili Novaka Đokovića na Srbiju uopšte nije loš.

        Uostalom, Slobodan Milošević je bio Srbin, a njegov rođeni brat i ćerka su Crnogorci, ćerka čak i živi u CG, tako da tu ne funkcionišu teorije i „liniji koja prolazi kroz Rokome“.

        Ne znam kako se etnički Crnogorci ne primećuju, evo ja ću da vam nabrojim neke uticajne, koje sam primetio: Vida Ognjenović, Brik Krivokapić, Voja Brajović, Ratko Božović, Božo Koprivica, Mima i Milan Karadžić… O Jovu Kapi da ne govorim.

        Baš lepo što smatrate da je CG potreban još nečiji razarajući uticaj, da biste vi osetili loše. I baš lepo što tvrdite da opozicione partije nemaju uticaj zato što je neko dovoljno „pametan“ da im ga ne dopusti. Možda vi znate nešto što javnost ne zna.

      2. Nije crnogorska vlast zaobišla koncept nacionalne države već to jednostavno nije savremeni koncept države. Danas su sve države EU građanske države i to je jedino normalno. Vi stalno živite u nekim prošlim vremenima.
        Vjerovali ili ne, puno Srba u CG podržava crnogorsku državnost a jedan broj je i na visokim državnim funkcijama. Imali smo dosta dobrih ministara pravde ali mislim da je Pažin bio najbolji do sada i takvi nijesu nikakvi požmirepi i ulizice nego vrhunski stručnjaci (ovdje sam čuo da je srbin). Bio sam 20 god. u državnoj službi i tamo niko nikog ne pita koje je nacionalnosti. Znam da vam je teško da to povjerujete, ali to je zaista tako. Da se ne lažemo, treba samo imati dobru vezu da se uđe jer je državna administracija popunjena. U najgoroj situaciji su albanci, njih zaista nema u državnoj službi koliko bi trebalo i koliko ih bilo u vrijeme SFRJ. Muslimana ima svakog dana sve više jer i u ovoj vladi imaju 6 ministara i snalaze se, pomažu jedni druge. Ko je kriv Srbima što ne žele da učestvuju u vlasti.
        U pravu ste, nijesam se do kraja dobro izrazio, kada sam rekao da srbocrnogorci imaju razoran uticaj a da se ovi drugi ne primjećuju, mislio sam na politički uticaj. Naravno da ih u sportu i kulturi ima, a ovi koji su bili u politici bolje da ih nije bilo.
        Kada sam rekao da smo dovoljno pametni da ne dozvolimo razoran srpski uticaj kod nas, mislio sam da im nikada crnogorski građani na izborima nijesu dali priliku da realizuju svoje ideje. To su kategorije u kojima se ovdje razmišlja. Znam da ćete i ovo shvatiti kao prepotenciju (zaista nije tako) ali ponekad kada posmatram srpsku javnost osjećam se vjerovatno onako kako su se osjećali slovenci kad su napuštali Jugoslaviju. Takve gluposti slušamo, znamo da ćete za koju godinu raditi isto što i mi sada, u ovom trenutku nijesmo u prilici da vam pomognemo (neke stvari morate sami prelomiti), a od puta kojim smo krenuli nećemo odustati. Ako zatreba žestoko ćemo se boriti za svoje ideje, ali mislim da neće biti potrebe i da će se sve mirno završiti.
        Puno pozdrava i najbolje želje.

        1. Odmah da se zahvalim na željama i da uzvratim istom merom.

          Samo, g. Komlene, Velika Britanija je, iako multietnička, takođe nacionalna država, u Španiji se govori nekoliko jezika, mnogo različitijih međusobno nego što su to srpski i crnogorski, pa je i ona nacionalna, Portugal, Japan itd. Tako da nacionalne države uopšte nisu retrogradnije u odnosu na građanske, samo između te dve krajnosti postoje mnoge nijanse prilagođene običajima i demografskim odlikama konkretnih primera.

          Ako Jovo Kapa ili Radoman Božović za vas spadaju u kulturu, onda imate problem s percepcijom kulture. No, u suštini je nepristojno zavirivati u rubrike o nacionalnoj pripadnosti i savetovao bih i onima koji o tome odlučuju u CG ne čine to, kad ubuduće budu delili radna mesta. Ako su lični kvaliteti doneli uticaj Jovu Kapi i sličnima, onda imamo pravo da pretpostavimo da npr. Nikola Malović zaslužuje da, van medijskog geta određenog za Srbe, iskaže svoje mišljenje o npr. aktuelnom ministarstvu kulture. Ali prvo to ministarstvo treba da ima veze s kulturom.

          I puno Srba iz Srbije podržava ovakav oblik crnogorske državnosti i to uopšte nije pitanje. Pitanje je šta s pojedinim etničkim grupama u okviru entiteta. U tom smislu, mislim da npr. Albancima u CG uopšte nisu potrebne državne funkcije, pošto imaju svoje državne funkcionere. Ako me razumete…

          Na izborima su Srbi dobili priliku da realizuju svoje ideje, mislim da je nisu dobili na brojanju. Čak i s ovakvim brojanjem, imaju prava da ukazuju na pogrešne ideje drugih.

          Što se mene tiče, Srbima u CG može samo da služi na čast što ne pristaju pošto-poto da učestvuju u vlasti. Ima, izgleda, i nešto preče od vlasti za njih. Ne znam kako su se osećali Slovenci kad su napuštali Jugoslaviju, znam da su ih Crnogorci najbrže ćerali, a sad ih najgrlatije dozivaju. Ne znam ni koji su to krucijalni rezovi koje ste „vi“ preduzeli, a „mi“ tek treba da preduzmemo, vidim samo da prošlost kojom se hvalite nema veze s budućnošću u koju hrlite.

          I nema potebe da pretite „žestokom borbom“, i ja se zaista nadam da će se „sve“ završiti mirno i da ćete opet dobiti priliku da se na portalima potpisujete pravim imenom i prezimenom.

          Daće Bog!

  6. Sjutra ćete dobiti ministarsko mjesto u vladi. Evo npr. ministarstvo ekonomije, to ionako neće niko da radi a vi imate gotov projekat 707 mjera koje treba preduzeti da nam krene na bolje. A onda ćemo i mi tražiti ministarsko mjesto u vladi Srbije, garantovane mandate u skupšini za crnogorsku manjinu i sl. Niko nema ništa protiv ravnopravnosti.

  7. Mi smo stvarali ovu državu i sve se ide ka tome, da se tihim genocidom Srbi u Crnoj Gori svedu na manjinu. Ova tzv.“crvena hrvatska“, počiva na antiSrpstvu i samo vraćanje onoga što nam je oduzeto, a to je srpski službeni jezik, koji je bio jedini od kada postoje ovi prostori, sve do usvajanja diskriminatorskog ustava 2007.godine i konstitutivni status, je minimum za ublažavanje aparthejda, diskriminacije i genocida nad Srbima u Crnoj Gori.

  8. Prvo bi morao da se preispita način raspodele moći.

    Pošto „manjina“ nije pravna kategorija, već samo jedna od mogućih pretpostavki u Ustavu, naročito u „državama svih građana“, kakva je Crna Gora (u kojima „nacionalne manjine“ ne postoje ni kao pretpostavka) i u kojoj Srbi ionako nisu nikakva „numerička“ manjina, već ih ima 30 odsto (koliko i u BIH, gde im je priznata konstitutivnost, čak u odnosu na pedeset odsto Bošnjaka, koliko nema Crnogoraca u CG) , a kulturološke razlike u odnosu na Crnogorce su sumnjive i nedovoljno ispitane, jedini faktor „manjine“ koji Srbi ispunjavaju jeste slaba zastupljenost u upravnom aparatu države (premda je prisutnost Srba u npr. najbrojnijoj verskoj i jezičkoj zajednici nesumnjiva) .

    Pošto svaka „većina“ (zajednica koja poseduje najveću moć u državnom aparatu) teži da utvrdi sebe u toj poziciji i racionališe razlike prema manjini, jedini način da Srbi u CG postanu „manjina“ jeste da dve države – Srbija (u kojoj su Srbi apsolutna većina) i Crna Gora (u kojoj su Srbi numerički konstituent) dogovore da sadašnji u sumnjivim okolnostima izvojevani status quo dobije snagu bilateralnog dogovora. Ali, čak i kao takav može da ima samo de jure, ali ne i de facto snagu.

    1. U pravu si Ivice.Maki bre Srbi su većina u Crnoj Gori,upamti to.Srbi su napravili Crnu Goru a manjina su Crnogorci koje su Moša i Đilas napravili.U Crnoj Gori žive samo Srbi i Srbi muhamedanske i katoličke vjeroispovjesti.Crnogoraca nema,ali polako uz malo strpljenja naučićeš ti to.Pametan si,lako će to ići.Živjela Carska Rusija,živjelo Srpstvo milo.

      1. Tako je vojvodo Erakoviću , pa i Danska se nekad zvala Srbija , a prvo pismo srbica su ukrali od srba , srbi su najstariji narod evrope , majka svih bijelih naroda , a po Heroldu Tirensko i Balticko more su se zvali Srpsko more , sva je savremena evropska civilizacija nastala iz antičke srpske civilizacije , dok su drugi jeli rukama , srbi su jeli zlatnim kašikama buca , buca …
        Eto vidiš , vec sam sve naučio .

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *